por
Pixabay / congerdesign

Jakie są zalety syropu z pora?

Por jednocześnie gości w naszych kuchniach regularnie, ale również jest niezwykle niedoceniany. Ma on podobne właściwości zdrowotne do cebuli oraz czosnku. Mało kto wie, że z pora można zrobić prozdrowotny syrop. Jego działanie zachwyci każdego.

Por został sprowadzony do Polski przez słynną królową Bonę. Bardzo szybko znalazł on zastosowanie zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej. Jego zalety do dziś robią ogromne wrażenie.

Z warzywa można zrobić między innymi syrop, który szczególnie sprawdzi się w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, ponieważ zwiększa wytwarzanie śluzu, działa wykrztuśnie i hamuje rozwój bakterii.

Przepis na syrop z pora

Składniki:

  • 2 pory
  • 3-4 łyżki miodu

Sposób wykonania:

Umyj łodygi pora pod bieżącą wodą, a następnie drobno go posiekaj. Wrzuć warzywo do garnka i zalej wodą. Gotuj, aż por stanie się kleisty.

Dlaczego warto jeść kiszonki?Dlaczego warto jeść kiszonki?Czytaj dalej

Za pomocą blendera zmiksuj warzywo z wodą. Dodaj do papki do powstałej papki 3 lub 4 łyżki miodu.

Sposób spożywania:

Jeśli borykasz się z różnymi dolegliwościami ze strony układu oddechowego, pij jedną łyżkę syropu dziennie. Jeśli chcemy zadbać o serce oraz układ krążenia - równie skuteczna w tym przypadku będzie taka sama dawka.

Por na niedokrwistość

Warto włączyć pora do swojej diety, gdy borykamy się z anemią. Jak podaje portal Poradnik Zdrowie, zawiera on więcej żelaza niż buraki i prawie tyle samo co botwina, czyli warzywa, które uważane są za niezastąpione źródło tego pierwiastka.

Warto zapamiętać, że wchłanianie żelaza wspomaga witamina C, dlatego przy anemii warto sięgnąć np. po surówkę z pora pokropioną sokiem z cytryny.

Powyższy artykuł nie jest poradą medyczną. W przypadku wszelkich wątpliwości skonsultuj się z odpowiednim specjalistą.

Zainteresowała Cię tematyka artykułu? Polecamy nasz tekst na temat zalet herbaty czosnkowej oraz prozdrowotnych właściwości suszonych śliwek.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: interia/poradnik zdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram
Następny artykuł