Strzelczyk pokazał, jak zrobić pyszny bigos. Żaden składnik nie jest przypadkowy
Poznaj tradycyjny przepis na bigos według Tomasza Strzelczyka. Aromatyczna i bogata w mięsny dodatek kapusta, jest niezwykle sycąca i idealnie wpisuje się w chłodną jesienną aurę. Dodatek grzybów i suszonych śliwek dopełnia jej fantastycznego smaku.
Bigos nie lubi pośpiechu. Jeśli okażesz mu wystarczająco dużo cierpliwości przy przygotowaniu, otrzymasz rozgrzewające danie o wspaniałym aromacie wędzonki. Pamiętaj, że bigos zyskuje z każdym kolejnym podgrzaniem. Tomasz Strzelczyk, którego powyższe zdjęcie pochodzi z kanału Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA w serwisie Youtube, doskonale wie co robi.
Przepis na niezwykły bigos według Tomasza Strzelczyka
Składniki:
1,5 kg kiszonej kapusty
1 szklanka bulionu warzywnego
6 ziaren ziela angielskiego
10 ziaren jałowca
1 cebula
500 g łopatki wieprzowej
200 g wędzonego boczku
200 g wędzonej kiełbasy
200 g wędzonej szynki
garść suszonych grzybów
100 g suszonych śliwek
grubo zmielony czarny pieprz do smaku
200 ml czerwonego wytrawnego wina
Jak ugotować aromatyczny bigos
Przed przystąpieniem do właściwego gotowania zaplanuj sobie kilka godzin zapasu. Czas ten niezbędny jest do namoczenia suszonych grzybów oraz śliwek. Namocz każdy z tych produktów w osobnej miseczce w niewielkiej ilości wody.
Kapustę na bigos włóż do dużego garnka. Dodaj do niej liście laurowe, ziele angielskie oraz kulki jałowca. Dołóż namoczone grzyby wraz z wodą, w której leżały. Wszystko to zalej bulionem i gotuj przez 1,5 godziny pod przykryciem.
Mięso oraz wędliny na bigos pokrój w kostkę. Namoczone suszone śliwki podziel na mniejsze kawałki. Cebulę obierz z łupiny i pokrój z pióra.
Na rozgrzanym smalcu obsmaż na patelni łopatkę wieprzową. Mięso powinno być dobrze zarumienione, wręcz brązowe. Zdejmij je z patelni i na tym samym tłuszczu smaż wędliny oraz cebulę. Wszystkie obsmażone produkty włóż do garnka z bigosem, dodaj śliwki i dopraw całość czarnym pieprzem.
Bigos duś pod przykryciem przez ok. godzinę. Następnie odstaw go w chłodne miejsce aby ostygł. Przez kolejne 3 dni codziennie doprowadzaj bigos do zagotowania i odstawiaj do ostudzenia. Na 4 dzień po pierwszym ugotowaniu bigos jest gotowy do podania.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Aksamitna zupa ze świeżych pomidorów. Nie zastąpi ich żaden przecier, ani koncentrat
Pieguski, czyli makowe racuchy pełne smaku i aromatu. Zrobisz je w mig
Jak wykorzystać w kuchni obierki z jabłek? Smaczne i zdrowe nie mogą się zmarnować
Źródło: Oddasz fartucha, czyli facet w kuchni, T. Strzelczyk wyd. Znak