Smakosze.pl
Projekt bez tytułu - 2021-08-05T174358.036

canva/Shaiith

Niezawodny sposób na idealne ogórki małosolne

5 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Monika Dec

Udostępnij:

Sezon na ogórki trwa! Nie zwlekaj, korzystaj! Nie od dziś wiadomo, że to pyszne warzywo może wykorzystać na wiele wyjątkowych sposobów. Do jednych z najpopularniejszych należy przygotowanie z nich przetworów. Jak przyrządzić idealne "małosolne"?

Ogórki małosolne są wielkim przysmakiem, który kojarzy się nam z latem i wakacjami. Co zrobić, aby wyszły idealnie chrupkie. Warto zwrócić uwagę m.in. na jakość ogórków. Jakie nadają się najlepiej?

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Prosty sposób na idealne ogórki małosolne

Aby cieszyć się idealnymi ogórkami małosolnymi, powinniśmy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w dobrej jakości warzywa. Najlepiej, jeśli będą one pochodzić z dobrego źródła np. ekologicznego gospodarstwa.

Zdaniem ekspertów ogórki do kiszenia nie powinny być przerośnięte. Muszą być za to jędrne i proste. Wiele osób radzi, aby wybierać warzywa z jasnymi końcami, ponieważ one podobno szybciej się kiszą. W jakim naczyniu powinniśmy zrobić ogórki małosolne?

Placki z kiszonej kapusty

Fuczki, czyli placki z kiszonej kapusty

CZYTAJ DALEJ

W czym zrobić ogórki małosolne?

Zdaniem ekspertów przygotowując ogórki małosolne powinniśmy rozważyć dwie możliwości. Możemy użyć do tego zwykłych słoików lub specjalnej kamionki (więcej na temat tej drugiej przeczytacie w tym artykule.)

Możemy również zdecydować się na przygotowanie ogórków małosolnych bez zalewy (tzw. na sucho). Wtedy do ich przyrządzenia niezbędne będą spore torebki - strunkówki. Swój sposób na małosolne na sucho jakiś czas temu podał popularny bloger - Tomasz Strzelczyk. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Pamiętaj, że ogórki małosolne nie powinny stać w słońcu! Powód? Będą po prostu gorzkie, a takich nieprzyjemnych rozczarowań chcemy w końcu uniknąć!

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: haps

Zapraszamy na nasz Instagram

Monika Dec

Wydawczyni portalu Smakosze.pl. Codziennie zbiera dla Was najlepsze przepisy i kulinarne ciekawostki. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. W wolnych chwilach gotuje, podróżuje i czyta książki.Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

robienie pierogów

Przepisy

Sekret idealnego ciasta na pierogi z 1920 roku

Czytaj więcej >
spaghetti aglio olio

Przepisy

Najszybsze i najpyszniejsze spaghetti od Roberta Makłowicza

Czytaj więcej >

Przepisy

Hitowa surówka z buraków i ogórków kiszonych

Czytaj więcej >

Przepisy

Prosty sposób na puszysty biszkopt

Czytaj więcej >

Przepisy

Cudowny przepis na bigos mazowiecki ze słodką niespodzianką

Czytaj więcej >

Przepisy

Dlaczego warto dodać do rosołu imbir?

Czytaj więcej >