Mrozisz grzyby surowe czy ugotowane? 1 błąd może Cię wyjątkowo dużo kosztować
Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak mrozić grzyby, nasz poradnik z pewnością wam się przyda. Korzystanie z takiego produktu wymaga pewnej ostrożności — raz rozmrożone skarby lasu trzeba zjeść. Dlatego też warto je porcjować przed umieszczeniem w chłodziarce. Zobaczcie, co jeszcze warto zrobić.
Mrożenie jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie jedzenia przed zepsuciem. W chłodzie przechowywać można wiele produktów, nie tylko grzyby. Dziś jednak to na nich się skupimy, bo w niektóre z nich warto zaopatrzyć się właśnie teraz, a zachowanie ich do zimy może być naprawdę kuszące.
Wiemy, jak mrozić grzyby
Do mrożenia skarbów lasu warto podejść tak jak do zabezpieczania innych produktów świeżych. Konieczne więc będzie staranne ich oczyszczenia i podzielenie na mniejsze porcje. To drugie nie tylko ułatwi konsumpcję, ale też sprawi, że grzyby nie stworzą skupisk, które trudno będzie wyodrębnić przy wyjmowaniu.
Oczyszczony produkt układamy na tackach — najlepiej umieszczając jedną porcję na jednej podkładce — a następnie wkładamy na dobę do zamrażalnika. Potem możemy już przenieść grzyby do foliowych woreczków lub niewielkich pojemników.
Szczególnie polecamy wykorzystanie torebek strunowych, które z łatwością zamkniemy, zabezpieczając produkt przed wysypaniem. Nie zajmą one też wiele miejsca w szufladzie, więc będą idealne, jeżeli nie dysponujemy dużym zamrażalnikiem.
Jakie grzyby można mrozić?
W chłodzie można przechowywać niemalże wszystkie gatunki grzybów leśnych. Najważniejsze jest wybranie okazów pozbawionych robaków i dokładne ich umycie. Najlepiej oczyszczać produkt przy pomocy szorstkiej myjki.
Grzyby można też pokroić, jeśli są duże. Obgotowanie ich we wrzątku natomiast — choć nie jest konieczne — wydłuży czas, jaki skarby lasu mogą spędzić w zamrażalniku. Tak potraktowany produkt będzie bezpieczny do spożycia nawet przez rok od zamrożenia.
Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na dania z grzybami. W tym artykule podpowiadamy jak je zamarynować. Być może spodoba wam się też receptura na sos kurkowy lub kotlety z kani.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Sprawdzona metoda na gotowanie jajek na twardo. Zawsze się udaje, skorupka nigdy nie pęka
Niebywałe co Strzelczyk dodaje do omleta z 4 jaj. Składniki odbierają mowę, są tak pyszne
Źródło: beszamel.se