Prosta, pyszna surówka, która idealnie pasuje do drugiego dania? Ta z kiszonej kapusty. Sprawdzi się do ryby, kotleta schabowego czy wegetariańskich pulpetów, a przy tym dostarczy wielu cennych wartości odżywczych. Dowiedzcie się jak ją przyrządzić. Surówka z kiszonej kapusty to prawdziwa kumulacja prozdrowotnych właściwości pochodzących ze składników, które wykorzystuje się do jej przyrządzenia — jabłka, cebuli, marchwi i oczywiście kapusty. Marchewka dostarcza cennych karotenoidów wspierających dobre widzenie. W cebuli z kolei znajdziemy włókna zwane fruktanami, które odżywiają pożyteczne bakterie bytujące w naszych jelitach. Ich obecność wpływa na zmniejszenie ewentualnych stanów zapalnych i obniża ryzyko raka okrężnicy.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:Jabłka pozytywnie wpływają na stan jamy ustnej i gardła. Przyrządzony z nich ocet, spożywany regularnie, pomaga uzupełnić zapas potasu w organizmie i wspomaga trawienie. Układ pokarmowy wspiera również kiszona kapusta. Zawiera szereg witamin, dzięki którym m.in. przynosi ulgę w zaparciach, zmniejsza poziom cholesterolu, wzmacnia serce i podnosi odporność.
Lubicie pierogi? A nadziewaliście je już kapustą? Nie kiszoną, ale świeżą. Tak, tak, świeża, biała kapusta jak najbardziej nadaje się na farsz. Zobacz jak zrobić pyszne i delikatne pierogi z kapustą. Dobre ciasto to podstawa pierogów. Jednak o ich smaku przesądza farsz. Może być wytrawny lub słodki, prosty lub bardziej wymyślny. My proponujemy nadziać pierogi farszem z białej, słodkiej kapusty. Będą delikatne w smaku, wytrawne, ale trochę słodkawe. Przekonajcie się sami.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest doskonałym dodatkiem do wielu dań. Kiszona kapusta doskonale komponuje się ze słodką marchewką i jabłkiem, a cebulka nadaje charakteru i wzmacnia smak całej potrawy. Poznaj sprawdzony przepis na najlepszą surówkę z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest surówką, którą znam i uwielbiam od dziecka. Najczęściej podaję ją do smażonej ryby, kotletów schabowych lub filetów z kurczaka. Z każdym daniem komponuje się doskonale i posmakuje nawet najmłodszym domownikom. Aby przygotować doskonałą surówkę, potrzebujesz dobrej jakości kiszonej kapusty oraz zastosować jeden trik, który sprawi, że na nowo odkryjesz wspaniały smak surówki. Posiekaną cebulkę koniecznie posyp łyżeczką białego cukru i odstaw na kilkanaście minut. Cebula odda cały swój smak i aromat i sprawi, że surówka będzie przepyszna i doskonale doprawiona.Surówka z kiszonej kapusty, marchewki i jabłka jest mało kalorycznym i bardzo zdrowym dodatkiem do obiadu. Kiszona kapusta to bogactwo witaminy C, magnez, potasu i żelaza. Wzmacnia organizm, reguluje produkcję krwi, pracę serca i mózgu. Dodatkową zaletą kiszonki jest obecność bakterii, które w naturalny sposób odbudowują florę jelitową, co jest szczególne istotne po antybiotykoterapii i przewlekłych problemach trawiennych. Kapustę kiszoną możesz przygotować w domu - tu znajdziesz sprawdzony przepis i wskazówki, jak prawidłowo ukisić kapustę.
Gołąbki z kapusty to nieco pracochłonne, ale jakże pyszne danie. Dzięki farszowi z ryżu i mielonego mięsa można je jeść bez żadnych dodatków, a więc stanowią pełne danie. Poznaj najlepszy przepis na obłędny farsz do gołąbków. Gołąbki z kapusty, jako danie popularne i lubiane, w każdym domu doczekały się swojej receptury. Jedni robią je z kapusty głowiastej, inni z włoskiej. Jedni faszerują je samym mięsem, inni dodają do niego ryż, jeszcze inni kaszę. Gołąbki są gotowane albo zapiekane. Danie to można też w różny sposób przyprawić, co oczywiście wpłynie na finalny efekt. Klasycznie farsz doprawia się solą, pieprzem, czasem pieprzem ziołowym. Jednak spróbujcie do niego dodać tymianek — danie nabierze wyrazu i aromatu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z białej kapusty, marchewki i jabłka to sposób na szybką i prostą surówkę, którą przygotujesz w zaledwie kilka minut. Surówka pasuje przede wszystkim do mięsnych dań, nadając im lekkości i świeżego, wyjątkowego smaku. Sprawdź, jak przygotować surówkę z białej kapusty, marchewki i jabłka.Surówka z białej kapusty, marchewki i jabłka doskonale sprawdzi się jako dodatek do wielu dań mięsnych i ciemnych sosów. Świetnie smakuje również z kopytkami, pyzami z mięsem, czy roladą wołową. Biała kapusta z dodatkiem marchewki i jabłka jest ciekawym i bardzo smacznym połączeniem, który nadaje mięsnym daniom wyjątkowego smaku.Biała kapusta zawiera duże ilości witaminy C, witamin z grupy B, kwasu foliowego, wapnia i żelaza. Ponadto związki aktywne kapusty wykazują silne działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, a nawet antynowotworowe. Kapusta jest mało kaloryczna, można więc spokojnie włączyć ją do codziennej diety i cieszyć się jej walorów smakowych i zdrowotnych.Jeśli szukasz ciekawego pomysłu na surówkę z białej kapusty - tu znajdziesz pyszną inspirację. Wyjaśniamy, jak przygotować bułgarską surówkę z kapusty i czerwonej papryki.
Kapusta zasmażana jest pysznym dodatkiem do niedzielnego obiadu. W tradycyjnym wydaniu posmakuje każdemu amatorowi kuchni polskiej. Proponujemy jednak podać ją z kminkiem, a stanie się jeszcze bardziej aromatyczna.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Brukselka nie jest zbyt popularna w naszej kuchni. A szkoda, bo to bardzo wartościowe warzywo. Jej smak może świetnie urozmaicić naszą dietę. Dowiedz się, co należy zrobić, żeby brukselka nie wyszła gorzka. Chętnie sięgamy po kapustę głowiastą, włoską czy pekińską. Brukselka pozostaje trochę niedoceniona. Rzadko ktoś podaje ją do obiadu, wrzuca do zupy czy zapieka. A jej wyrazisty smak i aksamitna konsystencja naprawdę na to zasługują. Niektórych zniechęca jej gorzkawy smak. Innych wzdymające właściwości. Tak naprawdę, by wykluczyć te dwa minusy, wystarczy ją odpowiednio ugotować. Oto kilka wskazówek do wykorzystania w kuchni.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki wymagają odpowiedniego sparzenia liści kapusty, aby można było zawinąć w nią pyszny farsz. Wiele osób nie wie jednak, jak dokonać tego w należyty sposób. Kluczem jest wlanie do wody odrobiny oleju, dzięki czemu liście będą elastyczne i z łatwością odejdą od główki kapusty. Gołąbki są daniem czasochłonnym, dlatego mnóstwo ludzi obecnie rezygnuje z ich gotowania. Warto jednak pamiętać, że ich smak oraz konsystencja są nie do pobicia.Najbardziej problematycznym punktem podczas ich gotowania, jest zazwyczaj parzenie główki kapusty, aby można było oderwać z niej liście. Na szczęście mamy na to doskonałe rozwiązanie.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bigos kojarzy się z kapustą duszoną z mięsem. Jednak określenie bigos tyczy się nie tyle składników, ile ich mocnego rozdrobnienia. Jak się okazuje, potrawę można przygotować też z innych produktów. Polecamy wam jesienny bigos z dyni. Jesień obfituje w pełnowartościowe warzywa. Należy do nich między innymi dynia, która jest skarbnicą witamin i soli mineralnych. Jednak mimo wielu zalet wciąż pozostaje ona mało popularna w naszej kuchni. Czas to zmienić. Dlatego proponujemy wam przyrządzić z niej to, co tak bardzo lubicie — pożywny bigos.Na naszych stronach znajdziecie też więcej ciekawych przepisów na potrawy z dyni. Szczególnie polecamy leczo z dynią i soczewicą, a także dyniowe kopytka. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki są typową potrawą dla mięsożerców, jednak można przygotować je w wersji dla wegetarian. Dlatego prezentujemy gołąbki z kaszą gryczaną i białym serem. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z produktów odzwierzęcych, zamiast sera użyj tofu. Gołąbki z mięsem mielonym i ryżem są pysznym daniem obiadowym, jednak nie każdy może lub chce jeść mięso. Z tego powodu warto mieć w zanadrzu recepturę, którą będzie mógł skosztować każdy. Co więcej, gołąbki dla wegetarian nie różnią się w procesie gotowania od zwykłych praktycznie niczym - nie ma więc problemu, jeśli obawiasz się je ugotować. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Brukselka jest zimową odmianą kapusty. Właśnie teraz zaczyna się na nią sezon i jest najwartościowsza. Niestety wciąż należy do mało popularnych warzyw. Mamy nadzieję, że gdy poznasz, jakie są zalety brukselki, zaczniesz po nią sięgać regularnie. Brukselka to inaczej kapusta brukselska. Powstała ze skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Dojrzała roślina wygląda, jakby małe główki kapusty poprzyczepiano do wysokiej łodygi. Jeśli chodzi o wartości odżywcze, ma ich całe mnóstwo. Łączy bowiem w sobie dobrodziejstwa jarmużu i białej kapusty. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Długo zamknięty słoik potrafi stawić niezły opór, gdy chce się go otworzyć - taka sytuacja zdarza się najczęściej wtedy, gdy jest nam potrzebna jego zawartość. Na szczęście istnieją sposoby, aby łatwo sobie z tym poradzić. Poniższe trzy metody sprawią, że więcej nie będziesz potrzebować pomocy. Z czasem słoik potrafi się mocno połączyć z zakrętką, przez co ta nie chce puścić podczas odkręcania. Zdarza się, że nawet najsilniejszy domownik nie może dać rady takiemu słoikowi. Nie trzeba się jednak żegnać z jego zawartością, wyrzucając zapieczony słoik. Trzeba jedynie odrobiny sprytu, a zakrętka wręcz sama wyskoczy z gwintu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki z kapusty to danie idealne na obiad. Zwykle nadziewa się je farszem mięsno-ryżowym, jednak dzisiaj podamy wam przepis na kresową wersję gołąbków. Nie ma w nich mięsa, ale farsz jest i tak pyszny i pożywny. Przekonajcie się sami.Kuchnia kresowa jest bardzo smaczna, choć wykorzystuje dość proste składniki. Takie, jak chociażby kapusta, ziemniaki i cebula. Właśnie na nich będą bazować nasze gołąbki. W tym jarskim, ziemniaczanym farszu duże znaczenie ma cebula. Powinno być jej sporo i powinna być lekko przyrumieniona. Wtedy farsz, jak i cała potrawa zyskają pełny smak.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszoną kapustę można jeść na wiele ciekawych sposobów, a jednym z nich są fuczki. Placki z kiszonej kapusty wywodzą się z Bieszczad i wbrew pozorom, nie są smażone lecz pieczone. Są lekkostrawne i smakują wyśmienicie. Kiszona kapusta ma tak wielką popularność, że bez problemu można znaleźć ją w każdym domu. Niektórzy nie mają jednak na nią pomysłu i robią z niej jedynie surówki czy farsz do pierogów i krokietów. Warto wprowadzać do swojego jadłospisu nowości, dlatego ciekawskim smakoszom polecamy przygotowanie placków o nazwie fuczki. Są wyjątkowo chrupiące i lekkostrawne, ponieważ piecze się je w piekarniku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Potrawy z kiszonej kapusty są smaczne i zdrowe. Możesz z niej ugotować bigos, ale w dosłownie kilka minut zamienisz ją w pyszną surówkę. Zobacz jak zrobić idealną do drugiego dania smakowitą surówkę z kiszonej kapusty.Kiszona kapusta jest bardzo zdrowa. Zwłaszcza jeśli jemy ją bez obróbki termicznej. Wysoka temperatura niszczy bowiem zawarte w niej bakterie kwasu mlekowego. A to właśnie one decydują o wysokiej wartości odżywczej kiszonej kapusty. Poza tym kiszona kapusta jest doskonałym źródłem witaminy C, również wrażliwej na wysoką temperaturę. Dlatego jeśli chcesz w pełni skorzystać z dobrodziejstw kiszonej kapusty, jedz ją surową. A najlepiej przygotuj z niej surówkę. Będzie doskonałym dodatkiem do mięsnych dań obiadowych, a zwłaszcza do mięs duszonych. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kaszanka może niektórym wydawać się niesmacznym produktem, jednak jej miłośnicy nie zważają na krytykę. Jedną z najlepszych metod jej przygotowania jest zapieczenie z kiszoną kapustą. Taka potrawa syci na długie godziny i doskonale smakuje. Kaszanka wywołuje mieszane uczucia. Jedni kochają ją za charakterystyczny smak, fakturę oraz kolor. Inni, dowiadując się, że jest wykonana po części z krwi, natychmiast krzywią się z niesmakiem. Warto jednak pamiętać, że wędlina ta jest świetnym źródłem żelaza, a także pozwala zużyć produkty, których normalnie nikt by nie wykorzystał - wiele osób nie przepada w końcu za podrobami. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kapuśniak jest prawdziwym uosobieniem zimowych ferii spędzonych u babci - to właśnie w takiej scenerii najczęściej przychodziło nam jeść tę pyszną zupę. Jeśli tęsknisz do tamtych lat, mamy dla ciebie przepis na oryginalny kapuśniak. Gdy podasz go do stołu, domownicy będą zachwyceni. Kapuśniak jest zupą, która z powodzeniem może zastąpić wszystkie inne dania podczas obiadu. Duża ilość warzyw oraz wędzonego mięsa sprawia, że wystarczą dwie pokaźne miski, aby być całkowicie najedzonym. Wielu osobom kojarzy się on z beztroskimi latami dzieciństwa, kiedy po zabawie na podwórku, przychodził czas na pokrzepiający talerz wyrazistego i kwaśnego kapuśniaku. Ciężko wyobrazić sobie lepszy sposób na ukojenie głodu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kwaśny, aromatyczny, z dodatkiem wędzonych śliwek, grzybów i dziczyzny — taki jest bigos Magdy Gessler. Wypróbuj recepturę, która przypadnie do gustu każdemu smakoszowi tej tradycyjnej potrawy z kapustą. Sekretem tej potrawy są nietuzinkowe dodatki oraz nietypowy sposób przygotowania, wykorzystujący garnek z grubym dnem. Warto poświęcić trochę czasu i zaopatrzyć się w jakościowe składniki. Dzięki temu potrawa nabierze wyjątkowego charakteru.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z kapusty pekińskiej nie ma sobie równych, ponieważ w połączeniu z jabłkiem oraz kiszonymi ogórkami, ma wyjątkowo intensywny smak. Warto ją jednak jeść również dlatego, że posiada mnóstwo wartości odżywczych. Kapusta ta jest bogata w błonnik oraz wiele substancji bioaktywnych. Surówka z kapusty pekińskiej jest chrupiąca, pyszna oraz zdrowa, dlatego warto podawać ją wraz z obiadem, jak najczęściej. Poza wspaniałym smakiem surówka ta dostarcza zaskakująco dużo prozdrowotnych substancji. W kapuście znajduje się sporo błonnika, witaminy C, wapnia, potasu oraz żelaza. Dodatkowo podczas jedzenia kapusty, przyjmuje się również glukozynolany, związki fenolowe, chlorofil oraz karotenoidy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Szukasz pomysłu na tani i smaczny obiad? Proponujemy ci lepsze niż schabowe i mielone, kotlety ziemniaczane nadziewane kapustą. Ziemniaki i kiszona kapusta to naprawdę niedrogie produkty, a szybko przygotujesz z nich pyszne i oryginalne danie.Kotlety warzywne oprócz tego, że są ekonomiczne, są też daniem całkiem zdrowym. W przeciwieństwie do tradycyjnych, mięsnych kotletów nie zawierają bowiem zwierzęcego tłuszczu, ani cholesterolu. Kotlety ziemniaczane to jedne ze smaczniejszych, bezmięsnych kotletów. Możesz je nadziać rozmaitymi farszami. My wykorzystaliśmy wyrazistą, kiszoną kapustę. Połączyliśmy ją z pieczarkami, ale można je zastąpić np. marchewką lub użyć samej kiszonej kapusty.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczny bigos jest delikatnie kwaśny, mocno słony i wyraźnie można wyczuć w nim zarówno smak mięsa, jak i przypraw. Jego mazowiecka wersja zawiera również jabłko. Owoc dodaje daniu słodkości, a także wydobywa więcej aromatu z kapusty. Bigos wywodzi się najprawdopodobniej od myśliwych, którzy nie mogli sobie pozwolić na wykwintne posiłki w terenie i musieli wykorzystywać to, co mieli pod ręką - a więc duże ilości mięsa i produktów, które się łatwo nie psują, jak kiszona kapusta. Do bigosu mazowieckiego poza znanymi składnikami, dodaje się również kilka twardych jabłek. Te sprawiają, że danie nabiera słodkiego posmaku, który podkreśla obecność w przepisie innych produktów. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z kiszonej kapusty jest jednym z najlepszych dodatków do obiadu. Kiszona kapusta jest niskokaloryczna i świetnie poprawia pracę jelit, dlatego warto podawać ją do ciężkostrawnych dań mięsnych. Wraz z dynią tworzy kolorową kompozycję, która smakiem zachwyca prawie każdego. Surówka z kiszonej kapusty często gości na stołach Polaków. Ma orzeźwiający kwaśny smak, który doskonale komponuje się głównie z pieczonymi mięsami, choć wielu podaje ją także do smażonej ryby w chrupiącej panierce. Obecnie powoli zaczynamy wchodzić w sezon na dynie, więc warto znać kilka sposobów, aby je wygodnie wykorzystać. Jeśli zostało ci odrobinę tego warzywa po robieniu zupy czy zapiekania, wrzuć ją do surówki. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki z przepisu Magdy Gessler różnią się od klasycznej receptury jednym, wyjątkowo ważnym szczegółem. Gwiazda TVN-u nie dodaje do nich bowiem ani grama mięsa. Zamiast niego w kapustę zawija się farsz, w którym główną rolę grają ziemniaki. Wyjątkowa receptura gołąbków Magdy Gessler nie kończy się jednak jedynie na zamianie mięsa z ziemniakami. Są one duszone w sosie złożonym ze śmietany, bulionu i soku po kiszeniu kapusty. W taki sposób Gessler uzyskuje kremowy sos o intensywnym smaku, a farsz gołąbków jest wyjątkowo delikatny i wręcz rozpływa się w ustach podczas jedzenia. Poniższa receptura została użyta w jednym z odcinków "Kuchennych Rewolucji" mającym miejsce w Jaśle - miejscowości, w której takie gołąbki są bardzo popularne. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bigos to danie uniwersalne. Doskonałe na rodzinne spotkania, posiadówkę ze znajomymi i na co dzień. Przygotowuje się go na wiele sposobów, ale z pewnością każdemu posmakuje tradycyjny, staropolski bigos. Przyrządzisz go według naszego przepisu. Choć każdy ma z pewnością swój sposób na ugotowanie bigosu, to na pewno nie może w nim zabraknąć kiszonej kapusty, mięsa i przypraw. Istotnym dodatkiem są suszone grzyby, wędzonka czy suszone owoce. Ale to już każdy dodaje według swojego uznania. Jednak warto choć raz ugotować bigos staropolski, a na pewno będziecie do niego wracać. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zanim zacznie się zawijać gołąbki, pierwszym krokiem zawsze jest sparzenie liści kapusty. Zamiast wrzucania całej główki do wrzątku, można ją, chociażby przemrozić w zamrażalniku. Wystarczy zostawić ją tam na 24 godziny, a liście będą miękkie i plastyczne. Parzenie kapusty na gołąbki to jeden z najbardziej żmudnych i irytujących procesów podczas przyrządzania tego dania. Dlatego ten etap warto sobie ułatwić sprytnymi trikami. Jednym z tych sposobów jest całkowite zrezygnowanie z wrzątku i wsadzania do niego całej główki kapusty. Zamiast garnka można użyć zwykłego zamrażalnika - tak oprawiona kapusta będzie równie dobra do użytku przy gołąbkach. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Klasyczna surówka z białej kapusty najczęściej kojarzy się z restauracjami oferującymi kuchnię azjatycką. Poniższy przepis pozwala przygotować ją samodzielnie we własnym domu. Jest chrupiąca, soczysta i pasuje do wielu różnych dań obiadowych. Surówka z białej kapusty to klasyka restauracyjnych dodatków do kotletów i innych dań mięsnych. Jej duża zaleta polega na tym, że można zrobić ją zarówno z młodej kapusty, jak i zwykłej. Starcie do niej marchewki dodatkowo zwiększa jej walory smakowe oraz estetyczne. Z kolei wykorzystanie odrobiny majonezu pozwala uzyskać popularną surówkę colesław, która jest szeroko znana na całym świecie. Mieszanka kapusty oraz jabłka sprawia, że dodatek ten jest soczysty, chrupiący i lekko słodki - idealny do praktycznie każdego posiłku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki zazwyczaj składają się z dwóch głównych składników: ryżu oraz mielonego mięsa. Istnieje jednak sposób, aby wyeliminować z przepisu ryż. Zamiast niego do farszu można dodać marchewki oraz bataty - takie danie ma odrobinę inny smak, a także fakturę. Gołąbki przygotowuje się w najróżniejszych postaciach, jednak najbardziej popularną jest faszerowana mięsem i ryżem kapusta. Okazuje się jednak, że ryż świetnie zamieniany jest innymi produktami. Nie każdy lubi smak ryżu, więc dla takich osób świetnie sprawdza się poniższa receptura. Wykonanie takich gołąbków jest banalnie proste i nie zajmuje więcej czasu czy pracy, od ich klasycznej wersji. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Od czasu do czasu warto wprowadzać urozmaicenia do swojej kuchni, takie jak dodanie do gołąbków z mielonym mięsem kolorowej papryki. Warzywo nadaje daniu koloru, chrupkości, a także dodatkowego smaku. Potrawa po rozkrojeniu na pół będzie się pięknie prezentowała na talerzu. Gołąbki są tak ogromną klasyką, że żadnemu Polakowi nie trzeba ich przedstawiać. Ma to jednak swoje minusy, ponieważ przygotowywanie ich od lat w taki sam sposób, może wywołać u niektórych silne znużenie. Aby temu zaradzić, wcale nie trzeba decydować się na całkowitą zmianę przepisu - wystarczy jedynie dodać do farszu słodką czerwoną paprykę, a odbiór posiłku będzie wyjątkowo udany. Takie gołąbki są smakowite, a także zachęcają swoim wyglądem do zjedzenia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: