Tą zupą najesz się bardziej niż drugim daniem. Jest tak dobra, że robię ją praktycznie co tydzień
Przywykliśmy traktować zupy jako wstęp do obiadu. Ale tradycyjnie były przecież całym, do tego często bardzo sycącym, posiłkiem. Taka właśnie jest ta wschodnia zupa, pełna rozmaitych dodatków i kusząca smakiem.
Tradycyjna zupa – solianka
Taką zupę nazywamy najczęściej solianką. Jest niezwykle popularna na wschodzie. Spotkamy ją więc w restauracjach, a także w domach na Podkarpaciu, w Beskidach czy na Lubelszczyźnie, jeszcze częściej w Ukrainie. Niektórzy określają ją jako rosyjskie danie, co budzi zrozumiałe kontrowersje. Przede wszystkim jednak jest to zupa Europy Wschodniej, starsza pewnie niż którekolwiek z istniejących dziś państw.
Jej pochodzenie widoczne jest zresztą gołym okiem: kiełbasa, mięsa, kwas spod ogórków kiszonych czy śmietana mieszają się tu z bardziej egzotycznymi oliwkami czy cytrynami, które dawniej mogły pochodzić np. z Krymu. Tak skomponowana zupa jest więc jednocześnie rozgrzewająca i orzeźwiająca. Choćby dlatego warto wypróbować ten rewelacyjny przepis.
Wyglądają tak samo, jedno z nich jest zepsute. Tak wybierzesz świeże mięso w sklepie Tego jeszcze nie było, Lidl poszedł na całość. Do końca lutego 300 produktów za ułamek cenySolianka na bulionie
Do przygotowania solianki potrzebujemy bulionu mięsnego. W naszym przepisie zakładamy, że bulion taki jest pod ręką. Osoby, które chcą lub muszą przygotować zupę od podstaw, odsyłamy do kanału Damian – kuchnia od kuchni, skąd zaczerpnęliśmy ilustracje do tego przepisu.
Składniki
- 2-3 litry bulionu mięsnego
- Mięso z bulionu, np. łopatka wieprzowa
- 300-400 g boczku, kiełbas i wędlin
- 2 cebule
- 2 łyżki koncentratu pomidorowego
- Łyżka ostrej pasty paprykowej
- 5 dużych ogórków kiszonych
- 1 szklanka wody spod ogórków
- ½ słoika zielonych oliwek, odcedzonych
- ½ cytryny
- 1 mały pęczek natki pietruszki
- 100 g śmietany 12%
Gotujemy wschodnią zupę
Wywar doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy moc palnika, by lekko się gotował. Na patelni podsmażamy pokrojone wędliny. Jeśli są zbyt chude, dodajemy małą łyżkę smalcu. Kiedy będą złociste, umieszczamy je w garnku z bulionem. Na odrobinie oliwy podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, a kiedy się lekko zeszkli, dodajemy drobno pokrojone ogórki kiszone. Dusimy chwilę, dodając w międzyczasie koncentrat pomidorowy i pastę paprykową (można w zamian użyć ostrej papryki).
Zawartość patelni przerzucamy do garnka z bulionem. Dolewamy szklankę wody spod ogórków i poszarpane lub pokrojone mięso z bulionu. Przyprawiamy solą i pieprzem. Dodajemy pokrojone na kawałki oliwki i pół cytryny w cieniutkich plasterkach. Zupę gotujemy jeszcze 20-30 minut. Na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Podajemy z łyżką śmietany.
Wypróbuj też przepisy na efektowne jajka z kremem chrzanowym i doskonałe kotlety mielone.