Na jakim mięsie ugotować żurek? 1 wybór bije na głowę inne
Na jakim mięsie ugotować żurek? Jeden wybór bije na głowę inne. Większość osób przyrządza bowiem żurek na wywarze z gotowania białej kiełbasy. Jednak jeśli chcecie, aby wasza zupa miała pełniejszy i wyraźniejszy smak, możecie też dorzucić inne kawałki mięsa i wędlin.
Żurek jest pożywną zupą, serwowaną tradycyjnie na śniadanie wielkanocne. Jest sycąca dlatego, że podaje się ją zwykle z gotowanym jajkiem i kawałkiem białej kiełbasy. Jednak wywar, na którym się gotuje żurek, również podnosi jego kaloryczność i wartość odżywczą.
Na jakim mięsie ugotować żurek?
Żurek zwykle podaje się z kawałkiem białej, ugotowanej kiełbasy. Wodę, w której zaś gotowała się kiełbasa, wykorzystuje się jako wywar do zupy. Nabiera ona bowiem wyraźnego smaku, przenikają też do niej składniki odżywcze. Szkoda więc, by się marnowała.
By wywar był aromatyczny, kiełbasę trzeba zalać zimną wodą i gotować całość na niedużym ogniu, aż do zagotowania. Do zimnej wody warto dodać też przyprawy, np. listki laurowe, ziarna ziela angielskiego i pieprzu. Można też dodać marchewkę i cebulę.
Jednak chyba najbardziej aromatyczny żurek otrzymamy, gotując go na wędzonce. Można tu użyć wędzonych żeberek, boczku, a nawet kości. Ugotowana na nich zupa będzie niezwykle esencjonalna. Oczywiście wędzonkę należy włożyć do wody razem z kiełbasą i całość gotować na małym ogniu. Gotowanie całości od zimnej wody zapewni wywarowi maksimum smaku.
Jeśli komuś nie odpowiada intensywny smak wędzonki, żurek może ugotować na kawałku schabu, szynki lub wieprzowej łopatki. Biała kiełbasa również zawiera mięso wieprzowe, więc te smaki dobrze ze sobą idą w parze. Przy okazji wywar staje się też zasobniejszy w białko.
Zamiast mięsa wieprzowego, do przyrządzenia wywaru na żurek można użyć kości wieprzowych, np. schabowych, karkowych. Smak całości można wzmocnić, dodając do zupy kawałek kiełbasy szynkowej.
Co doda smaku żurkowi?
Obowiązkowym dodatkiem do żurku jest zakwas na żur. To on dodaje tej zupie charakterystycznego, kwaśnego smaku i odpowiedniej konsystencji. Zwykle do żurku dodaje się zakwas zrobiony z mąki żytniej razowej.
Jeśli jednak nie macie zakwasu, możecie spróbować zaprawić żurek mieszanką mąki żytniej razowej i śmietany. Gdy rozprowadzicie je z odrobiną gorącego wywaru, wlejcie je do garnka i całość zagotujcie.
Doskonałym dodatkiem do żurku są też suszone grzyby leśne. 3-4 namoczone sztuki, dodane do wywaru poprawią jego smak i przyciemnią nieco kolor. Do żurku zwykle dodaje się także kilka ząbków czosnku i majeranek. Ich smak doskonale harmonizuje ze smakiem wędzonki i zakwasu.
Jeśli chcecie uzyskać bardziej wyrazisty żurek, możecie dodać również do niego trochę tartego chrzanu. Oczywiście trzeba uważać, by nie przesadzić z ilością dodatków, bo zupa może zamienić się w płyn o bliżej nieokreślonym smaku.
W naszym serwisie znajdziesz też dokładny przepis na tradycyjny żurek, a także na żurek łemkowski Karola Okrasy.
Źródło zdjęcia: canva/Aneta_Gu
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Prosty przepis na jajeczne krokiety bez zawijania. Przepyszny postny obiad
Obłędne gołąbki ziemniaczane w sosie pieczarkowym. Idealny jarski obiad
Źródło: wiszniowka, przyslijprzepis, przepisymamy