Jeśli masz już dosyć kotletów i dań mięsnych mamy dla ciebie ciekawą propozycję na dzisiejszy obiad. Przygotuj zachwycającą, błyskawiczną zapiekankę ziemniaczaną według Karola Okrasy. Nie potrzebujesz wielu dodatków, ani nawet grama mięsa, przy zapiekance nie ma też dużo pracy. Gwarantujemy, że ta potrawa będzie przyjemną odmianą dla domowników. Choć to dania mięsne uważane są za najbardziej pożywne, to jednak nie każdy za mięsem przepada. Zresztą ile można go jeść. Mięso nie jest ani zdrowe, ani nie powinniśmy spożywać go zbyt często. Dlatego od czasu do czasu warto zrobić sobie obiadową odmianę, nawet jeśli jest się mięsożercą.W zapiekance proponowanej przez Karola Okrasę nie ma krzty mięsa. Jej podstawą są ziemniaki, a ważnym smakowym dodatkiem pieczarki i suszone pomidory. Smak całości dopełniają przyprawy i aksamitna śmietanka.
Żurek i biały barszcz są popularnymi i bardzo lubianymi, polskimi zupami. Niektórzy nawet je mylą, bo wyglądają podobnie, a nawet podobnie smakują i pachną. Wiesz jednak, czym różnią się od siebie barszcz i żurek? Zdziwisz się, na czym ta różnica polega. Różnice między żurkiem i białym barszczem często się zacierają. Każdy region nieco inaczej przyrządza bowiem te zupy, ich nazwy też często są mylone.
Jeśli macie ochotę na pyszne danie obiadowe, proponujemy przygotować gulasz. Duszone mięso jest miękkie i rozpływające się w ustach, a sos doskonale wzbogaci smak ugotowanej kaszy czy ziemniaków podanych do obiadu. Zobacz jak przygotować wyśmienity gulasz z dodatkiem kiszonych ogórków.Przygotowanie gulaszu nie jest trudne. Tak naprawdę wystarczy dusić mięso, do czasu, aż będzie wystarczająco miękkie. Niektórzy mają jednak problem z dosmaczeniem gulaszu. Mimo dodanych przypraw sos często jest zbyt delikatny w smaku. Proponujemy dodać do gulaszu 2-3 kiszone ogórki. Wcześniej pokrójcie je w kostkę, a wtedy szybko ich smak przeniknie do gulaszu. Ogórki kiszone pasują do gulaszu wieprzowego i wołowego. Dzięki nim danie będzie wyraziste i naprawdę pyszne.
Jeśli masz w domu dynię, a nie masz pomysłu na zupę, wszystko dobrze się składa. Podajemy staropolski przepis na zupę z dyni. Nie ma przy niej dużo pracy, wystarczy tylko obrać i pokroić dynię. Potem ugotować ją w bulionie z przyprawami, zmiksować i gotowe. Ta zupa jest bardzo smaczna i zdrowa, a robi się właściwie sama. Z dyni najlepiej jest przygotować zupę-krem. Można też oczywiście dodać kawałki dyni np. do zupy jarzynowej, jednak zwykle dość szybko się w niej rozpadną. No cóż, taka jest dynia. Jednak teraz, w pełni sezonu na dynię, rzeczywiście warto sięgnąć po to warzywo. rodChociażby dla przełamania kuchennej nudy, ale też z myślą o swoim zdrowiu.Na zupę najlepsza będzie dynia piżmowa, hokkaido i muszkatołowa. Mają one najbardziej mięsisty i wyraźny w smaku miąższ.
Flaczki należą do tradycyjnych polskich dań. Choć są zaliczane do zup, są na tyle pożywne, że można się z nimi najeść. Zobaczcie jak przygotować pyszne flaczki na Wszystkich Świętych. Zjedzie je z wielką ochotą, po powrocie z cmentarza. Dodatek imbiru sprawi, że będą jeszcze bardziej rozgrzewające.Flaczki są smaczne i pożywne, bo jest w nich dużo mięsa i podrobów. Smaku i kolorytu dodają im warzywa, a także przyprawy. Te ostatnie to zazwyczaj imbir, chilli, gałka muszkatołowa i majeranek, które są bardzo aromatyczne i dodają potrawie pikantności. Jedząc flaczki, szybko więc się nasycisz, a także rozgrzejesz. Jest to potrawa doskonała zwłaszcza na chłodniejsze dni. A do takich należy zwykle dzień Wszystkich Świętych.
