Smakosze.pl
Kiełbasa

canva/Изображения пользователя Vladimir Mironov

Po czym rozpoznać w sklepie dobrą kiełbasę?

31 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Dobra kiełbasa wynagradza jedzącego doskonałym smakiem, aromatem oraz konsystencją. Aby wybrać w sklepie dobrą wędlinę, należy zwrócić na jej wygląd i skład. Najlepsza jest taka, w której widać kawałki mięsa oraz ma szarawy kolor.

Kiełbasa stanowi istotną część codziennego jadłospisu mnóstwa Polaków - uwielbiamy jeść ją na śniadanie oraz kolacje. Żaden grill nie może się bez niej obejść, dlatego szczególnie latem kupujemy jej najwięcej.

Niestety sprzedawcy oferują mnóstwo kiełbas, które jakością pozostawiają wiele do życzenia. Co więcej, na pierwszy rzut oka ciężko dokładnie sprawdzić, z czym mamy do czynienia.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Jak kupić dobrą kiełbasę?

Po pierwsze warto na samym początku sprawdzić cenę. Dobre jakościowo wędliny nie są wyceniane na 10 zł za kilogram - dlatego chcąc jeść dobrze, trzeba również więcej zapłacić.

Nawet w takich przypadkach producenci często próbują ciąć koszty na nieuważnych klientach i w składzie kiełbas lądują wypełniacze, mięso oddzielane mechanicznie czy mnóstwo konserwantów.

ciasto przekładane

Chrupiące, a zarazem kremowe ciasto bez pieczenia LION

CZYTAJ DALEJ

Jeśli widzisz w kiełbasie wyraźne kawałki mięsa, a jej kolor jest szary, masz wielką szansę na "trafienie w 10" - jest to bowiem znak, że została sporządzona z dobrego mięsa i bez dodatku konserwantów.

Jak wygląda kiełbasa złej jakości?

Gdy oglądasz ją w sklepie i zauważysz, że ma różowy kolor jak parówka, a także sporą ilość chrząstek, odradzamy kupno. Może się okazać, że jest wykonana właśnie z mięsa oddzielanego mechanicznie.

Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym uczymy jak najwygodniej obierać maślaki. W tym tekście z kolei zdradzamy genialny przepis, na syrop z kwiatów czarnego bzu.

Sam skład na opakowaniu kiełbasy wiele może nam powiedzieć. Jeśli lista składników jest bardzo długa, a także ma wiele konserwantów i ulepszaczy, odpuść zakup. Lepiej dopłacić kilka zł więcej, niż jeść niezdrowo.

Kiełbasa chorizo

Źródło: canva/Piotr Krzeslak, Getty Images Pro

Jak dobrze znasz potrawy z czasów PRL-u? Nie bądź zbyt pewny siebie, tylko geniusz zgadnie wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 10

Z czego najczęściej jadano kotlety w czasach PRL-u?

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: shareinfo.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Adam MoskalAutor

Redaktor serwisu Smakosze. Profesjonalnie kulinariami zajmuję się ponad półtora roku, lecz gotowaniem i pisaniem o jedzeniu interesuję się już od dzieciństwa. W swoich tekstach staram się zawrzeć najważniejsze informacje, które pozwalają ug

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Jak doprawić leczo?

Porady

Jak dobrze doprawić leczo?

Czytaj więcej >

Porady

Dlaczego placki ziemniaczane nie wychodzą?

Czytaj więcej >

Porady

Babcine porady kulinarne sprzed 100 lat

Czytaj więcej >
Krokiety nie pękną

Porady

Co zrobić, żeby krokiety nie pękały?

Czytaj więcej >

Porady

Jak gotować flaczki, by nie wyszły twarde?

Czytaj więcej >
Drewniane łyżki

Porady

Jak dbać o drewniane przyrządy kuchenne?

Czytaj więcej >