Jeśli jeszcze zastanawiasz się czym podjąć jutro rodzinę, mamy pewien pomysł. Przygotuj rozgrzewające gołąbki. Będą w sam raz na Wszystkich Świętych. Są pożywne, a ich smak zawsze przywołuje rodzinny dom. Doskonale nadają się do odgrzewania i smakują dużym i małym.Gołąbki z kapusty należą do polskiej klasyki. Choć może nie przyrządza się ich szybko, są bardzo smaczne i pożywne. Tak naprawdę same gołąbki wystarczą za cały obiad. Zawsze warto przygotować je w większej ilości, bo wszyscy zwykle proszą o dokładkę, a i bez problemu odgrzejesz je następnego dnia.
Jeśli lubicie wytrawne placki, te z pewnością pokochacie. Mowa o fuczkach, czyli plackach z kiszonej kapusty. Ich kwaśny smak warto przełamać sporą ilością czosnku i kminku. Tak radzi nam Jan Kuroń, według którego przepisu przygotujemy dziś fuczki. Choć na polskich stołach królują placki ziemniaczane, to równie smaczne placki można przygotować też z innych warzyw. Doskonale do tego celu nadaje się cukinia, dynia, kalafior, a nawet kiszona kapusta. Takie warzywne danie jest pożywne, tanie i szybkie do zrobienia.
Zmiękczanie kapusty do gołąbków bywa niekiedy trudnym zadaniem. Czasem bywa w końcu tak, że liście z łatwością rozrywają się przy najsłabszym dotyku - dlatego prezentujemy babcine sposoby, aby tego uniknąć. Wystarczy jednak gotować je w dużym garnku, co ułatwi ich wyciąganie. Gołąbki stanowią bardzo częsty wybór obiadowy dla tysięcy Polaków. Uwielbiamy przecież delikatną kapustę, w którą zawinięty jest pyszny i sycący mięsny farsz. Niestety mnóstwo ludzi obawia się ich przygotowania, gdyż myślą, że kapusta rozpadnie się, a same gołąbki nie wyjdą odpowiednio smaczne. Mamy na to jednak rozwiązanie.
Wielu z was uwielbia bigos. Choć jego przygotowanie wcale nie należy do trudnych, czasem może się zdarzyć, że dodamy zbyt dużo soli lub za mocno go zakwasimy. Podpowiadamy co zrobić w takiej sytuacji. Z pewnością nie raz raczyliście się tą tradycyjną potrawą. Warto trochę odświeżyć klasykę i do bigosu dodać dyni. Wypróbujcie ten jesienny przepis i cieszcie się wyjątkowym smakiem. Jeżeli zaś preferujecie kuchnię bezmięsną, skorzystajcie z receptury na bigos z cukinii. Oba przepisy pozwolą wam przygotować pyszne dania i jeśli postąpicie zgodnie z instrukcjami, rady jak ratować, źle przyprawiony bigos nie będą potrzebne.
Klasyczne gołąbki skrywają w swym wnętrzu ryż i mielone mięso. Jednak da się też przygotować gołąbki bez dodatku mięsa. Podstawą farszu może być ryż lub kasza, które warto wzbogacić dodatkiem warzyw. Zobaczcie jak przygotować jarskie gołąbki w pikantnej odsłonie. Do farszu na jarskie gołąbki można dodać podsmażone grzyby czy pokrojone warzywa. Dzięki nim potrawa nabierze wyraźniejszego smaku. Istotne są też przyprawy, najlepiej o zdecydowanym smaku. Gotując gołąbki lepiej nie zalewać ich wodą, tylko aromatycznym bulionem. Dzięki niemu całe danie przeniknie konkretnym smakiem.
