Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Tą zupą najesz się bardziej niż drugim daniem. Jest tak dobra, że robię ją praktycznie co tydzień
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 27.02.2024 17:19

Tą zupą najesz się bardziej niż drugim daniem. Jest tak dobra, że robię ją praktycznie co tydzień

solianka z kiełbasą
youtube.com/@damiankuchniaodkuchni

Przywykliśmy traktować zupy jako wstęp do obiadu. Ale tradycyjnie były przecież całym, do tego często bardzo sycącym, posiłkiem. Taka właśnie jest ta wschodnia zupa, pełna rozmaitych dodatków i kusząca smakiem.

Tradycyjna zupa – solianka

Taką zupę nazywamy najczęściej solianką. Jest niezwykle popularna na wschodzie. Spotkamy ją więc w restauracjach, a także w domach na Podkarpaciu, w Beskidach czy na Lubelszczyźnie, jeszcze częściej w Ukrainie. Niektórzy określają ją jako rosyjskie danie, co budzi zrozumiałe kontrowersje. Przede wszystkim jednak jest to zupa Europy Wschodniej, starsza pewnie niż którekolwiek z istniejących dziś państw.

Jej pochodzenie widoczne jest zresztą gołym okiem: kiełbasa, mięsa, kwas spod ogórków kiszonych czy śmietana mieszają się tu z bardziej egzotycznymi oliwkami czy cytrynami, które dawniej mogły pochodzić np. z Krymu. Tak skomponowana zupa jest więc jednocześnie rozgrzewająca i orzeźwiająca. Choćby dlatego warto wypróbować ten rewelacyjny przepis.

solianka w garze
youtube.com/@damiankuchniaodkuchni
Wyglądają tak samo, jedno z nich jest zepsute. Tak wybierzesz świeże mięso w sklepie Tego jeszcze nie było, Lidl poszedł na całość. Do końca lutego 300 produktów za ułamek ceny

Solianka na bulionie

Do przygotowania solianki potrzebujemy bulionu mięsnego. W naszym przepisie zakładamy, że bulion taki jest pod ręką. Osoby, które chcą lub muszą przygotować zupę od podstaw, odsyłamy do kanału Damian – kuchnia od kuchni, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu.

Składniki

  • 2-3 litry bulionu mięsnego
  • Mięso z bulionu, np. łopatka wieprzowa
  • 300-400 g boczku, kiełbas i wędlin
  • 2 cebule
  • 2 łyżki koncentratu pomidorowego
  • Łyżka ostrej pasty paprykowej
  • 5 dużych ogórków kiszonych
  • 1 szklanka wody spod ogórków
  • ½ słoika zielonych oliwek, odcedzonych
  • ½ cytryny
  • 1 mały pęczek natki pietruszki
  • 100 g śmietany 12%

Gotujemy wschodnią zupę

Wywar doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy moc palnika, by lekko się gotował. Na patelni podsmażamy pokrojone wędliny. Jeśli są zbyt chude, dodajemy małą łyżkę smalcu. Kiedy będą złociste, umieszczamy je w garnku z bulionem. Na odrobinie oliwy podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, a kiedy się lekko zeszkli, dodajemy drobno pokrojone ogórki kiszone. Dusimy chwilę, dodając w międzyczasie koncentrat pomidorowy i pastę paprykową (można w zamian użyć ostrej papryki). 

Zawartość patelni przerzucamy do garnka z bulionem. Dolewamy szklankę wody spod ogórków i poszarpane lub pokrojone mięso z bulionu. Przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pokrojone na kawałki oliwki i pół cytryny w cieniutkich plasterkach. Zupę gotujemy jeszcze 20-30 minut. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Podajemy z łyżką śmietany.

Wypróbuj też przepisy na efektowne jajka z kremem chrzanowym i doskonałe kotlety mielone.

wędliny na soliankę
youtube.com/@damiankuchniaodkuchni