Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Mięso na rosół lepiej wrzucać na wrzątek, czy zimną wodę?
Renata Materlińska
Renata Materlińska 11.09.2021 02:00

Mięso na rosół lepiej wrzucać na wrzątek, czy zimną wodę?

rosół
canva/Foodiesfeed

Niedziela bez rosołu to nie niedziela. A niektórzy mogliby go jeść nawet częściej. Ta klarowna, tradycyjna zupa ma wielu wielbicieli. Każdy z pewnością przygotowuje ją na swój sposób, ale na smak i aromat rosołu największy wpływ ma początek. Dowiedzcie się, czy mięso na rosół lepiej wrzucać na wrzątek, czy na zimą wodę.

Dobry rosół powinien być klarowny, pełen smaku i aromatu. Na te właściwości wpływa wiele elementów. Przede wszystkim użyte składniki — ich dobór, jakość i ilość. Najlepszy efekt daje gotowanie rosołu na mięsie mieszanym, choć niektórzy wolą delikatniejszy rosół drobiowy, a inni wyrazisty wołowy. Jednak o wiele istotniejsze jest czy mięso wrzucisz na zimną, czy gorącą wodę.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Czy mięso na rosół lepiej wrzucać na wrzątek, czy na zimną wodę?

Jeśli zależy nam na aromatycznej zupie mięso powinniśmy zalać zimną wodą. Dlaczego? Do zimnej wody mięso odda więcej swoich składników i aromatów. A to właśnie one wpływają na smak rosołu. Wywar w początkowej fazie gotuje się wolniej i dłużej, co bardzo dobrze wpływa na walory rosołu.

Jeśli zaś bardziej zależy wam na smaku mięsa wrzućcie je na wrzątek. Gorąca woda w zderzeniu z mięsem spowoduje szybkie utworzenie się na jego powierzchni jakby skórki. Będzie ona utrudniała przechodzenie do wywaru wartościowych składników, też soku. Dzięki temu mięso zachowa więcej smaku i doskonałą soczystość.

Co jeszcze wpływa na smak rosołu?

Drugim, podstawowym składnikiem rosołu są warzywa. Właściwa proporcja marchewki, pietruszki, selera i cebuli spowoduje, że rosół będzie miał pożądany smak. Nie należy przesadzać z marchewką, bo wywar stanie się słodkawy. Cebulę najlepiej dodać opieczoną na suchej patelni. Przyrumienienie zapewni ciekawy smak i bursztynowy kolor rosołu.

Do gotującego się rosołu warto dodać zieleninę. Natka pietruszki, nać selera, gałązka lubczyku doda wywarowi orzeźwiającego smaku i lekko zielonkawawego koloru. Pamiętajcie jednak by wyjąć je z zupy, gdy oddadzą swój aromat. Możecie też dodać zielone liście pora czy liść włoskiej kapusty. Nie są typową zieleniną, ale też wpływają na smak i kolor zupy.

Ważne są też przyprawy. Jedni uważają, że rosół najlepiej smakuje doprawiony solą i pieprzem. Inni wolą głębszy smak, który zapewnia dodatek listka laurowego i kilku ziaren ziela angielskiego. Wybór zależy od was, ale warto przetestować obie wersje. I jeszcze jedno, bardzo ważne — na początku gotowania dodajcie niewiele soli, rosół dosólcie na końcu.

Poza składnikami rosołu na jego walory duży wpływ ma sposób gotowania. Najpierw na wolnym ogniu doprowadzamy rosół do wrzenia, usuwamy szumowiny, czyli nieapetyczną brązową pianę, która powstaje z mięsa. Potem gotujemy rosół na wolnym ogniu, tak by tylko lekko pyrkał. Dobry rosół powinien gotować się co najmniej 2-3 godziny.

rosół
rosół

Źróło zdjęcia: canva/eyecon

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

  • źródło: inspirowanesmakiem, haps

Zapraszamy na nasz Instagram