Smakosze.pl
Obiad

Pixnio / licencja: CC 0

Czego lepiej nie robić po obfitym obiedzie?

6 Marca 2021

Autor tekstu:

Karolina Szmulewicz

Udostępnij:

Obfity obiad, herbata ,a potem drzemka? Wielu Polaków dokładnie tak spędza popołudnia. Specjaliści jednak ostrzegają przed tymi praktykami, bo gdy wejdą nam w nawyk, mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje dla całego organizmu. Szczególnie zgubn

W tradycyjnej polskiej obiad jest najbardziej obfitym posiłkiem, który jemy zazwyczaj w drugiej połowie dnia. Nierzadko na naszych stołach pojawiają się tłuste mięsa, góra ziemniaków, a to wszystko polane jeszcze sosem.

Nic dziwnego, że po takiej uczcie jedyne, na co mamy ochotę to drzemka czy kubek herbaty, jednak te pozorne niewinne czynności mogą przyczyniać się do uczucia ciężkości oraz problemów z żołądkiem. 

Jednak oprócz przestrogi, pokażemy także zdrowe nawyki, które pozwolą nam uporać się z przejedzeniem i szybko poczuć się lepiej nawet po dwóch dokładkach schabowych czy wyśmienitych gołąbków.

Obiad nie powinien kończyć się drzemką

Gdy od razu po obiedzie robisz sobie godzinną drzemkę, narażasz się na uczucie ciężkości oraz wzdęcia, a także na problem ze snem o standardowej porze. Pozycja leżąca sprawia, że proces trawienia zwalnia, a żołądek nie może normalnie pracować.

Co więcej, wiele osób chwilę po drzemce odczuwa silną ochotę na przekąskę. Takie podjadanie może skutkować nieplanowanym zwiększaniem się masy ciała i odbijać się na naszym ogólnym samopoczuciu. 

Herbata? Lepiej nieco odczekać

Sporadyczne wypicie herbaty zaraz po posiłku nie ma większego wpływu na nasze zdrowe. Inaczej rzecz ma się, gdy takie zachowanie wejdzie nam w nawyk. Regularnie picie herbaty po obiedzie może skończyć się odczuwalnymi brakami żelaza.

Wszystko przez kwas garbnikowy występujący w herbacie, który może się wiązać z białkiem oraz żelazem ze zjedzonego posiłku. Według naukowców niewinna herbata może zmniejszać wchłanialność żelaza nawet o 87%.

Jak najlepiej spędzić pierwszą godzinę po posiłku?

Przede wszystkim spokojnie, nie musimy od razu ruszać na spacer ani na siłę spalać kalorii. To jest czas, w którym najważniejszy jest relaks. Jeśli czujemy, że obiad był zbyt obfity, możemy wypić delikatne ziółka na przykład miętę.

Lekko senny nastrój sprzyja obejrzeniu ulubionego serialu czy przeczytaniu książki. Po godzinie takiego odpoczynku poczujemy wiele więcej siły, niż po drzemce, a dodatkowo unikniemy problemów z zasypianiem.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: porady interia / onet

Zapraszamy na nasz Instagram

undefined  

Podobne artykuły

Dieta - co jeść?

Zdrowie

Jadłospis 14-dniowej diety japońskiej

Czytaj więcej >
Sok z ziemniaka może Cię zaskoczyć

Zdrowie

Niezwykłe zalety picia soku z ziemniaka

Czytaj więcej >
Melisa

Zdrowie

Najlepsze napoje przed snem, zapewnią ci błogi odpoczynek

Czytaj więcej >
Barwnik spożywczy

Zdrowie

Gdzie znajdziemy szkodliwy barwnik amarant?

Czytaj więcej >
Kawa rozpuszczalna czy sypana?

Zdrowie

Zdrowsza jest kawa sypana czy rozpuszczalna?

Czytaj więcej >
Sok z brzozy ma liczne właściwości

Zdrowie

Zalety niezapomnianego soku z brzozy

Czytaj więcej >