Przepis na najlepszy seromakowiec
Seromakowiec to pomysł na pyszne ciasto do kawy, na większe uroczystości i święta. Kruchy spód, wilgotna masa makowa z bakaliami i delikatna masa serowa tworzą fenomenalne, puszyste ciasto dla całej rodziny. Poznaj przepis na najlepszy seromakowiec, wychodzi za każdym razem.
Seromakowiec to ciasto dwa w jednym, taki kompromis, kiedy masz ochotę zarówno na sernik, jak i makowiec. Seromakowiec udekoruj posiekanymi drobno orzechami włoskimi i laskowymi lub domową polewą czekoladową, a wszyscy będą zachwyceni jego smakiem i pięknym, apetycznym wyglądem.
Do masy makowej wykorzystaj ulubione bakalie, jak migdały, rodzynki, orzechy. Nie zapomnij również o olejku migdałowym i skórce pomarańczowej, są absolutnie niezbędne do maku, aby miał lekko korzenny smak i aromat.
Po upieczeniu seromakowca nie wyjmuj go od razu z piekarnika, pozwól ostygnąć mu w środku. Gwałtowna zmiana temperatury spowoduje powstanie zakalca, a ciasto opadnie. Seromakowiec jest mocno wyrośniętym i puszystym ciastem.
Jeśli szukasz pomysłu na ciasto z makiem- tu poznasz przepis na genialny tort makowy z pomarańczami, idealny na święta, wizytę gości i kawę w chłodny, zimowy poranek.
Przepis na najlepszy seromakowiec
Składniki na spód (blacha o wymiarach 23x30 cm):
170 g mąki pszennej
80 g miękkiego masła
jajko
pół łyżeczki proszku do pieczenia
30 g cukru pudru
Składniki na masę serową:
1 kg sera z wiaderka do sernika
opakowanie budyniu waniliowego
5 jajek
120 g masła
200 g cukru
opakowanie cukru wanilinowego
łyżeczka proszku do pieczenia
Składniki na masę makową:
200 g maku suchego
100 g masła
4 jajka
100 g cukru
2 łyżki kaszy manny
pół szklanki bakalii, np. rodzynek i orzechów włoskich
2 łyżki skórki pomarańczowej
4 krople olejku migdałowego
Dodatkowo:
orzechy włoskie i laskowe do posypania gotowego ciasta lub polewa czekoladowa
Jak przygotować najlepszy seromakowiec?
Przygotuj kruchy spód: wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i uformuj kulę, następnie zawiń ją folią i wstaw do lodówki na pół godziny. Nastaw piekarnik na 200 stopni C z opcją grzania góra-dół, blachę wyłóż papierem do pieczenia, boki wysmaruj masłem lub margaryną.
Wyjmij z lodówki ciasto i rozprowadź je na przygotowanej formie, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 15 minut i odstaw, aby spód ostygł.
Przygotuj masę makową: suchy mak przesyp garnka, zalej 300 ml wrzącej wody i gotuj na wolnym ogniu, aż cała woda wyparuje, przestudź i zmiel dwukrotnie w maszynce do mięsa.
Bakalie posiekaj bardzo drobno, rozpuść masło i odstaw, aż wystygnie. Mak przełóż do miski, dodaj jajka, cukier, posiekane bakalie, olejek migdałowy, skórkę pomarańczową, masło i kaszę mannę, całość zmiksuj na najniższych obrotach, przełóż na blachę z upieczonym spodem.
Przygotuj masę serową: rozpuść i ostudź masło, oddziel żółtka od białek. Do miski przełóż ser i zmiksuj go z żółtkami, dodaj budyń, cukier wanilinowy, masło. Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie dodaj cukier i ponownie miksuj na wolnych obrotach.
Nagrzej piekarnik do 180 stopni C z opcją grzania góra-dół. Pianę przełóż do masy serowej, wymieszaj szpatułką lub drewnianą łyżką i wyłóż na masę makową. Blachę włóż do nagrzanego piekarnika i piecz przez godzinę.
Po upieczeniu uchyl lekko drzwi piekarnika i zaczekaj, aż ciasto całkowicie ostygnie. W tym czasie przygotuj polewę lub posiekaj orzechy. Ciasto udekoruj według własnego uznania i wstaw do lodówki najlepiej na całą noc.