Na Śląsku do mielonych dodaje się ten składnik. Tak dobrych i soczystych kotletów jeszcze nie jedliście
Gdyby zebrać wszystkie składniki, jakie gospodynie dodają do kotletów mielonych, powstałaby pewnie gruba encyklopedia. Ale tego hasła trudno się w niej spodziewać. Tymczasem to rzeczywiście świetna przyprawa do mięsa mielonego.
Śląskie karminadle
Kuchnia śląska różni się od polskiej na wiele widocznych sposobów. Wiele potraw i tradycji kulinarnych jest zupełnie nieznanych poza Śląskiem, zaś inne wyglądają znajomo, ale tylko z pozoru. Tak jest z karminadlami, czyli kotletami z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego.
Przeważnie nieco mniejsze od mielonych, które przygotowuje się w domach centralnej Polski, karminadle są bardziej słonawe i pikantne w smaku. Ich tradycyjna postać została ujęta na Liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Można powiedzieć, że jest więc kanoniczna wersja tej potrawy. I za jej słonawy smak odpowiadają… śledzie.
Zacznie się jutro o 6:00. Nowość w Dino, ideał na SylwestraTradycyjne śląskie mielone
Karminadle tradycyjnie łączyły w sobie mięso wołowe i wieprzowe. Dawniej na Śląsku hodowano w dużej liczbie króliki i ich mięso także wchodziło w skład tych kotletów. Karminadle górnośląskie, zawierające właśnie śledzia razem z mięsem wieprzowym, uważane są przez niektórych znawców za osobny typ tej potrawy.
Składniki
- 1 kg mielonej karkówki
- 2-3 wymoczone płaty fileta śledziowego
- 2 średnie cebule
- 2 jajka
- Bułka kajzerka namoczona w mleku i odciśnięta
- Mąka pszenna
- Sól, pieprz
- Przyprawy: majeranek i czosnek granulowany
- Smalec do smażenia
Smażymy karminadle
Odsolone płaty śledziowe (co najmniej przez 6 godzin zalane mlekiem lub co najmniej noc, jeśli zalewamy je wodą) kroimy w drobną kostkę. Cebulę siekamy i dusimy na patelni na odrobinie tłuszczu, aż się zeszkli.
Mięso mielone wyjmujemy do dużej miski, dodajemy te składniki oraz kajzerkę namoczoną w mleku i odciśniętą. Dodajemy też majeranek i czosnek. Mieszamy dokładnie, rozdrabniając przy okazji kajzerkę. Następnie do masy wybijamy jajka i znów mieszamy. Można przyprawić masę mięsną solą, ale ostrożnie, bo śledzie i tak ją mocno posolą.
Kotlety formujemy w rękach i panierujemy wyłącznie mąką. Smażymy je na hojnej warstwie rozgrzanego smalcu aż będą zrumienione. Tradycyjne karminadle górnośląskie są jeszcze nieco mniejsze niż opisane powyżej. Tradycyjnie podaje się je z ziemniakami, duszoną kiszoną kapustą albo z mizerią.
Wypróbuj też przepis na PRL-owski makaron z twarogiem i tradycyjne ciasto ryżowe z jabłkami.