Nie pomidorowa, nie ogórkowa. To rosół z piekarnika jest najlepszą zupą na świecie
„Rosół z piekarnika”!? No, oczywiście nie do końca. Ale rzeczywiście, wszystkie jego składniki zostały wcześniej upieczone. Dodaje to najbardziej tradycyjnej z polskich zup niezwykłej głębi smaku.
Rosół z pieczonych warzyw
O tym, że pieczenie pogłębia smak potraw, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Czy to w warzywach, czy w mięsie, następują wtedy liczne procesy chemiczne, które zmieniają składniki od środka. Zwłaszcza dwa – tzw. reakcja Maillarda, a następnie karmelizacja, interesują tu nas najmocniej.
Obie odpowiedzialne są za ciemnienie potraw. To pierwsze jest przemianą białek, to drugie – cukrów. Skutki tych reakcji odnajdujemy w skórce chleba, ciemnym piwie czy czekoladzie. Jednak możemy też wprowadzić je do rosołu.
Weź szynkę, ser i jajko i zawiń w ciasto francuskie. Rodzina wciąż mnie prosi o taką kolacjęWywar ze składników z piekarnika
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Uwaga gotuję. Autorka przygotowuje tam rosół na bazie indyka. Podobny przepis można jednak zastosować do zupy na dowolnym mięsie. My polecamy miks drobiu i wołowiny.
Składniki
- 2 szyje indyka
- 400 g mięsa wołowego
- 4-5 marchewek
- 3 pietruszki
- Duży kawałek selera
- Biała część pora
- 1 cebula
- 3 ząbki czosnku
- Po 1 łyżce lubczyku i ziarnistego pieprzu
- Ziele angielskie, liść laurowy
- 1 pęczek natki pietruszki
- Sól
Nietypowy rosół
Mięso i warzywa przygotowujemy jak na rosół – obieramy, kroimy na mniejsze części, mięso czyścimy. Układamy wszystko (prócz natki) na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Pieczemy przez ok. godzinę temperaturze 220 stopni.
Zbrązowiałe warzywa i upieczone mięso przekładamy do garnka i zalewamy 3 litrami wody. Solimy i gotujemy przez ok. godzinę. Następnie dodajemy pozostałe składniki i gotujemy na minimalnym ogniu jeszcze przez co najmniej dwie godziny.
Wypróbuj też przepisy na zupę cygańską i pierogi ze śledziem.