Napakowana antyoksydantami i z małą liczbą kalorii. Ta ryba to doskonały wybór nad morzem
Ryby powinny często gościć na naszych stołach. Jemy ich stanowczo zbyt mało, a o tej smacznej rybie pamiętamy głównie na urlopie. Warto jednak po flądrę sięgać przez cały rok, bo jest pyszna i zdrowa.
Flądra, czyli wakacyjny obiad
Ryby morskie pełne są najlepszych tłuszczów i powinniśmy włączyć je do swojej diety. Warto jeść je nawet 2-3 razy w tygodniu. Jednak ryby jadamy częściej, gdy spędzamy urlop nad morzem. To właśnie w tym czasie kupujemy flądrę w nadmorskich smażalniach. Wyróżnia się spłaszczonym kształtem i czasem osiąga pokaźne rozmiary.
Bywa jednak niedoceniana i uważana za mniej wartościową. Flądra występuje w Morzu Bałtyckim i bez trudu można ją kupić w nadmorskich smażalniach. Ta smaczna ryba w naturalnych warunkach trzyma się przy dnie. Zakopuje się w piasku i żywi mięczakami, ikrą ryb i małymi skorupiakami.
Tę sałatkę robię dosłownie co kilka dni. Jest lepsza od jarzynowej i sprawdza się na każdą okazjęJedz flądrę na zdrowie
Wiele osób nie jada ryb, bo obawia się tego, że są one naszpikowane metalami ciężkimi. Jednak po flądrę możemy sięgać bez obaw. Jest ona wyjątkowo odporna na różne zanieczyszczenia, które można spotkać w Morzu Bałtyckim. Badanie Morskiego Instytutu Rybackiego dowodzą, że flądra nie kumuluje w sobie nadmiernie kadmu, rtęci czy ołowiu.
Dlatego flądry polecane są dzieciom i kobietom w ciąży. To chuda ryba, która ma niską zawartość tłuszczu i cholesterolu. 100 g flądry zawiera tylko 2 g tłuszczu. Nie brakuje jej za to nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Mięso tej ryby bogate jest w białko i witaminy A, D, E i z grupy B. Oprócz tego jedzenie flądry dostarczy nam fosforu, potasu, wapnia, sodu i selenu.
Jedz flądrę jak najczęściej
Jedzenie flądry dobrze działa w profilaktyce chorób serca. Spożywanie tej ryby wykazuje też działanie przeciwzapalne i wspiera układ nerwowy. Dzięki temu mamy lepszą koncentrację i zmniejszamy ryzyko zachorowania na depresję. Mięso ryby naszpikowane jest też antyoksydantami.
Gdy kupujemy flądrę, to warto zwrócić uwagę na jej brzuch. Powinien być jasny i lekko błyszczący. Oczy powinny być błyszczące, a charakterystyczny zapach ryby nie może być zbyt intensywny. Flądrę możemy przyrządzić w piekarniku, na grillu lub usmażyć. Pisaliśmy o Katarzynie Bosackiej, która wzięła pod lupę polędwicę sopocką. Polecaliśmy też deser, który dobroczynnie działa na jelita.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, terazgotuje.pl