Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Od lat używam tego do barwienia jajek, efekt powala na łopatki. Łupiny cebuli to nie wszystko
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 19.03.2024 16:10

Od lat używam tego do barwienia jajek, efekt powala na łopatki. Łupiny cebuli to nie wszystko

jajka
Fot. YouTube/kuhinjatanja

Już wkrótce barwne pisanki zagoszczą na naszych wielkanocnych stołach. Można je też wykorzystać w wystroju domu. Jak najlepiej barwić jajka, by efekt zachwycał? W tym celu używa się łupin cebuli, ale warto też skorzystać z pewnej pięknej rośliny.

Barwienie jajek na Wielkanoc

Przed nami Wielkanoc i robienie pisanek. Barwienie jajek wywodzi się z pogańskich zwyczajów. Jajka malowano w czasach starożytnego Egiptu, robili to też Persowie, Chińczycy i Rzymianie. Ponoć najstarsza polska pisanka pochodzi z X wieku. Odkryto ją w okolicach Opola. Barwienie jajek miało zapewnić szczęście i pomyślność. Warto wrócić do tej tradycji i przygotować kolorowe jajka.

Czego użyć do barwienia? Zwykle korzystamy z łupin cebuli, która daje głęboki, pomarańczowy kolor skorupkom jajka. Tym razem proponujemy, by dodać jeszcze hibiskus. Roślina słynie z pięknych kwiatów podobnych do malwy. Podobny sposób barwienia jajek znajdziesz na kanale YouTube Moja Kuchnia Tanja. Stamtąd też pochodzą zdjęcia użyte w artykule. 

jajka
Fot. YouTube/kuhinjatanja
Ukraiński miód nie wjechał do Polski. Powodem jest poważne uchybienie w składzie Korzyści z picia ciepłej wody. Ten gorący napój pomoże nie tylko w odchudzaniu

Jak barwić jajka łupinami cebuli i hibiskusem?

Składniki:

  • 6 jajek
  • 4 cebule
  • ocet
  • 1 łyżka soli
  • 80 g herbaty hibiskusowej liściastej
  • kartka papieru
  • gaza

Cebule obieramy z łupin i wrzucamy do blendera, by zmielić. Łupiny przekładamy do miski, kartkę papieru składamy i tniemy na nierówne paski. Wszystko mieszamy i w takiej mieszance obtaczamy zanurzone w occie jajko. Zawijamy je w gazę i w taki sposób postępujemy z wszystkimi jajkami.

Następnie do garnka wsypujemy łupiny cebuli z papierkami, układamy na nich zawinięte w gazę jajka. Zalewamy wodą, wsypujemy sól i wlewamy 4 łyżki octu. Dodajemy herbatę liściastą hibiskusową. Wszystko mieszamy i od momentu zagotowania się mieszanki, jajka gotujemy przez kolejne 10 minut. 

Jajka, które wyglądają jak bursztyny

Jajka po ugotowaniu zostawiamy w mieszance na 40 minut. Potem przekładamy je do zimnej wody. Zdejmujemy gazę. Jajka wyglądają po prostu obłędnie. Widoczna jest na nich efektowna mozaika, jak na bursztynie. 

Taki sposób barwienie jajek jest prosty i daje wspaniały efekt. Oryginalne jajka szybko zrobisz na Wielkanoc. Będą one wyjątkową ozdobą świątecznego stołu. Takie marmurkowe jajka na każdy zrobię wrażenie. Pisaliśmy o pyszny śniadaniu, które zrobisz z zaledwie 2 składników. Polecaliśmy też przydatny trik na jajka sadzone. 

jajka
Fot. YouTube/kuhinjatanja