Barszcz czerwony nie ma sobie równych wśród zup, gdy mówi się o właściwościach rozgrzewających. Treściwa zupa z buraków będzie jeszcze lepsza, jeśli ugotuje się ją na żeberkach, co prezentujemy w poniższej recepturze. Nie wymaga ona praktycznie żadnego wysiłku podczas gotowania, dlatego doskonale sprawdza się jako sposób na błyskawiczny i pyszny obiad, szczególnie w Dzień Wszystkich Świętych, gdy jesteśmy mocno zabiegani. Barszcz czerwony na wieprzowych żeberkach zachwyca intensywnym i głębokim smakiem, a także dużym poziomem sytości po jedzeniu. Żeberka dostarczają dodatkowych wartości odżywczych, których często brakuje zupom gotowanym jedynie na warzywach. Dzień Wszystkich Świętych dla wielu Polaków jest czasem, gdy ma się tak dużo obowiązków, że nie wiadomo za co się zabrać. W takich sytuacjach łatwo zapomnieć o zjedzeniu czegoś pożywnego. Jeśli nie będziesz mieć za dużo czasu, poniższa pyszna zupa jest idealna dla ciebie.
Przydaję się zarówno w kuchni, jak i w walce z insektami. Liść laurowy powinien się znaleźć w każdej szafce kuchennej. Dowiedzcie się, jak możecie go wykorzystać. Liść laurowy jest przyprawą znaną kucharzom od czasów starożytnej Grecji. Sprawdza się w przygotowaniu zup, sosów, dań mięsnych czy kiszonek. Jej charakterystyczny zapach jest też czynnikiem, który pomoże zwalczyć mole lub uniknąć obecności komarów.
W sklepach można kupić przeróżne rodzaje kiełbas. Różnią się ceną, kolorem osłonki, stopniem podsuszenia. Czy wiesz jak wybrać w sklepie najlepszą kiełbasę? Czym sugerować się dokonując wyboru? Oto kilka wskazówek.Cena jest z pewnością wyznacznikiem jakości. Nie ma się co oszukiwać, tani produkt da się wyprodukować raczej z niskiej jakości surowca i z użyciem wielu polepszaczy. Jednak już nawet w tym samym przedziale cenowym możemy kupić kiełbasy lepsze i gorsze. Dowiedz się jak je rozpoznać.
Lubczyk jest ziołem, które z powodzeniem rośnie w naszych ogrodach. Jednak nie jest zbyt popularną przyprawą. Zobacz, jak wykorzystać lubczyk w kuchni i częściej dodawaj go do potraw. Zyskają na smaku i walorach zdrowotnych. Lubczyk to bylina pochodząca z terenów dzisiejszego Afganistanu i Iranu. Znana była już w Starożytności, kiedy to uważano ją za afrodyzjak. Należy do rodziny selerowatych i rzeczywiście ma z selerem trochę wspólnego. Liście lubczyku przypominają bowiem liście selera, tyle że wyrastają z wysokich na 1-2 metry łodyg. W smaku lubczyk też jest nieco selerowy, ale jednak ostrzejszy. Wykorzystuje się go do produkcji maggi i to właśnie on nadaje tej przyprawie charakterystycznego smaku. Lubczyk kwitnie latem i ma zielono-żółte kwiaty zebrane w baldachy. W kuchni ceni się jego liście, w medycynie głównie korzeń.
Żurek jest jedną z tych zup, którą możemy jeść o każdej porze roku i która nigdy się nam nie nudzi. Jest pożywny, aromatyczny i bardzo smaczny. Dziś zapraszamy was na pyszny żurek według przepisu Kuronia. Żurek warto ugotować na wędzonce. To ona nadaje wywarowi pełnego smaku i aromatu. Dopełniają go warzywa, przyprawy, zakwas, a czasami też suszone grzyby. Zupa staje się zaś pożywna dzięki temu, że podajemy ją zazwyczaj z kiełbasą i gotowanymi jajkami.
Flaki są klasycznie przygotowywane z żołądków wołowych, jednak można sporządzić je bez nich. W "Poradniku Gospodyni" z 1979 roku jest przepis na właśnie taką wersję. Zamiast żołądków dodaje się do niej kapustę. Flaki jarskie można podawać przy każdej okazji, jednak najlepiej sprawdzą się dla jaroszy oraz osób przestrzegających zasad postu. W smaku bardzo przypominają tradycyjne flaczki. Ich największą zaletą jest krótki czas gotowania, ponieważ nie trzeba obrabiać do nich żadnych mięs. Dlatego w kilka chwil można się cieszyć pysznym smakiem oraz doskonałym aromatem.
