Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Syn Gessler pokazał, jak z łatwością zrobić ocet jabłkowy. Wyśmienity patent
Aleksandra Proch
Aleksandra Proch 06.12.2022 18:40

Syn Gessler pokazał, jak z łatwością zrobić ocet jabłkowy. Wyśmienity patent

ocet jabłkowy
Canva / bondarillia ; screnn z filmu na kanale YouTube tvnpl

Ocet jest doskonałym produktem, który może podkręcić smak rozmaitych potraw. Dobrze wie o tym syn Magdy Gessler, który ten składnik przygotowuje własnoręcznie. Do jego przyrządzenia potrzebne jest zaledwie kilka składników oraz nieco cierpliwości.

Domowy ocet jabłkowy Tadeusza Mullera jest dużo zdrowszy, niż jego przemysłowe pasteryzowane odpowiedniki. Duża zawartość pektyn wspomaga pracę nasze układu pokarmowego i chroni przed miażdżycą. Do przygotowania octu jabłkowego najlepiej wybrać słodkie odmiany jabłek. Dzięki znaczącej ilości cukru proces fermentacji przebiegnie szybciej, a smak otrzymanego octu będzie mocniejszy

Przepis na ocet jabłkowy Tadeusza Mullera

Składniki:

  • 1 kg rajskich jabłuszek lub innej słodkiej odmiany

  • 2 l wody

  • 200 g cukry trzcinowego

  • 1 gałązka sosny

Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?

Owoce na ocet jabłkowy umyj i pokrój w mniejsze kawałki. Do tego przepisu możesz zużyć również obierki, które zostały z innego przepisu. Wszystkie kawałki jabłka wrzuć do dużego słoja.

Do osobnego naczynia wlej 2 litry przegotowanej letniej wody. Wsyp do niej 200 g cukru trzcinowego i wymieszaj do całkowitego jego rozpuszczenia. Płyn wlej do słoika z owocami na ocet jabłkowy. Jabłka powinny być dokładnie przykryte wodą.

Do naczynia ze składnikami na ocet jabłkowy dołóż 1 gałązkę sosny. Następnie jabłka obciąż wyparzonymi deseczkami oraz wygotowanym kamieniem, aby zapobiec ich wypływaniu na powierzchnię. Na koniec słoik zabezpiecz czystą gazą.

Słój ze składnikami na ocet jabłkowy odstaw w ciemne i ciepłe miejsce. Fermentacja octu zajmie od 2 do 5 tygodni. Aby zapewnić równomierny dopływ tlenu, raz na dzień zamieszaj zawartość słoja za pomocą łyżki. Dowiedz się, jakimi niezwykłymi właściwościami może pochwalić się ocet jabłkowy. Ocet idealnie przyda się podczas gotowania czerwonego barszczu.

Canva / cheche22
Canva / cheche22

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: tvnpl