Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Może powodować zatrucia pokarmowe, a Polacy wciąż go jedzą. Taki ryż lepiej omijaj szerokim łukiem
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 16.04.2024 11:27

Może powodować zatrucia pokarmowe, a Polacy wciąż go jedzą. Taki ryż lepiej omijaj szerokim łukiem

ugotowany ryż
Fot. Canva/pixelshot

Ryż jest smacznym i zdrowym dodatkiem do wielu potraw. Niestety w pewnych sytuacjach może być bardzo groźny dla naszego zdrowia. Poniżej zdradzamy, czego lepiej się wystrzegać. Wyjdzie ci to na zdrowie.

Ryż zdrowy, ale nie zawsze

Często korzystamy z ryżu w saszetkach. Łatwo go ugotować, jest poręczny i prosty w przyrządzeniu. Jednak ryż w saszetkach skleja się i dość trudno jest go ostudzić. Niestety plastikowe torebki zawierają szkodliwe dla zdrowia związki. 

Dlatego lepiej i taniej kupić sypki ryż. Można odmierzyć taką porcję, jakiej potrzebujemy i taki ryż w łatwy sposób ostudzimy. Warto pamiętać o właściwym przechowywaniu ryżu. Nie powinien on długo stać w temperaturze pokojowej. 

ryż
Fot. Canva/lestermanphotos
Z mocno przejrzałych bananów robię te proste bułeczki. Znikają, ledwo je zdążę postawić na stole

Dwie godziny są kluczowe

Okazuje się, że w ciągu zaledwie dwóch godzin dochodzi do namnożenia się bakterii, które mogą być groźne dla naszego zdrowia. Bacillus cereus są odporne na wysokie temperatury. Zjedzenie takiego ryżu wiąże się z zatruciem pokarmowym, nawet ponownie poddamy go obróbce termicznej.

Jak we właściwy sposób przechowywać ryż? Po ugotowaniu przełóżmy go na płaski talerz i ziarenka rozdzielmy widelcem. Dzięki temu ryż szybko ostygnie, a my będziemy mogli zamknąć go w pudełku przeznaczonym do przechowywania żywności. Taki pojemnik wstawiamy do lodówki. 

Ryż możesz mrozić

Jeśli ryż pozostawał zbyt długo w temperaturze pokojowej, to lepiej go nie jeść i wyrzucić produkt. Pamiętajmy też, że ryż możemy mrozić. W tym celu po ostudzeniu przekładamy go do pojemnika przeznaczonego do mrożenia lub do woreczka strunowego. Natomiast, gdy chcemy go rozmrozić, to zamrożone ziarenka dodajemy do potrawy w trakcie gotowania.

Ryż jest najzdrowszy i najsmaczniejszy zaraz po ugotowaniu. Jest smacznym dodatkiem do kurczaka, sałatek, zapiekanek i risotto. Pasuje też do zup i gulaszy. Pisaliśmy o tym, jak zrobić kotlety pożarskie z przepisu Ewy Wachowicz. Radziliśmy, jak przyrządzić deser z jabłek. 

ryż
Fot. Canva/luba