Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nasze babcie zawsze wrzucały je do rosołu. Dziś prawie nikt nie pamięta o tym dodatku
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 27.04.2023 10:30

Nasze babcie zawsze wrzucały je do rosołu. Dziś prawie nikt nie pamięta o tym dodatku

babciny sposób na aromatyczny rosół
Canva / arfo

Rosół można przyrządzić na wiele sposobów. Nie bez znaczenia sią przyprawy, które do niego dodajemy. Nasze babcie do rosołu zawsze dodawały kilka goździków, dzięki którym kultowe danie jest jeszcze smaczniejsze. Aromatyczny wywar wzmacnia cały organizm i działa rozgrzewająco. Sprawdź, jak ugotować najlepszy rosół. 

W rosole kluczowe jest mięso, warzywa i przyprawy

Najlepszy wywar ugotujesz z dwóch lub trzech rodzajów mięsa. Nie ograniczaj się wyłącznie do kurczaka. Rosół przygotuj także z kawałka wołowiny, np. pręgi i indyka, np. szyjki. Wtedy zyska pełny smak.

W rosole ważne są także warzywa rosołowe. Najważniejsze jest seler, korzeń pietruszki i opalona nad ogniem cebula. Nie dodawaj za dużo marchewki, ponieważ wywar będzie zbyt słodki. Wystarczy jedna, dwie marchewki na cały garnek zupy.

Sekretem doskonałego smaku są także przyprawy. Oprócz liści laurowych, ziela angielskiego i lubczyku, dodaj także kilka składników, które dodawały nasze babcie. Jeden z nich jest absolutnym hitem.

Znamy godziny otwarcia sklepów w majówkę. Nie przegap szansy na zrobienie zakupów

Wrzuć goździki do rosołu. Będzie lepszy niż kiedykolwiek

Do gotującego się rosołu wrzuć 2- 3 goździki. Tylko tyle wystarczy, aby wywar nabrał wspaniałego aromatu i był jeszcze smaczniejszy. To trik, który stosowały nasze babcie. Goździki dodaj do garnka w tym samym momencie co liście laurowe i ziele angielskie.

Babcie dodawały przyprawę korzenną nie tylko ze względu na smak. Goździki wykazują silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe i rozgrzewające. Rosół z ich dodatkiem jest nie tylko przepyszny, ale i dużo zdrowszy i świetnie radzi sobie z przeziębieniem.

Jak jeszcze wzmocnić smak i aromat rosołu?

Genialnym dodatkiem do rosołu jest również ćwiartka kapusty włoskiej lub pekińskiej. Kapusta nadaje orzechowy aromat i podkręca smak. Do wywaru wrzuć również 2 małe kawałki suszonych grzybów. Najlepiej sprawdzą się podgrzybki. 

Suszone grzyby sprawią, że rosół będzie miał jeszcze lepszy smak i wyraźny kolor. Pod sam koniec gotowania, dodaj także szczyptę suszonej kurkumy, która wzmocni lecznicze działanie goździków i wzmocni kolor.

Co dodać do pasztetu, żeby nie wyszedł za suchy? Kluczowy jest jeden składnik. Dowiedz się również, jak przechowywać chrzan, aby na dłużej zachował świeżość i smak.

goździki.jpg
canva/luchezar