Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Okrasa ma świetny patent na podkręcenie smaku rosołu. Zupa smakuje jak marzenie
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 12.02.2023 10:29

Okrasa ma świetny patent na podkręcenie smaku rosołu. Zupa smakuje jak marzenie

rosół
Screen z filmu na kanale YouTube KuchniaLidla ; TRICOLORS / East News

Karol Okrasa podał przepis na wyjątkowy, domowy rosół. Receptura trzyma się klasyki i nie przewiduje żadnych eksperymentów, ani dodawania nietypowych składników. Na czym polega więc tajemnica smaku zupy? Okrasa do jej ugotowania używa zrumienionej w piekarniku włoszczyzny.

Rosół Karola Okrasy przygotowywany jest na mięsie drobiowym. Kucharz postawił na kacze uda oraz korpus z kurczaka. Do tego aromatyczna podpieczona włoszczyzna i przyprawy. Wszystkie składniki są idealnie ze sobą zbalansowane.

Proporcje poszczególnych produktów są bardzo ważne podczas gotowania rosołu. Karol Okrasa dodaje niewiele słodkiej marchewki, stawia za to na bogatą w smaku pietruszkę oraz seler. Przestrzega także przez używaniem zbyt dużej ilości przypraw. Mają one jedynie uzupełnić aromat zupy, a nie zdominować go.

Karol Okrasa nie dodaje do rosołu soli, ani pieprzu. Jego zdaniem te przyprawy powinny być dostępne na stole, aby każdy mógł dosmaczyć zupę według własnych potrzeb. Jest to rzadko stosowana metoda, jednak tak doświadczonemu mistrzowi gotowania warto w tej kwestii zaufać.

Przepis na domowy rosół Karola Okrasy

Składniki:

  • 3 pietruszki

  • 1/2 selera

  • 2 marchewki

  • 1 por

  • 1 cebula

  • 2 kacze uda

  • 1 tuszka z kurczaka

  • 1 łyżka oleju roślinnego

  • 2 łyżki świeżego lubczyku

  • 3 l zimnej wody

  • szczypta pieprzu

  • 4 ziarna ziela angielskiego

  • 4 liście laurowe

Wyśmienity klasyczny rosół krok po kroku

Przygotuj mięso do rosołu. Tuszkę kurczaka podziel na części. Pierś odłóż na bok (możesz wykorzystać ją w innym przepisie), natomiast uda, skrzydła, grzbiet oraz szyję włóż do garnka. Do kurczaka dodaj także mięso kacze, całość zalej 3 litrami zimnej wody i doprowadź na wolnym ogniu do zagotowania.

W międzyczasie przygotuj warzywa do rosołu. Marchew, pietruszkę oraz seler obierz i pokrój wzdłuż na dość duże kawałki. Pora oczyść i także przekrój wzdłuż na pół, a cebulę podziel na ćwiartki. Warzywa skrop olejem, dopraw pieprzem, wymieszaj, wyłóż na blachę z piekarnika i piecz w 180-200 st. C, aż wyraźnie się zarumienią.

Kiedy rosół w garnku zagotuje się, delikatnie usuń z powierzchni zebrane szumowiny. Następnie do garnka dołóż upieczone warzywa. Dodaj przyprawy i pozostaw zupę do gotowania na 2-3 godziny na małym ogniu. Dzięki długotrwałej obróbce termicznej wywar będzie apetyczny i klarowny.

Po upływie tego czasu z rosołu delikatnie usuń drób oraz warzywa. Mięso delikatnie obierz ze skóry i oddziel od kości. W talerzu ułóż kilka kawałków ugotowanych warzyw, podzielonych na mniejsze kawałki fragmentów drobiu, całość posyp umytym i posiekanym drobno lubczykiem. Tak przygotowane dodatki zalej gorącym rosołem i podawaj.

Odłożony filet z kurczaka możesz zamienić w pyszny obiad pomysłu Tomasza Strzelczyka. Czy wiesz, czemu prawdziwy rosół powinno gotować się bez przykrycia?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: KuchniaLidla