Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Moja mama je ją od zawsze. Wygląda kwitnąco, a czuje się jeszcze lepiej
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 01.07.2024 09:22

Moja mama je ją od zawsze. Wygląda kwitnąco, a czuje się jeszcze lepiej

kalarepa
Fot. Canva/Valentina Magri

Jak zadbać o wygląd i zdrowie? Moja mama zna na to dobry sposób. Dzięki niemu ma też smukłą sylwetkę i jest w świetnej formie. Polecam każdemu jedzenie tego warzywa nie tylko dla zdrowia, ale też dla smaku. 

Jedz kalarepę i ciesz się zdrowiem

Moja mama cieszy się zdrowiem i dobrą formą. Może też pochwalić się świetnym wyglądem i szczupłą sylwetką. W jaki sposób mama uzyskuje takie efekty? Odkąd pamiętam, zajada się kalarepą. Traktuje to warzywo jako przekąskę, chrupie ją i dodaje do surówek

Mama gotuje też zupę z kalarepy i dodaje ją do zapiekanek. Kalarepa ma delikatnie słodkawy smak, który też przypomina kapustę. To warzywo jest pełne witamin: A, C, E, K i witamin z grupy B. Jedzenie kalarepy zapewnia uczucie sytości i jest wskazane nawet dla małych dzieci. Warto wiedzieć, że kalarepa w 100 g ma tylko 29 kcal

kalarepa
Fot. Canva/Libortom
Natnij obraną cebulę i wrzuć ją do wrzącej wody. Po 30 minutach przetrzesz oczy ze zdumienia

Kalarepa dla alergików

Kalarepę mogą jeść alergicy i cukrzycy. Wszystko dlatego, że to warzywo nie przyczynia się do radykalnych skoków glukozy. Oprócz tego kalarepa zwiększa odporność organizmu, poprawia wzrok, obniża cholesterol, zwalcza choroby o podłożu grzybiczym i bakteryjnym. To smaczne warzywo ma też właściwości antynowotworowe.

Kupimy je od maja do listopada. Warto wiedzieć, że kalarepa odtruwa organizm, wspiera pracę wątroby, łagodzi stany zapalne i przyspiesza gojenie się ran. Kalarepa występuje w odmianie zielonej i fioletowej. Warzywo ma jasny, kremowy i soczysty miąższ. Przed zjedzeniem należy je obrać ze skórki. Jej świeży, chrupiący smak pasuje do marchewki, papryki, cebuli i groszku. 

Kalarepa w naszej kuchni

Kalarepa pasuje do mięs i można zrobić z niej frytki. Będzie smakować też ugotowana. Jak ugotować kalarepę? Do garnka należy wlać 1 litr wody, wsypać szczyptę soli i łyżeczkę cukru. Na początku nie trzeba przykrywać garnka. W ten sposób pozbędziemy się specyficznego zapachu.

Kalarepę gotujemy około 20 minut. Możemy użyć jej do puree. Jednak z jedzenia kalarepy powinny zrezygnować osoby z niedoczynnością tarczycy i będące na diecie wątrobowej. Pisaliśmy o nowej roli w życiu Roberta Makłowicza. Radziliśmy, jak zrobić najlepszą zupę na lato z przepisu babci. 

kalarepa
Fot. Canva/truembie

Źródło: edoktor24.pl, pysznosci.pl