Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Największy błąd, jaki można popełnić, gotując rosół. Eksperci odradzają popularną w Polsce metodę
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.06.2022 14:44

Największy błąd, jaki można popełnić, gotując rosół. Eksperci odradzają popularną w Polsce metodę

Największy błąd, jaki można popełnić, gotując rosół. Eksperci odradzają popularną w Polsce metodę
canva/photovs

Rosół jest świetnym pomysłem na rodzinny obiad. Gotowany na wolnym ogniu przez prawie 3 godziny ma doskonały smak, kolor i aromat, które zawdzięcza wszystkim niezbędnym składnikom. Bardzo wiele osób popełnia jednak błąd, który powoduje, że rosół nie jest już tak smaczny.

Rosół to już nasza tradycyjna potrawa, którą gotujemy zwykle na niedzielny obiad, święta i ważniejsze uroczystości. Rosół, mimo że nie jest trudny w przygotowaniu, nie zawsze jest pełen smaku i aromatu. Wystarczy popełnić jeden błąd, a rosół straci to, co najlepsze.

W rosole, oprócz mięsa, nie może zabraknąć oczywiście warzyw: opalana nad ogniem cebula, marchew, korzeń i natka pietruszki, seler i por to składniki, bez których zupa nie będzie tak smaczna.

Czasem rosół mętnieje podczas gotowania, ale jest na to skuteczny sposób- dodajmy do wywaru 2 kurze białka. Podczas gotowania, białka zetną się razem z tłuszczem. Po chwili wyjmijmy je łyżką, a rosół będzie klarowny.

Największy błąd, który jest często popełniany podczas gotowania rosołu

Rosół to zupa z mięsa i warzyw, doprawiona aromatycznymi przyprawami. Wywar ugotowany wyłącznie na udkach z kurczaka nie będzie zły, ale nie będzie też smakować tak, jak powinien. Aby ugotować najsmaczniejszy rosół, oprócz drobiu niezbędna jest również wołowina.

Ugotujmy zupę z całej porcji kurczaka i kawałka łaty wołowej, a każdy będzie prosił nas o przepis. Dlaczego dodanie wołowiny jest tak ważne? Łata wołowa to mięso dość tłuste i z przerostami. Taki kawałek mięsa wzmocni zarówno smak, aromat, jak i kolor rosołu.

Czy możemy doprawić rosół kostką rosołową?

Nigdy, przenigdy nie dodawajmy kostek rosołowych do wywaru. Kostki to sama chemia i składniki, które sztucznie poprawiają smak. Jeśli chcemy, aby nasz rosół był naprawdę smaczny, doprawmy go ziołami, pieprzem i solą.

Sól dodajmy do rosołu pod sam koniec gotowania, nigdy wcześniej, ponieważ rosół straci smak. Wywar doprawmy liśćmi laurowymi, zielem angielskim, świeżą natką pietruszki, lubczykiem, kurkumą, cebulą opalaną nad ogniem. Taki zestaw w zupełności wystarczy, aby otrzymać przepyszny rosół.

Z mięsa po ugotowaniu rosołu możemy przygotować wiele dań- dowiedz się, jak wykorzystać mięso po rosole i spraw najbliższym pyszną niespodziankę na obiad.

Porcja wołowa i warzywa na rosół
canva/margouillatphotos

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: kuchnia.wp.pl