Kulebiak jest jednym z najbardziej słowiańskich dań w kuchni polskiej. Choć wywodzi się z Rosji, mnóstwo Polaków przepada za jego smakiem oraz fakturą. Jeśli obawiasz się go wykonać, mamy dla ciebie doskonałą recepturę. Kulebiak jest dużym pierogiem, faszerowanym zazwyczaj nadzieniem jarskim. Pieróg wykonywany jest z kolei zazwyczaj z ciasta drożdżowego lub półkruchego. Aby danie smakowało wybitnie, należy się zaopatrzyć w składniki najlepszej jakości - szczególnie w kontekście farszu. Bez nich kulebiak będzie smakował mało wyraziście, przez co łatwo jest się do niego zrazić.
Bigos jest najpopularniejszą potrawą przygotowywaną z kiszonej kapusty. Jesienią i zimą zjadamy go najchętniej, bo jest sycący i potrafi doskonale rozgrzać. Poznaj rewelacyjny przepis na bigos myśliwski z kiszonej kapusty. Najprawdopodobniej jeszcze nigdy nie jadłaś, tak pysznego bigosu.Bigos myśliwski jest pożywny i bardzo aromatyczny. Bazuje na kiszonej kapuście, zawiera sporo mięsa, nie brakuje w nim też darów lasu. Są to oczywiście leśne grzyby, które nadają mu ciemnej barwy, ale też niepowtarzalnego smaku i aromatu. Nie może w nim też zabraknąć jagód jałowca, tylko one potrafią tak podkręcić smak bigosu.
Gołąbki zawsze chętnie byśmy zjedli, ale ciężko nam się zabrać za ich przygotowanie. Rzeczywiście wymagają trochę pracy, lecz ich smak wynagrodzi poświęcony czas. Zwłaszcza że jak już je zrobimy, to mamy obiad na 2 dni. Dziś zdradzimy wam sprytny patent Okrasy na pyszne gołąbki z wyjątkowym sosem. Zachwycą wszystkich domowników.Tradycyjne gołąbki to farsz mięsno-ryżowy, zawijany w liście kapusty. Całość jest duszona lub pieczona w sosie pomidorowym. Karol Okrasa, poszukiwacz ciekawych smaków, proponuje nam nieco odmienić skład gołąbków. Gwarantujemy, że te z kaszą gryczaną, w musztardowym sosie przypadną wam do gustu.
Czerwona kapusta nie zajmuje w naszej kuchni, tak zaszczytnego miejsca, jak kapusta biała. A szkoda, bo jest bardzo wartościowa i ma ciekawy smak. Zobaczcie jak przygotować szybką i prostą surówkę z czerwonej kapusty. Będzie idealnym dodatkiem do obiadu. Czerwona kapusta ma wyższą wartość odżywczą niż kapusta biała. Jej czerwona barwa wynika z obecności antocyjanów, które mają silne działanie przeciwutleniające. Zawiera też więcej witamin C i E, które również są przeciwutleniaczami. Poza tym jest bogata w witaminę B1. Z tych powodów warto po nią sięgać częściej.
Gołąbki mogą zaskoczyć nawet największego fana klasycznej polskiej kuchni. Zamiast podawania ich z mięsem, warto przygotować wersję wegetariańską. W liście kapusty zawija się soczewicę i fetę, a w smaku są obłędnie pyszne. Wegetariańskie potrawy są zazwyczaj mniej kaloryczne od ich mięsnych odpowiedników i tak samo jest w przypadku wegetariańskich gołąbków. Mają znacznie mniej tłuszczu, ponieważ nie ma w nich mięsa. Jeśli chcesz, aby kapusta odrobinę szybciej się sparzyła, wymień białą kapustę na włoską. Ma ona trochę delikatniejsze liście, dzięki czemu łatwiej jest z nią pracować.
Surówek z kapusty jest wiele. Wariant z kapustą białą, jogurtem i ananasem stanowi smaczną alternatywę dla popularnego colesława. Jest pysznie słodki i podobnie chrupiący. Przekonajcie się sami. Biała kapusta jest stosunkowo tanim i uniwersalnym warzywem. Surówki z niej przyrządzane są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. To warzywo bowiem jest prawdziwą skarbnicą składników odżywczych.Kapusta zawiera m.in. witaminy z grupy B, A, E oraz K, a także sporo kwasu foliowego i rutyny. Dajcie się skusić takiej porcji zdrowia w formie surówki. Zawiera ona jeden nietypowy składnik.
Do gołąbków zazwyczaj ładuje się klasyczny farsz, złożony z mięsa, ryżu oraz cebuli. Jeśli znudził ci się ich smak, spróbuj dodać do środka czegoś nowego. Mowa o pieczarkach, które nadają całości głębi smaku, a także ciekawej faktury podczas jedzenia. Gołąbki towarzyszą nam od wielu lat i większość z nas nie wyobraża sobie życia bez nich. Niestety ciągłe jedzenie dokładnie takich samych potraw może wprawić w znużenie, z którego ciężko jest się wydostać. Aby przerwać nudę, można do farszu wrzucić podsmażone pieczarki. Grzyby zawierają w sobie dużo umami, przez co jeszcze bardziej podkręcają smak mięsa, a także dodają gołąbkom soczystości, z uwagi na dużą ilość wody.
Gołąbki są potrawą, która wymaga całkiem sporo czasu oraz pracy, aby uzyskać oczekiwany efekt. Dlatego warto znać kilka sposobów, aby parzenie kapusty nie trwało tak długo. Możesz wykonać to za pomocą piekarnika czy mikrofalówki w kilka chwil. Aby móc zawinąć farsz na gołąbki w liście kapusty, na początku należy doprowadzić ją do odpowiedniego stanu. Bez parzenia liście rozerwą się i całe danie nie spełni oczekiwań. Mnóstwo ludzi przygotowywałoby gołąbki znacznie częściej, gdyby nie żmudna praca podczas parzenia całej główki kapusty. Dlatego pokazujemy znacznie prostsze i szybsze metody.
Gołąbki tradycyjnie przygotowuje się z mięsa i ryżu. Wariant staropolski — z mięsem i kaszą — jest jednak równie smaczny. Spróbujcie, a nie sięgnięcie już po klasyczną wersję. Spróbuj też innych pomysłów na pyszne gołąbki. Tu znajdziesz pyszną wariację z soczewicą, ziemniakami i fetą. Ten przepis z kolei pozwoli ci przygotować gołąbki bez zawijania.
Choć na smak gołąbków największy wpływ ma jakość składników oraz sposób ich przygotowania, bardzo istotne są również przyprawy. Dlatego warto wiedzieć, które z nich najlepiej się do tego dania nadają. Poza solą i pieprzem świetnie sprawdzają się również zioła prowansalskie, słodka papryka czy majeranek. Gołąbki można ugotować na wiele różnych sposobów, a szczegóły przepisu zależą często od domostwa, w którym są gotowane. Wystarczy bowiem spróbować gołąbków przygotowanych przez kogoś innego, aby odkryć zupełnie nowy smak. Przyprawiając je, najwięcej uwagi należy poświęcić farszowi. Liście kapusty same w sobie mają odpowiednio silny smak, o ile zostały należycie sparzone we wrzątku.
Utarło się, że bigos jest potrawą wymagającą wielogodzinnego gotowania. Aby cieszyć się jego pysznym smakiem, wcale nie trzeba jednak tak długiego czasu. Prezentujemy przepis na ekspresowy bigos, który można wykonać w około godzinę. Bigos ma stosunkowo długą historię, a na przestrzeni lat jego skład zmieniał się - dzisiaj jadamy wersję opracowaną około 200 lat temu. Wtedy też zaczęto dodawać do niego kapustę. Nie zawsze ma się czas na wielogodzinne gotowanie bigosu, dlatego warto znać recepturę na znacznie szybszy sposób. Poniższy sposób pozwala cieszyć się jego smakiem w kilka chwil.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kiszona kapusta jest nie tylko smaczna, ale też bardzo zdrowa. Warto przygotować solidny zapas kiszonki na zbliżającą się zimę. Podpowiadamy jak to zrobić. Prozdrowotne właściwości kapusty kiszonej pochodzą od zawartych w niej bakterii kwasu mlekowego. Mają one pozytywny wpływ na nasz układ pokarmowy i pomagają wzmocnić odporność. Ciesz się jej smakiem, chrupiąc pyszne surówki przyrządzone z dodatkiem domowej wersji popularnej kiszonej. Szczególnie polecamy tę z dodatkiem cebuli.
Gołąbki są ulubioną potrawą wielu Plaków. Potrzeba jednak dość dużo czasu, by je przygotować. Podpowiadamy jak zrobić je bez większego wysiłku. Z pewnością nie raz jedliście klasyczne gołąbki. Być może próbowaliście ich też w wersji bezmięsnej z soczewicą i ziemniakami. Prezentujemy wam kolejną odsłonę tej potrawy — gołąbki bez zawijania.
Surówka Colesław jest jednym z najbardziej uniwersalnych dodatków do obiadu. Pasuje do przeróżnych dań z mięs, drobiu i ryb. Jest prosta do przygotowania i tania. Oto najlepszy przepis na kultową surówkę Colesław.Podstawą surówki Colesław jest biała kapusta. Należy ona do jednych z najtańszych warzyw. A zważywszy, że z jednej średniej wielkości główki możesz przygotować 3-4 razy surówkę dla całej rodziny jest to dodatek bardzo ekonomiczny. Główkę kapusty, z której odkroiłaś kawałek na surówkę, zabezpiecz tylko w miejscu przecięcia folią spożywczą i trzymaj ją w chłodnym i ciemnym miejscu. Do surówki Colesław dodaje się też trochę marchewki — nadaje surówce słodkości, a także cebuli — dodaje całości wyrazu i przyjemnej ostrości. Uzupełnieniem Colesława jest majonez, warto też dodać trochę zieleniny.
Gołąbki są na tyle uniwersalnym daniem, że istnieje wiele różnych przepisów na ich przygotowanie. Tym razem prezentujemy gołąbki gotowane na parze z farszem z indyka. Są delikatne, lżejsze dla żołądka i wyjątkowo pyszne. Jesteśmy przyzwyczajeni, że gołąbki podawane do naszego stołu wypełnione są farszem z wieprzowiny. Jeśli jesteś na diecie, lub chcesz zmienić swój jadłospis, nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować ich innej wersji. Dzięki zamianie wieprzowiny na indyka farsz zawiera mniej kalorii, przez co po posiłku człowiek czuje się lżej i przyjemniej. Dodatkowo w poniższej recepturze użyty został brązowy ryż, który dzięki dużej ilości błonnika reguluje pracę układu pokarmowego.
Ziemniaki są naszym ulubionym dodatkiem do obiadu. Zwykle podajemy gotowane, ewentualnie pieczone lub w formie frytek. Jednak ziemniaki mogą też stanowić podstawę obiadu. Zobaczcie jak przygotować rozpływające się w ustach szare kluchy z zasmażaną kapustą. Szare kluchy to pyszne danie, które rzadko gości na naszych stołach. Nazywają się szare, bo rzeczywiście taki kolor przybierają. Są bowiem robione z surowych ziemniaków, które szybko ciemnieją. Szare kluchy najsmaczniejsze są, gdy podamy je okraszone podsmażonym boczkiem. Nieodzownym dodatkiem do nich jest zasmażana kapusta. Z pomocą robota kuchennego, danie to przygotujesz dość szybko.
Brukselka wielu osobom nie kojarzy się zbyt dobrze. Ma charakterystyczny smak i zapach, lecz jest wyjątkowo zdrowa. Przedstawiamy przepis, dzięki któremu ją pokochacie.Warto dać brukselce jeszcze jedną szansę. To niezwykle zdrowe, bogate m.in. potas, wapń czy magnez, warzywo smakuje naprawdę pysznie, gdy zapiecze się je z serem. Spróbujcie, a zapomnicie, że kiedyś jej unikaliście.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki można przygotować na wiele różnych sposobów, jednak tym razem prezentujemy wersję Magdy Gessler. Gwiazda TVN-u rezygnuje z mięsa i do farszu dodaje ziemniaki. Taka jarska potrawa sprawdzi się na stołach wielu ludzi, którzy nie chcą jeść mięsa. Gołąbki sprawiają wrażenie, że należy gotować je przez długi czas, a samo przygotowanie wymaga dużego wysiłku. Tak naprawdę nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ przepis jest banalnie prosty. Poniższe gołąbki zostały zaprezentowane w jednym z odcinków "Kuchennych Rewolucji", w którym Magda Gessler odwiedziła miejscowość Jasło, gdzie takie danie było często podawane w domach mieszkańców. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli zastanawiasz się jaką zupę ugotować w chłodniejsze dni, to sugerujemy kapuśniak. Jest pożywny, więc szybko nasyci i doda energii. Poznaj cudowny przepis na rozgrzewający kapuśniak. Nie byłoby kapuśniaku, gdyby nie kiszona kapusta. To ona stanowi o smaku tej zupy, a także o jej właściwościach. Kapuśniak, choć jest ciężką zupą, dobrze działa na przewód pokarmowy. Ważnym składnikiem kapuśniaku jest też wędzonka. Wędzone żeberka, kości czy boczek sprawią, że zupa ta nabierze doskonałego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Siostra Anastazja jest jedną z najlepszych polskich kucharek, dlatego jej gołąbki nie mają sobie równych. Wychodzą soczyste, delikatne i bardzo aromatyczne. Niżej zdradzamy jej banalnie prosty przepis. Gołąbki to danie, które wymaga od kucharza sporo pracy i włożonego czasu - warto jednak się wysilić, ponieważ smak tej potrawy jest obłędnie pyszny. Siostra Anastazja zdaje sobie sprawę, że nie wszyscy są skorzy do jedzenia mięsa, dlatego poniższy przepis można wykonać również z udziałem grzybów. Wystarczy je dobrze namoczyć i zamienić nimi mięso w farszu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bigos to kwintesencja polskiej kuchni. Jest pożywny, dość ciężkostrawny, ale pyszny. Przygotowuje się go z niewyszukanych składników. Jednak o jednym, obłędnym dodatku do bigosu naprawdę warto pamiętać. Bez bigosu nie obędą się żadne święta, ale chętnie zjemy go też na co dzień. Jest idealny na chłodniejsze dni, doskonały na spotkanie przy ognisku. Świetnie syci i rozgrzewa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gołąbki to klasyka tradycyjnej polskiej kuchni, której popularność jest wyjątkowo duża. Sporo osób nie do końca jednak wie, czy należy do farszu dodawać jajko. Wszystko zależy od preferencji - obecność jajka daje bardziej zbity i wyrazisty w konsystencji farsz. Dobrze przygotowane gołąbki potrafią ukoić zszargane nerwy po całym dniu pracy niejednego smakosza. Ich największym minusem jest czas potrzebny na ich ugotowanie. Jeśli często gotujesz je dla swojej rodziny, warto podawać gołąbki najlepszej jakości. Dlatego tak istotne jest zagadnienie dodawania jajka do farszu - zmienia ono bowiem wiele. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W kuchni staropolskiej wiele były potraw wykwintnych, ale także i ekonomicznych. Do tych ostatnich należą staropolskie krokiety dziadowskie z kapustą. Choć danie to przygotowuje się z prostych i tanich składników, to smak jego jest doskonały. Koniecznie spróbujcie. Krokiety mają wiele postaci. Mianem takim określa się np. obsmażane naleśniki z wytrawnym farszem, a także podłużne czy też okrągłe formy przygotowywane z masy warzywnej. Do tych ostatnich nawiązują krokiety dziadowskie. W ich składzie można znaleźć kaszę, ziemniaki i kiszoną kapustę. Krokiety te są pożywne i mają wyrazisty, ciekawy smak.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: