Poznajesz roślinę ze zdjęcia? Mało kto zdaje sobie sprawę, jak jest cenna
Poznajesz roślinę ze zdjęcia? Jest nią amarantus. Przez wiele lat w Europie był uważany jedynie za roślinę ozdobną. Dziś już wiemy, że amarantus należy do grona najzdrowszych produktów spożywczych. Pod względem zawartości minerałów bije na głowę szpinak, soję, czy mleko.
Amarantus jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Do Europy trafił w XVI wieku i bardzo długo pełnił wyłącznie funkcję dekoracyjną. Lata później odkryto, że amarantus to nie tylko element wystroju, ale przede wszystkim źródło cennych wartości odżywczych.
Amarantus zaliczany jest do tzw. super food, czyli naturalnej i wyjątkowo zdrowej żywności. Z amarantusa produkowana jest mąka, płatki, kasza i popping, czyli amarantus eksapndowany. Ziarna poppingu są bardzo neutralne w smaku, dzięki czemu możemy dodawać je do wypieków, owsianki i wytrawnych dań.
Mąkę z amarantusa możemy stosować zamiast klasycznej mąki pszennej. Amarantus doskonale sprawdzi się do pieczenia chleba, ciast, bułek, a także do gofrów, naleśników, racuchów i innych dań, dostarczając nam wielu wartości odżywczych.
Dlaczego amarantus zaliczany jest do super żywności?
Amarantus jest źródłem błonnika i białka. Błonnik reguluje procesy przemiany materii, a w roślinie jest go znacznie więcej niż w pszenicy. Amarantus ma również więcej białka niż krowie mleko.
Roślina zawiera o wiele więcej żelaza niż szpinak. Już jeden posiłek dziennie z dodatkiem nasion lub mąki pokrywa całkowite zapotrzebowanie na ten istotny pierwiastek. Amarantus to również bogate źródło wapnia, potasu, magnezu i wielu witamin.
Spożywanie rośliny opóźnia proces starzenia, reguluje metabolizm, ciśnienie krwi, zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca, anemii, nowotworów. Amarantus nie zawiera glutenu, nie uczula, nie podwyższa poziomu cukru i złego cholesterolu.
Amarantus to także bogate źródło witaminy C, witamin z grupy B, a także witamin K i E. Witaminy te wzmacniają naszą odporność, dbają o prawidłowe przewodnictwo nerwowe, wzmacniają kości, pamięć, koncentrację, a także dbają o mocną, zdrową skórę, włosy i paznokcie.
Przepis na bezglutenowe naleśniki z mąki z amarantusa
Składniki na ciasto:
6 łyżek mąki z amarantusa
pół szklanki mleka kokosowego
2 jajka
szczypta soli
olej kokosowy do smażenia
Mąkę, mleko, jajka i sól przełóż do miski i dokładnie wymieszaj. Ciasto smaż partiami na rozgrzanym oleju kokosowym po kilka minut z każdej strony.
Naleśniki z mąki z amarantusa podawaj z ulubionymi dodatkami, np. z warzywami, kurczakiem, szpinakiem, serem feta, a także na słodko, np. z domowym dżemem z gruszek lub rozgrzewającą konfiturą z pigwy.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Puszyste racuchy bez drożdży i proszku do pieczenia. Zachwycają lekkością i aksamitnym smakiem
Zupa pomidorowa jak u mamy. Szybka, tania, a smakuje najlepiej ze wszystkich
Placki ziemniaczane jeszcze nigdy nie były tak pożywne. Wystarczy popularny dodatek
Źródło: akademiadietetyki, paleostrefa