Klasyczne gołąbki skrywają w swym wnętrzu ryż i mielone mięso. Jednak da się też przygotować gołąbki bez dodatku mięsa. Podstawą farszu może być ryż lub kasza, które warto wzbogacić dodatkiem warzyw. Zobaczcie jak przygotować jarskie gołąbki w pikantnej odsłonie. Do farszu na jarskie gołąbki można dodać podsmażone grzyby czy pokrojone warzywa. Dzięki nim potrawa nabierze wyraźniejszego smaku. Istotne są też przyprawy, najlepiej o zdecydowanym smaku. Gotując gołąbki lepiej nie zalewać ich wodą, tylko aromatycznym bulionem. Dzięki niemu całe danie przeniknie konkretnym smakiem.
Jabłka są dostępne przez cały rok, ale nie zawsze są tak smaczne i w miarę tanie, jak teraz. Jeśli więc kupiłaś ich nieco więcej albo masz owoce z własnego drzewa, możesz zrobić z nich zapasy na zimę. Oto łatwy przepis na korzenną konfiturę z jabłek. Będzie idealna do ciast, naleśników czy gofrów. Na przetwory najlepsze są kwaskowe odmiany jabłek, np. Szara Reneta, Antonówka. Jednak one zazwyczaj rozpadają się w czasie duszenia czy gotowania. A my chcielibyśmy, żeby kawałki jabłek pozostały w całości. Dlatego proponujemy sięgnąć po odmianę Idared, Bojken czy Delicious.
Mamy dla was smaczną propozycję na podwieczorek, kolację, śniadanie, a nawet obiad. Przygotujcie obłędnie pyszne racuchy ze śliwkami i cynamonem. Doskonale smakują na ciepło, ale też na zimno. Są chrupiące, puszyste i sycące. Puszyste racuchy potrafią skusić nawet największego niejadka. Zachęcają swoim wyglądem, a po spróbowaniu jednego, trudno nie sięgnąć po następnego. Proponujemy przygotować racuchy z owocami, bo są o wiele smaczniejsze i wartościowsze niż te w wersji podstawowej. Możecie dodać do nich pokrojone jabłka, ale racuchy ze śliwkami z pewnością was zachwycą.
Potrzebujesz się obudzić, dodać sobie energii i zwiększyć koncentrację? Sięgnij po kawę. Chcesz się też rozgrzać i zwiększyć swoją odporność? Sięgnij po jesienną kawę z dodatkiem imbiru, miodu i cynamonu. Kawa jest napojem doskonałym na każdą porę roku. Dzięki zawartości kofeiny działa pobudzająco, dodając nam energii i poprawiając koncentrację. Jeśli jednak chcesz nadać kawie też inne funkcje, wzbogać ją o odpowiednio dobrane dodatki.W chłodne, jesienne dni, kiedy łatwo jest złapać infekcję, dodaj do swojej kawy imbir, cynamon i miód. Składniki te zadziałają rozgrzewająco, wzmacniająco i antywirusowo.
Pieczeń rzymska, inaczej określana jako klops, jest tania, łatwa w przygotowaniu, a także przepyszna - kto nie lubi soczystego mięsa zapieczonego z przyprawami? Aby zrobić ją najlepiej, nie wyrabiaj zbyt długo mięsa. Inaczej pieczeń może rozpaść się podczas pieczenia lub wyjść zbyt sucha. Pieczeń rzymska, przez innych nazywana po prostu klopsem, nie wymaga od gotującego żadnej wprawy, ani wysiłku. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby zawsze udała się na 100%. Przede wszystkim mięso nie może zostać zanadto wyrobione, a jego temperatura powinna być jak najniższa. Najlepsze jest stosunkowo tłuste mięso, aby zachowało w sobie jak najwięcej soków.
Liście laurowe znacznie wpływają na smak oraz aromat wielu potraw, lecz można wykorzystywać je również w inny sposób. Jeśli użerasz się z molami spożywczymi w mące, włóż do niej dwa liście laurowe. Ich intensywny zapach odstrasza insekty lubujące się w naszych produktach spożywczych. Liście laurowe znane są ze swoich szerokich zastosowań kulinarnych. Doskonale wzbogacają smak pieczonych czy duszonych mięs, gotowanych sosów, zup oraz gulaszów. Można znaleźć je w każdym domu, ponieważ zawsze warto mieć ich spory zapas - nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie ochota na aromatyczny rosół. Poza gotowaniem można wykorzystać je do innych rzeczy.
Kiszonki należą do najzdrowszych przetworów. Nie tylko w czasie przechowywania nie tracą swoich walorów, ale wręcz je zwiększają. Kisić można praktycznie wszystkie warzywa i wiele owoców. Dziś przedstawimy wam przepis na kiszoną dynię. Smakuje rewelacyjnie. Kiszone ogórki i kapusta to już polska klasyka. Jednak kisić można większość warzyw i wszystkie smakują naprawdę dobrze. Co istotne, warzywa, które zawierają stosunkowo niedużo wody, tak jak dynia, po zakiszeniu długo pozostają przyjemnie chrupiące. Doskonale nadają się na superzdrową przekąskę, jako do sałatek i dań obiadowych. Wszystkie kiszonki przygotowuje się na tej samej zasadzie. Pokrojone warzywo umieszcza się w słoju, zalewa solanką z dodatkiem przypraw i odstawia do zakiszenia. Na smak kiszonki mają wpływ przyprawy dodane do zalewy. Do słodkawej dyni doskonale pasują przyprawy korzenne.
Grochówka należy do kanonu polskich zup. Jest bardzo smaczna i pożywna. Doskonale syci, więc warto ją przygotować zwłaszcza w chłodne dni. Poznaj babciny przepis na wojskową grochówkę. Zupa grochowa najlepiej smakuje, gdy ma dodatek wędzonki. Najlepiej ugotować ją na wędzonych żeberkach czy kościach, ale można też dodać do niej trochę wędzonego boczku.Wbrew temu, co niektórzy zalecają, połówek grochu łuskanego wcale nie trzeba moczyć. Nawet jeśli wsypiemy suchy groch do wywaru, nie można przesadzać z czasem gotowania, bo szybko się rozgotowuje. Pod koniec gotowania dodajcie do zupy sporo majeranku — nie będzie powodować wzdęć.
W październiku przypada szczyt sezonu na winogrona. Warto wykorzystać ten czas i przygotować pyszną przekąskę, która skradnie serca gości na przyjęciach. Przepis na marynowane winogrona jest bajecznie prosty.Winogrona w occie są bardzo wyraziste w smaku i sprawdzą się doskonale do przyrządzenia koreczków z serami pleśniowymi lub ogórkiem kiszonym. Dodatek korzennych przypraw świetnie podkręci smak tego pysznego finger food.
Dla wielu smakoszy nie ma nic gorszego, niż flaczki, które w smaku mają wyczuwalną goryczkę. Aby pozbyć się jej podczas gotowania, należy przed obróbką dobrze je wymoczyć. Wystarczy wstawić je do lodówki zamoczone w wodzie na całą noc, a gorycz zniknie. Dobrze ugotowane flaczki zachwycają swoim intensywnym smakiem i rozgrzewającymi przyprawami korzennymi. Jedyne co może je zniszczyć, to goryczka - na szczęście można się jej w łatwy sposób pozbyć. Są na to dwie metody: pierwsza polega na całonocnym wymoczeniu ich w wodzie, a druga na przynajmniej trzykrotnym wygotowaniu. Gotowanie jest oczywiście szybsze, jednak wymoczenie nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku.
Niezależnie od tego, czy przygotowujesz drób, wieprzowinę, czy wołowinę, odpowiednio dobrany do nich sos podkreśli smak mięsa, a całe danie będzie niezwykle aromatyczne i doskonale doprawione. Poznaj kilka wskazówek, jak zrobić najlepszy sos do mięsa.Sos jasny i ciemny są najbardziej klasycznymi sosami do pieczeni i innych dań mięsnych. Sosy przygotowywane są na bazie soku z konkretnego mięsa, a odpowiednio doprawione nadają mu wyrazistego i wyjątkowego smaku.Jasny sos do mięsa najlepiej komponuje się z drobiem, jagnięciną i delikatnym schabek i eskalopkami wieprzowymi. Jasny sos przygotujesz również z pieczarkami i chrzanem. Ciemny sos natomiast doskonale łączy się z policzkami wołowymi, pieczenią wołową, wieprzową, karkówką i roladkami.
Jesienne stragany uginają się pod ciężarem barwnych dyń. Wykorzystaj tę okazję i przygotuj z dyni coś niezwykłego. My proponujemy zrobić dynię w słodko-kwaśnej zalewie. Będzie doskonałym dodatkiem do obiadu, możesz ją dodać do sałatki, sprawdzi się też w roli zakąski. Choć odmian dyń jest naprawdę dużo, to nie wszystkie łatwo jest kupić. Do najpopularniejszych, a jednocześnie bardzo smacznych, należy odmiana hokkaido, dynia piżmowa czy muszkatołowa. Dynie te zawierają stosunkowo niedużo wody i charakteryzują się zwartym, słodkawym miąższem. Jest on idealny na potrawy gotowane, pieczone, a także na przetwory.
Kupiona w sklepie świeża bazylia często więdnie dość szybko. Zdarzamy sposoby, które pomogą wam wydłużyć trwałość tego pysznego zioła. Nie wymagają dużej wprawy w uprawie roślin doniczkowych. Świeże liście bazylii są doskonałym dodatkiem do wielu dań. Ich coraz większa dostępność zachęca do kulinarnych eksperymentów. Co jednak zrobić, by zielone listki nie zwiędły od razu po przyniesieniu ze sklepu? Wystarczą 3 proste triki, a będą cieszyły nas swoim smakiem, aromatem i wyglądem o wiele dłużej.
Kawa umożliwia ogromnej części społeczeństwa na wydajne wstawanie po regenerującym śnie - kofeina pobudza i dostarcza sporej dawki energii. Łącząc napar z chili, uzyskuje się napój o jeszcze silniejszych właściwościach odchudzających i pobudzających. Dodatkowo smak takiej kawy będzie znacznie lepszy, a aromat przyjemniejszy. Kawa sama w sobie ma intensywny smak, dzięki prażonym ziarnom, które uwalniają znacznie więcej aromatu. Można go jednak jeszcze bardziej podbić, dodając chili do gorącego naparu. Chili wykazuje właściwości rozgrzewające, przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, poprawiające pracę układu odpornościowego, bakteriobójcze oraz zmniejszające apetyt. Jeśli jednak masz problemy z żołądkiem, lub cierpisz na jego nadwrażliwość, uważaj na ilość dodawanej przyprawy. Ma ona bowiem działanie drażniące na śluzówkę żołądka, co może wywoływać nieprzyjemny ból brzucha.
Czasami, mimo zmęczenia, masz problemy z zasypianiem? Nie sięgaj po tabletki, tylko wycisz swój organizm w naturalny sposób. Zanim położysz się do łóżka, wypij mleko księżycowe na dobry sen. To rozwiąże twój problem.Mleko księżycowe, czyli moon milk, swą nazwę zawdzięcza kojącemu i usypiającemu działaniu. Wywodzi się z medycyny indyjskiej, gdzie przykłada się dużą wagę do utrzymania harmonii między umysłem, ciałem i duszą. Napój ten ma zachęcającą nazwę, ale też wygląd. Występuje w pastelowych kolorach i w trzech wersjach.Do przygotowania mleka księżycowego potrzebujesz mleka migdałowego, miodu, cynamonu, a także dodatków do zadań specjalnych:suszonej lawendy — jeśli chcesz się wyciszyćrumianku — jeśli chcesz zmniejszyć stres i zwiększyć odpornośćkurkumy — jeśli napój ma też działać przeciwzapalniePiękne kolory mleko księżycowe zawdzięcza naturalnym dodatkom, np. płatkom róży, lawendy, kurkumie czy sproszkowanym burakom. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jesień obfituje w wartościowe warzywa. Można je jeść na surowo, gotować z nich potrawy albo przygotowywać przetwory. Dziś proponujemy dynię w occie, która jest jednym z najlepszych, jesiennych smakołyków. Dynia to skarbnica wartościowych składników. Nie jest zbyt kaloryczna, więc można ją jeść bez wyrzutów, a z wielką korzyścią dla zdrowia. Doskonale nadaje się na zupę i do pieczenia. Warto też ją zamarynować. Będzie wtedy doskonała na przekąskę, zakąskę, a także jako dodatek do sałatek i przystawek.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pieczony schab w woreczku wraz z ziemniakami to jeden z najlepszych sposobów na soczyste mięso. Dzięki workowi cała wilgoć zostaje w mięsie, a jego smak przechodzi do ziemniaków. Każdy miłośnik mięsa będzie zachwycony móc posilić się takim specjałem. Schab pieczony w woreczku charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, kruchością oraz soczystością, co jest bezpośrednią zasługą sposobu pieczenia. Żadne aromaty czy soki nie są bowiem w stanie uciec. Jednym z ważniejszych kroków do sukcesu jest długie marynowanie kawałka schabu w przyprawach i czosnku, dzięki czemu może on naciągnąć smak ziół i innych składników, które jeszcze bardziej go ulepszą. Poza workiem do pieczenia, z powodzeniem użyć można folii aluminiowej. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: