Dlaczego warto wlać ocet jabłkowy do barszczu czerwonego?
Gotujecie barszcz wigilijny i nie chcecie, by stracił swój piękny, krwisty kolor? Sięgnijcie po babciny patent, dzięki któremu potrawa będzie zachwycała wyglądem. Wlejcie octu jabłkowego do ugotowanego dania i zobaczcie, jak zmieni się kolor zupy.
Wiele jest sposobów przygotowania tej tradycyjnej potrawy. Część z nas zrobi barszcz na zakwasie, co nada mu głębokiej rubinowej barwy. Inni będą liczyli, że powolne gotowanie uchroni danie przed utratą koloru. Jest jeszcze jeden sposób, by czerwień się utrzymała.
Ocet jabłkowy jest kluczowy
Dodanie do świeżo przygotowanej zupy kwaśnego płynu będzie pomocne nie tylko w osiągnięciu odpowiedniego smaku, ale też zapewni atrakcyjny wygląd dania. Możemy w tym celu użyć octu spirytusowego czy soku z cytryny, ale to ocet jabłkowy sprawdzi się najlepiej.
Ma on mniej intensywny smak i zapach niż klasyczny ocet spirytusowy. Jest też dużo mniej kwaśny niż popularny owoc cytrusowy, którego aromat jest w stanie przyćmić smak czosnku i buraków. Pół szklanki dolane do garnka z gotującymi się burakami — jeszcze zanim będą miękkie — rozwiąże problem z blaknąca barwą barszczu.
Jak jeszcze uratować kolor barszczu?
Dobrym sposobem na podtrzymanie koloru zupy będzie również dodanie soku z ogórków kiszonych. Zakwasi on środowisko w garnku i doda nieco czosnkowego posmaku. Dodanie daniu kwasowości będzie niezbędne, jeśli barszcz przygotowujecie ze świeżych buraków.
Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się na użycie zakwasu, czy wybierzecie inne metody uzyskania i podtrzymania koloru, zadbajcie o to, by zupa nie gotowała się na zbyt dużym ogniu. Kotłujący się płyn zmętnieje i nawet najlepsze triki nie pomogą w uzyskaniu klarownej i krwistoczerwonej potrawy.
Bladoróżowy barszcz uzyskacie również wtedy, gdy nie oprzecie się pokusie doprawienia potrawy śmietanką. Taki dodatek świetnie podkreśla smak, lecz należy go zarezerwować do innych zup. Będzie idealny np. w jarzynowej.
Źródło zdjęcia: canva/5PH
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: mamadu