Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Focaccia po warszawsku. W roli głównej 3 uwielbiane składniki. Polacy za nimi przepadają

Focaccia po warszawsku. W roli głównej 3 uwielbiane składniki. Polacy za nimi przepadają

Focaccia z kiełbasą i ziemniakami
canva/Proformabooks

Focaccia jest prostym włoskim wypiekiem, który można urozmaicić na wiele sposobów. Dziś proponujemy wam znakomitą wersję z trzema przysmakami znanymi z kuchni polskiej — kiełbasą, ziemniakami i cebulę. Wypiek jest niezwykle sycący — sprawdzi się nie tylko jako pyszna przekąska. Musicie spróbować.

Focaccia w swojskiej wersji z kiełbasą, ziemniakami i podsmażoną cebulką spodoba się nie tylko amatorom kuchni włoskiej. Będzie miękka, puszysta i niesamowicie smaczna, a jej zrobienie prostsze niż sobie wyobrażacie. Nawet bez dodatków was zachwyci.

Przepis na znakomitą focaccię warszawską

Inspirowana wypiekiem, który pojawił się ostatnio w ofercie jednej ze stołecznych piekarni receptura, pozwoli wam przygotować dwie focaccie o wymiarach 20 cm x 30 cm.

Jeżeli nie macie dwóch odpowiednio dużych blach, możecie upiec przysmak w formie żaroodpornej lub podzielić ciasto na dwie części i piec „na raty". By druga porcja przesadnie nie wyrosła, można ją włożyć do lodówki.

Nic nie stoi na przeszkodzie także, by mrozić gotową masę. Najlepiej włożyć ją wtedy do torebki strunowej, by odizolować ja od zapachu innych produktów. Przed pieczeniem konieczne będzie doprowadzenie jej do temperatury pokojowej i usuniecie nadmiaru płynu.

Składniki na ciasto:

  • 600 ml ciepłej wody + 480 ml do rozpuszczenia soli

  • 30 g świeżych drożdży lub 3 opakowanie drożdży instant

  • 20 g cukru

  • 10 g soli + 10 g do rozpuszczenia

  • ok. 900 mąki pszennej, najlepiej typu 0

  • około 70 ml oliwy z oliwek

Dodatki:

  • 250-300 g ziemniaków

  • 2 większe cebule

  • 150-200 g ulubionej kiełbasy np. czosnkowej

  • zioła suszone np. majeranek, tymianek

  • oliwa z oliwek do posmarowania i smażenia

Jak zrobić focaccię warszawską? Prosty przepis na swojską wersję włoskiego rarytasu

W dużej misce umieszczamy większą porcję ciepłej wody. Mieszamy ją z cukrem, po czym wsypujemy lub wkruszamy drożdże. Dodajemy jeszcze ok. 60 g mąki i ponownie łączymy składniki. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy na mnie więcej kwadrans do wyrośnięcia.

Po tym czasie wsypujemy pierwszą porcję soli, a także resztę mąki. Pszenny proszek wsypujemy porcjami, jednocześnie wyrabiając już ciasto na focaccię. Wyrobione masa zacznie po pewnym momencie odchodzić od naczynia. Wtedy wlewamy oliwę z oliwek i dalej wyrabiamy — im dłużej, tym lepiej.

Masę polewamy odrobiną oliwy, przykrywamy naczynie ściereczką i odstawiamy na około 3 h, by wyrosło. W tym czasie spokojnie przygotowujemy dodatki. Gotowe ciasto na foccacie dzielimy na dwa kawałki i każdy z nich przekładamy do natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia formy.

Rozciągamy dłońmi, by wypełniło całe naczynie. Skrapiamy obficie oliwą z oliwek i odkładamy na 40 minut. Po tym czasie układamy ziemniaki, cebulę oraz pokrojoną w plasterki kiełbasę. Całość pieczemy w temperaturze 230 stopni Celsjusza od 10 do 20 minut. Podajemy na ciepło lub po ostudzeniu.

Przygotowanie dodatków do focacci warszawskiej

Pieczone ziemniaki możemy przygotować na 2 sposoby. Pierwszy jest niezwykle prosty i polega na bardzo cienkim pokrojeniu warzywa po uprzednim wyszorowaniu go. Tak przygotowane kawałki układa się na focaccii.

W drugim bulwy obieramy i myjemy. Kroimy je w niezbyt grube plasterki. Obgotowujemy je w przez 5-6 minut w osolonym wrzątku i odcedzamy. Przestudzone kawałki warzywa układamy na cieście.

Smażoną cebulkę warto przygotować, krojąc warzywo w piórka i dusząc je na niewielkiej ilości oliwy z oliwek z dodatkiem odrobiny soli i pieprzu. Na tym etapie można też dodać zioła np. majeranek.

Zioła możemy też dodać w postaci aromatyzowanej oliwy. Jeżeli nie zależy nam na polskim akcencie w daniu, możemy polewać ciasto np. oliwą ze słoika z suszonymi pomidorami. To świetny patent na „uratowanie” tego składnika.

Na naszej stronie znajdziecie inne pomysły na dania kuchni włoskiej. Sprawdźcie patent Kuronia na lasagne z patelni. Być może spodoba wam się tez receptura na ciasto na pizzę od Magdy Gessler.

Focaccia warszawska jest świetna
canva/zi3000

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: