Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Nigdy nie wkładaj tego do święconki, to nie ma nic wspólnego z Wielkanocą. Ksiądz wszystko wyjaśnił
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 22.03.2024 14:13

Nigdy nie wkładaj tego do święconki, to nie ma nic wspólnego z Wielkanocą. Ksiądz wszystko wyjaśnił

święconka
Fot. Canva/arfo

W Wielką Sobotę będziemy święcić pokarmy. Co włożyć do święconki? Ksiądz wyjaśnia, co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym. Duchowny podkreśla też, czego nigdy nie wkładać do święconki. Pewne produkty nie mają nic wspólnego z Wielkanocą.

Co włożyć do święconki?

Co roku w Wielką Sobotę święcimy pokarmy i koszyczek wielkanocny przygotowujemy już niemal bez zastanowienia. Jest on najważniejszym symbolem Wielkanocy i przypomina o odrodzeniu oraz nowym życiu. Jednak, czy na pewno wiemy, co włożyć do święconki? W koszyczku musi się znaleźć siedem produktów, które mają ściśle określoną symbolikę.  Do koszyczka wielkanocnego wkładamy jajka, które są symbolem zmartwychwstania i nowego życia.

Nie może zabraknąć też chleba, który synonimem ciała Chrystusa i dostatku. Sól chroni przed zepsuciem, a mięso (np. kiełbasa) jest symbolem radości i obfitości. Pamiętajmy, by w święconce znalazł się chrzan. To symbol mocy i zdrowia. Natomiast baranek przypomni nam o Chrystusie i zwycięstwie dobra nad złego. Domowe ciasto jest symbolem umiejętności i doskonałości. 

święconki
Fot. Canva/HPphoto
W każdy piątek smażę takie kotlety, smakują lepiej od mielonych. Rodzina zajada, aż się uszy trzęsą Zapomnij o szorowaniu. Tak doczyścisz blachy i piekarnik

Tego nigdy nie wkładaj do święconki

Do koszyczka wielkanocnego nigdy nie mogą trafić produkty, o których przypomina ks. Rafał Główczyński. Duchowny znany jest w sieci jako ksiądz z osiedla. Na swoim kanale YouTube porusza tematy związane z wiarą, ale też z zachowaniem wiernych w kościele. Ksiądz Rafał tak mówił o produktach, których nie można zanieść do świecenia:

Zajączek jest świeckim symbolem wiosny, ale to nie ma nic wspólnego z religią. Dlatego nie zajączek, ale baranek. Izraelici składali baranka jako ofiarę przebłagalną za grzechy i o symbolizuje Chrystusa

Ksiądz Rafał Główczyński zwraca uwagę na odpowiedni i rozsądny dobór produktów, które włożymy do święconki. Duchowny powiedział w filmiku opublikowanym na swoim kanale YouTube:

Nie wkładajmy wszystkiego, co mamy w kuchni. Tylko to, co w tym momencie w koszyczku być powinno. Niektórzy dorzucają wodę, która nawiązuje do chrztu i obmycia z grzechów

Koszyczek wielkanocny pełen symboli

Zapomnijmy też o produktach, które nie mają związku ze świętami wielkanocnymi. Dlatego do święconki nie wkładamy gotowych słodyczy i domowych przetworów w słoikach. Do koszyczka nie mogą też trafić kurczaczki ani inne maskotki. Nie mają one związku z religijnym wymiarem tych świąt. 

Do święconki nie kładziemy paczkowanej żywności, warzyw i owoców. Pod żadnym pozorem nie przenośmy w koszyczku kluczy, telefonu komórkowego, czy chusteczek higienicznych. Od tego mamy torbę, czy kieszenie. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić efektowaną sałatkę z dodatkiem sardynek. Podawaliśmy sposób Karola Okrasy na soczystą wątróbkę. 

święconka
Fot. Canva/Bohdan Sonjachnyj