Jak przygotować tradycyjną kapustę z grzybami?
Na wigilijnym stole stawiamy postne potrawy przygotowane z darów pól, lasów i wód. Nie może wtedy zabraknąć kapusty z grzybami. Dziś powiemy wam, jak przygotować tradycyjną kapustę z grzybami. Co do niej dodać i jak ją przyprawić, by smakowała wyśmienicie.
Kapusta z grzybami potrafi doskonale smakować, choć zawiera w zasadzie samą kiszoną kapustę, leśne grzyby i trochę przypraw. Ważne są jednak ich proporcje, sposób i czas gotowania. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by to danie smakowało jak nigdy dotąd.
Jak przygotować tradycyjną kapustę z grzybami?
Kapusta z grzybami, podobnie jak bigos, lubi się nagotować. Wtedy wszystkie jej składniki mają szansę się uaktywnić i połączyć smakowo. Dlatego warto zabrać się za jej gotowanie nawet kilka dni przed Wigilią.
Suszone grzyby należy dobrze opłukać, a potem namoczyć w letniej wodzie. Im bardziej aromatycznych grzybów użyjemy i im większą ich ilość, tym kapusta będzie smaczniejsza. Oczywiście najlepiej jest dodać prawdziwki, jednak z podgrzybkami kapusta też będzie doskonała.
Kapustę kiszoną przeznaczoną do gotowania, jeśli jest bardzo kwaśna, można lekko przepłukać. Nie można jednak przesadzać z tą czynnością, bo jej smak może zostać wymyty. Niektórzy kapustę siekają, inni wolą, jak się ciągnie - to już rzecz gustu.
Kapustę kiszoną należy zalać wodą i gotować ok. 30 minut przy uchylonej pokrywce. Potem trzeba ją odcedzić. Namoczone grzyby również należy ugotować, wystudzić i ewentualnie pokroić na kawałki. Grzyby wraz z wywarem należy dodać do kapusty i całość gotować na małym ogniu.
Ważne dodatki
Na początku gotowania, do kapusty warto dodać trochę oleju, np. rzepakowego, lnianego. Smak tego dania zdecydowanie poprawi podsmażona na oleju cebula. Dzięki niej kapusta z grzybami zyska pełniejszy smak i lekko słodkawą nutę.
Do kapusty należy też dodać 2-3 listki laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego i czarnego pieprzu. Warto też dodać trochę kminku, majeranku i jagód jałowca, które poprawią smak i trawienie tego dania.
Kapustę z grzybami należy gotować do czasu, aż nabierze pełnego smaku i wyparuje z niej większość wody. Tak przygotowaną można na gorąco zapakować do słoików, otworzyć w Wigilię, podgrzać i podać na stół. Wystudzoną kapustę z grzybami można też zamrozić, po podgrzaniu będzie pyszna.
Co jeszcze poprawi jej smak?
Niektórzy na początku gotowania kapusty z grzybami dodają do niej marchew, pietruszkę czy kawałek selera. Warzywa trzeba jednak wyjąć, zanim się rozpadną.
Pod koniec gotowania smak kapusty z grzybami można wzmocnić dodatkiem suszonych śliwek lub kawałków jabłka.
Na koniec kapustę z grzybami należy spróbować i w razie potrzeby doprawić ją solą, cukrem i pieprzem. Można też dodać do niej trochę miodu lub musztardy.
Jeśli chcesz sprawdzić, jak ugotować kapustę z grochem, zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tu też przepis na łazanki z kapustą i grzybami.
Źródło zdjęcia: canva/5PH
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: beszamel.se