Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Od lat nie kupuję majonezu, robię go sam. Zawsze wychodzi idealny dzięki tym 2 zasadom
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 04.03.2024 18:32

Od lat nie kupuję majonezu, robię go sam. Zawsze wychodzi idealny dzięki tym 2 zasadom

domowy majonez
Fot. youtube.com/prostoismacznie4151

Kiedy cała Polska tuż przed Wielkanocą pogrąża się w sporze o wyższości jednej marki majonezu nad drugą, my pozostajemy z boku. A to dlatego, że przygotowujemy własny majonez. A o jego wyższości nad wszystkimi kupnymi przekonywać chyba nikogo nie trzeba.

Łatwy sposób na majonez

Choć jest podstawą polskiej kuchni, majonez rzadko przygotowujemy w domu. To wina mitycznych trudności w jego przygotowywaniu. „Mityczne” nie oznacza tu nieprawdziwe – rzeczywiście, domowy majonez łatwo jest zwarzyć, a że fabryczny równie łatwo jest kupić, wybieramy bezpieczną opcję.

Są jednak metody, które gwarantują, że majonez zawsze się uda. Wystarczy przestrzegać dwóch zasad, które sprawia, że w kilka minut z pomocą blendera przygotujemy najlepszy możliwy sos.

blendowanie majonezu
youtube.com/@prostoismacznie4151
Dziś nafaszerowałem gołąbki nietypowym nadzieniem. Nie mogę uwierzyć, jak dobre wyszły, będę tak robił częściej

Przygotowujemy majonez w domu

Jedna z tych zasad mówi, że jajko, którego użyjemy jako bazy majonezu, musi być w temperaturze pokojowej. Autorka kanału Prosto i smacznie, z którego zaczerpnęliśmy ilustracje do tego tekstu, poleca swoją metodę. Zalewa jajko wyjęte z lodówki gorącą wodą z kranu i zostawia na kilka minut.

Składniki

  • 1 jajko
  • 140 ml oleju (np. słonecznikowego, 20 ml można zastąpić oliwą)
  • 1 kopiasta łyżeczka musztardy (dobrej jakości)
  • 15 ml soku z limonki
  • Sól, pieprz

Ubijamy majonez blenderem

Do najważniejszych zasad przygotowywania domowego majonezu za pomocą blendera należy odpowiednie dobranie naczynia. Kielich blendera ręcznego (ten, wewnątrz którego kręcą się noże) musi być dokładnie dopasowany do dna słoika lub szklanki, w której przygotowujemy sos.

Wszystkie składniki majonezu umieszczamy w naczyniu, pamiętając, że jajko musi mieć temperaturę pokojową. Sól dodajemy ostrożnie, nie więcej niż łyżeczkę, ponieważ majonez łatwo jest przesolić. 

Olej dodajemy na końcu. Zgodnie z drugą zasadą należy pamiętać o wysokiej jakości składników naszego domowego majonezu, zwłaszcza oleju.

W naczyniu wypełnionym składnikami ostrożnie zanurzamy końcówkę blendera i opieramy ją na dnie naczynia. Włączamy blender na średnie obroty i ubijamy, nie podnosząc końcówki ani nie odrywając jej od dna naczynia. Można jedynie nieznacznie podnosić jeden bok, by wpuścić pod noże niezmieszaną jeszcze porcję oleju. 

Po krótkim czasie majonez zacznie gęstnieć. Kiedy ostatnia warstewka oleju zniknie z powierzchni sosu, domowy majonez będzie gotowy.

Wypróbuj też przepisy na niezwykłą włoską przekąskę z białej kiełbasy i zapiekankę z faszerowanych naleśników.

składniki majonezu
youtube.com/@prostoismacznie4151
Tagi: Jajka Sos Przepis