Obłędne ogórki w zalewie musztardowej
Ogórki w zalewie musztardowej smakują zupełnie inaczej od tradycyjnych ogórków konserwowych. Przepis składa się z dużej ilości przypraw oraz musztardy, dzięki którym ogórki są delikatnie pikantne, a zarazem słodkie. Przygotowanie tego przetworu zajmuje mniej niż godzinę, więc faktycznej pracy jest stosunkowo niewiele.
Ogórki w najróżniejszych zalewach nie są niczym dziwnym, w końcu słodkie i octowe plasterki tego warzywa świetnie komponują się na kanapkach z innymi dodatkami. Oczywiście w sklepach można znaleźć gotowe produkty, lecz zrobione od podstaw w domu zawsze smakują najlepiej.
Tak jak w przypadku innych przetworów z ogórków, kluczowym aspektem jest jakość tych warzyw. W sklepie należy wybierać dorodne i soczyste sztuki, które nie mają oznak przenawożenia (zbyt intensywny kolor i miękkość). W innym wypadku cała praca może pójść na marne, ponieważ ogórki zbyt mocno nawożone azotem, są bardziej podatne na choroby.
Dalsza część tekstu znajduje się pod filmem:
Przepis na ogórki w zalewie musztardowej
Składniki:
dwa kg małych ogórków gruntowych
dwanaście liści laurowych
osiemnaście ziaren ziela angielskiego
łyżeczka gorczycy
litr wody
szklanka octu spirytusowego
trzy łyżki soli
jedna i pół szklanki cukru
pięć łyżek ostrej musztardy
Zacznij od zrobienia zalewy, gdyż wymaga ona chwili na przestygnięcie. Do garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Następnie wlej cały ocet i zdejmij z ognia. Wsyp cukier wraz z solą i mieszaj, aż całkowicie się rozpuszczą.
Po odstawieniu zalewy do ostygnięcia możesz zabrać się za ogórki. Umyj je dokładnie pod bieżącą wodą, obierz ze skórki i pokrój w ćwiartki. Ułóż je pionowo w czystych i wyparzonych słoikach na tyle ciasno, aby nie wypłynęły ponad powierzchnie zalewy.
Do każdego słoika wrzuć dwa liście laurowe oraz trzy ziarna ziela angielskiego. Gorczycę rozdziel po równo do każdego słoja. Do chłodnej zalewy dodaj musztardę i dokładnie ją wymieszaj. Zalej nią ogórki tak, aby całkowicie je przykryła.
Zakręć słoiki, za pasteryzuj je i odstaw w ciemne i chłodne miejsce na minimum 10 dni. Po tym czasie ogórki są gotowe do jedzenia, lecz im dłużej będą się marynować, tym smaczniejsze będą.
Źródło: Kadr z filmu na kanale Anka Gotuje na YouTube
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: aniagotuje.pl