Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Nie mleko, nie cukier. Jest zdecydowanie lepszy sposób na goryczkę w kawie

Filiżanka kawy z solą
canva/-lvinst-

Niektórzy z nas nie potrafią rozpocząć dnia inaczej niż filiżanką kawy. By zniwelować jej goryczkę większość osób sięga po cukier lub mleko. Jest jednak lepszy, bo mniej kaloryczny sposób na poprawienie smaku uwielbianego napoju. Wystarczy wsypać do niego szczyptę soli. Ten dodatek daje też inne korzyści.

Jeśli macie ochotę na filiżankę kawy, która nie będzie gorzka, wcale nie musicie dodawać cukru czy mleka. Produkty te, co prawda zamaskują przykry smak, ale jednocześnie sprawiają, że napój nagle zyska kilkadziesiąt kalorii. Choć nie każdy oczywiście musi je liczyć, warto wiedzieć, że jest inny dodatek, który zdecydowanie poprawi odbiór małej czarnej. Napar pozostanie równie lekki, co klasyczna czarna wersja bez dodatków.

Filiżanka kawy z solą jest doskonała

Gorzki smak kawy można łatwo wyeliminować, dodając do niej trochę soli jeszcze przed zaparzeniem. Dokładne proporcje — zdradzone przez szefa kuchni Altona Browna — to 1/4 łyżeczki białej przyprawy na 10 g zmielonych ziaren. Można oczywiście wsypać ją do gotowego naparu, ale efekt nie będzie aż tak wyraźny.

Dlaczego to działa? Jak wyjaśniają naukowcy, jony sodowe pochodzące z soli wpływają na wzmocnienie jej smaku. Dzieje się tak dlatego, że blokują one przestrzenie na naszym języku, które odpowiadają za odczuwanie goryczy w produktach. Nie jesteśmy więc de facto w stanie wyczuć obecnej w naparze goryczy, jednocześnie mając szansę na odnalezienie w nim innych nut smakowych. Co ważne, sól będzie też pomocna w innej kwestii. Kawa działa na nasz organizm moczopędnie, co prowadzi do wypłukiwania sodu i innych składników. Sól ma zaś odwrotne działanie, co pozwoli złagodzić efekt wywoływany przez małą czarną.

Filiżanka kawy zawsze bez goryczy? To możliwe

Cierpki smak kawy nie zawsze wynika z charakteru ziaren, których użyliśmy do jej sporządzenia. O wiele częściej jest on wynikiem błędów popełnionych podczas parzenia. Gdy przygotowujemy napar samodzielnie, korzystając z metod przelewowych, french pressa czy kawiarki, brak precyzji — czyli np. zbyt długi czas kontaktu ziaren z wodą, jej zbyt wysoka temperatura lub nieodpowiednia grubość mielenia kawowych ziaren — skutkować mogą uzyskaniem bardzo intensywnej w smaku kawy.

Nadmierne wydobycie zawartych w ziarnach nut odbierane jest przez nas właśnie jako goryczka. Maskowanie wynikającego z potknięć nieprzyjemnego posmaku, będzie konieczne. Na szczęście wiemy już, że najlepiej poradzi sobie z tym zadaniem sól.

Na naszej stronie piszemy również o innych dodatkach do filiżanki kawy, które warto rozważyć. Szczególnie polecamy cynamon i imbir, które sprawią, że napar nabierze charakteru i przy okazji wzmocni naszą odporność. Ogromne korzyści przynosi także dodanie do małej czarnej soku z cytryny, która uratuje nas, gdy odczuwamy migrenowy ból głowy.

Filiżanka kawy z solą jest pyszna
canva/KvitkaNastroyu

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Tagi: kawa sól Cukier