Prosty sposób na kiszoną kapustę
Kiszona kapusta często gości na naszych stołach. Zajadamy ją w formie dodatku obiadowego, jednak równie często wzbogacamy o nią nasze specjały. Podczas przygotowań kluczowe jest dodanie odpowiedniej ilości soli. Na kilogram kapusty powinno przypadać 20 g przyprawy.
Nie da się ukryć, że kiszona kapusta zajmuje szczególne miejsce w polskiej kuchni. Znaczna część uwielbianych potraw nie może się obejść bez tego specjału. Warto wiedzieć, jak przygotować idealną kiszoną kapustę.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
O czym pamiętać, kiedy w grę wchodzi kapusta kiszona?
Smakowita kiszona kapusta niejednokrotnie przyprawiała o autentyczny zachwyt nawet najbardziej wybrednych spośród smakoszy. Jakiś czas temu wspominaliśmy o zaletach soku z uwielbianej kiszonki.
Tym razem nasza uwaga skupi się na samej kapuście kiszonej. Podczas przygotowywania tego specjału, powinniśmy pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Kluczowa jest sól. Należy dodawać 20 g na każdy kilogram kapusty. Oczywiści sól musi być niejodowana.
Kapusta ukisi się znacznie szybciej, jeśli poszatkujemy ją na drobniejsze kawałki. Warto nadmienić, że warzywo puści wówczas więcej soku. W związku z tym należy odpowiednio przyłożyć się do tego zadania.
Kiszona kapusta może być wzbogacona o różne dodatki. Dobrze sprawdza się starta marchewka, kminek oraz gorczyca. Samo przygotowanie kiszonki również rządzi się swoimi prawami.
Przepis na kiszoną kapustę
Poszatkowaną kapustę doprawiamy solą. Ugniatamy ją przez kilka minut. Możemy w tym celu wykorzystać drewnianą łyżkę zakończoną kulką. Kapusta powinna puścić soki. Gdy już to nastąpi, przekładamy ją do słoików.
Kapusta musi być dobrze zbita w słoikach. Naczynia należy wcześniej wyparzyć. Posiekane warzywo ugniatamy tak, aby sok przykrył zawartość. Warto zostawić trochę wolnej przestrzeni, ponieważ w trakcie kiszenia kapusta zwiększy swoją objętość.
Słoiki bardzo lekko zakręcamy. Powinniśmy zapewnić cyrkulację powietrza. Ustawiamy je w ciemnym miejscu, w którym panuje temperatura nieprzekraczająca 19 stopni Celsjusza. Proces kiszenia przeważnie trwa od 7 do 14 dni. Najlepiej samemu sprawdzić, jak wyszła.
Kiedy kapusta kiszona będzie miała już odpowiedni smak, przekładamy ją w zimniejsze miejsce. Wówczas proces fermentacji się zatrzyma. Specjał można przechowywać w lodówce. Warto wypróbować również babciny sposób na kiszenie kapusty.
Canva / oksix
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: MniamMniam.pl