Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta > Nigdy, przenigdy nie pij wtedy kawy. To najgorszy moment, konsekwencje są nie z tej ziemi
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.02.2025 18:05

Nigdy, przenigdy nie pij wtedy kawy. To najgorszy moment, konsekwencje są nie z tej ziemi

Kawa z mlekiem
Fot. Canva

Czy kawa jest zdrowa, czy nie? A jeśli tak, to kiedy ją pić? Mamy tyle informacji na ten temat, że łatwo się w nich pogubić. Eksperci spieszą z pomocą.

Czy dobrze jest pić kawę

Był taki czas, że o kawie mówiło się źle albo wcale. Piliśmy ją (chociaż mniej niż dzisiaj), traktując ją jednak jako grzeszną przyjemność. Rezygnowaliśmy przy okazji diety, kazaliśmy sobie odstawić dla zdrowotności, słuchaliśmy zakazów od lekarzy.

Dziś dietetycy wiedzą, że nawet trzy do pięciu filiżanek dziennie tego czarnego napoju nie jest niezdrową ilością. Podobnie jak herbata, także i kawa działa przeciwutleniająco, wbrew mitowi – nie odwadnia, zawiera cenne minerały. A ponieważ działa pobudzająco, może być sprzymierzeńcem diety redukcyjnej, w której jemy mniej i jesteśmy bardziej ospali.

kawa z ekspresu

Te pączki to najgorsza rzecz na świecie. Nie kupuj na Tłusty Czwartek, są pełne szkodliwej chemii

Kiedy nie pić kawy

Polacy są w dalszym ciągu bezpieczni, jeśli chodzi o ilość kawy, jaką wypijamy. Średnie zużycie ziaren w naszym kraju to dwa kilogramy na osobę rocznie. Choć napój ten kojarzymy raczej z południem – Włochami czy Turcją, rekordy biją Skandynawowie, którzy konsumują go nawet pięć razy więcej niż my.

Dalsza część tekstu pod filmem.

Sęk w tym, że picie kawy to jedno, ale kawę można pić źle. A konkretniej – o złych porach dnia.  Krótko mówiąc – kawy nie można pić za wcześnie, za późno ani za szybko po posiłku.

kawa z latte artem

Kawa na pusty żołądek i przed zaśnięciem

Z tego wszystkiego najbardziej chyba jesteśmy świadomi, że kawy nie należy pić wieczorem. Pobudzające właściwości kofeiny, z których przecież słynie ten napój, odbijają się źle na jakości naszego snu. W efekcie rano jesteśmy zaspani i zamykamy koło, znów sięgając po kawę.

A to wcale niedobrze. Napoju tego nie powinno się pić na pusty żołądek, i to drugi błąd, który popełniamy. Kawa pobudza wydzielanie soków trawiennych i sprzyja rozwojom wszelkich powikłań dróg żołądkowych. Nie działa więc dobrze na wrzody, zespół wrażliwego jelita, refluks czy niestrawność. W wypadku pustego żołądka jest gorzej niż zwykle, bo nie ma żadnej „wyściółki”, która chroniłaby ścianki żołądka przed działaniem płynu.

kawa i angielskie śniadanie

Nie pij kawy zbyt szybko po posiłku

Ale picie kawy w towarzystwie lub zaraz po jedzeniu to błąd, który przeoczamy najczęściej. Dlaczego to niewskazane? Bo kawa ma właściwości, które powstrzymują nasz organizm przed przyswajaniem składników mineralnych.

Dietetycy zauważają więc, że kawa do śniadania czy obiadu może powodować problemy zwłaszcza z wchłanianiem żelaza. To jeden z kluczowych mikroelementów w naszej diecie. Wspomaga układ nerwowy i odpornościowy, jest kluczowym składnikiem krwi. Zanim więc sięgniemy po filiżankę czarnego naparu, odczekajmy pół godziny do godziny po posiłku.

Wypróbuj też przepisy na doskonałą dietetyczną przekąskę i proste kluski ziemniaczane.

kawa do śniadania