Używacie w swojej kuchni lubczyku? Wiecie, do czego go dodać, co z niego zrobić? Jeśli nie, mamy dla was przepis na obłędny sos na bazie lubczyku. Ma niepowtarzalny smak, jest zdrowy i podniesie smak wielu potraw.Wiele osób na hasło lubczyk mówi afrodyzjak. Rzeczywiście w medycynie ludowej wywary z lubczyku były stosowane dla podniesienia libido. Z pewnością zawarte w nim składniki powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co dodaje energii i działa pobudzająco. Lubczyk działa też rozkurczowo i jest lekkostrawnyLubczyk, który ma liście podobne nieco do selera, rośnie nieraz w przydomowych ogródkach i swoją karierę kończy w rosole. Tymczasem można go dodawać jako przyprawę do wielu potraw. Nadaje im smaku zbliżonego do maggi. My proponujemy przygotować z niego sos do sałaty czy makaronu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli masz te produkty w lodówce lub kuchennej szafce wyrzuć je lub zwróć do sklepu. Główny Inspektorat Sanitarny wycofał je ze sklepów we wrześniu. Powodem są zanieczyszczenia tych produktów, które mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia. Główny Inspektorat Sanitarny stoi na straży naszego bezpieczeństwa. Regularnie kontroluje produkty, które znajdują się na sklepowych półkach. A w razie wykrycia w nich niebezpiecznego składnika wydaje ostrzeżenie publiczne i nakazuje wycofanie ich z rynku. Do wiadomości jest podawane występujące zagrożenie, dokładna nazwa i seria wycofywanego produktu oraz producent. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jabłka są owocami stosunkowo wytrzymałymi, które potrafią wytrwać wiele tygodni bez psucia się. Jeśli jednak chcesz cieszyć się nimi znacznie dłużej, należy je przetworzyć. Świetnie nadaje się do tego konfitura, która dzięki dodatkowi cynamonu jest wyjątkowo aromatyczna.Konfitura jabłkowa z cynamonem sprawdzi się podczas przygotowywania najróżniejszych deserów, naleśników, racuchów, placków i innych dań, które można podać z dodatkiem słodkich owoców. Cały proces gotowania konfitury trwa mniej niż 45 minut, więc nie trzeba się wybitnie wysilać. Pamiętaj, aby cynamon dorzucić pod sam koniec - wtedy zachowa się więcej jego aromatu oraz smaku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Niektórzy uważają, że dzień bez kawy to dzień stracony. Z pewnością chodzi im o energię i koncentrację, których ten napój dodaje. A wiecie, dlaczego warto dodać cynamon do kawy? Powodów jest kilka i nie chodzi tylko o smak.Kawa to najpopularniejszy napój na świecie. No oczywiście po wodzie, ale przed herbatą. Jest ceniona za smak, aromat, a także za właściwości pobudzające. Trudno bez niej rozpocząć dzień, ale przyjemnie ją też wypić po południu, aby dodać sobie energii. Większość osób kawę słodzi, ewentualnie wzbogaca mlekiem. Jednak warto też do niej dodać przyprawy. Zwłaszcza te korzenne, które doskonale harmonizują z jej smakiem. Oprócz niezwykłego aromatu, jaki pojawi się nad naparem, zyska on też przydatne właściwości. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Cząber jest ziołem cenionym ze względu na jego walory zdrowotne. Jednak nie sięgamy po niego tak często, jak po majeranek czy nawet oregano. A szkoda, bo potrafi podnieść smak i aromat potraw. Dowiedz się jak wykorzystać w kuchni cząber i miej go zawsze pod ręką. Cząber jest ziołem, które smakiem i aromatem przypomina tymianek i majeranek, ale jest od nich intensywniejszy i ostrzejszy. Bez problemu rośnie w ogrodzie, gdzie może osiągnąć wysokość nawet do 50-60 cm. Ma dość delikatne gałązki, z niedużymi, wydłużonymi listkami. Latem kwitnie na fioletowo i ma wtedy bardziej intensywny aromat. Jeśli masz cząber w ogrodzie, możesz ściąć jego gałązki, związać je nicią i powiesić w suchym i przewiewnym miejscu by wyschły. Wysuszone ziele umieść w słoiku, zakręć go i trzymaj w kuchennej szafce. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Grzyby same w sobie są pełne intensywnego smaku, jednak aby go jeszcze bardziej wydobyć, należy korzystać z przypraw. Doskonale sprawdza się w tym celu natka pietruszki, tymianek oraz rozmaryn. Po dodaniu ich do grzybów można mieć pewność, że będą przepyszne. Sezon na grzyby sprawia, że ludzie całymi dniami przesiadują w kuchniach i gotują najróżniejsze potrawy i przetwory na bazie leśnych zbiorów - aby je ulepszyć, należy korzystać z odpowiednich przypraw. Nie warto jednak dorzucać składników, które swoim smakiem przykryją grzyby. Do takich należą, chociażby ostre papryczki, które z grzybami nie idą zbyt dobrze w parze. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Widząc rumiane, puszyste racuchy każdy ma ochotę po nie sięgnąć. Nawet jeśli nie jest wielbicielem wszelkiego rodzaju placków. Gwarantujemy, że jeszcze mocniejsze przyciąganie będą miały jesienne racuchy ze śliwkami. Są soczyste, słodko-kwaśne i po prostu pyszne. Racuchy przyrządzamy zwykle na podwieczorek czy kolację. Jednak niektórzy często chętnie zjedliby je na śniadanie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć nimi dzień. Wszak racuchy smakują również na zimno, nawet następnego dnia. Przygotuj je wtedy z większej proporcji składników.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zielone listki szpinaku kryją w sobie wiele smaku i zdrowia. Można je jeść na surowo, a także przyrządzać z nich rozmaite potrawy. Ich smak można zmieniać, dodając do nich różne przyprawy. Zobacz czym najlepiej przyprawić szpinak.Wiele osób kojarzy szpinak ze znienawidzoną, pozbawioną smaku papką. Teraz jednak szpinak święci swój wielki powrót. Przyrządza się go na wiele ciekawych sposobów, ceni się też jego walory zdrowotne. Szpinak jest bogaty w beta-karoten i witaminę C, które są silnymi przeciwutleniaczami. Dzięki tym składnikom chroni przed chorobami nowotworowymi. Zawiera też kwas foliowy, wspierający prawidłowy rozwój płodu. Występujący w nim potas i magnez korzystnie wpływają na układ krążenia, a także układ nerwowy. W szpinaku jest też sporo żelaza, jednak trzeba pamiętać o tym, że jest ono przyswajane przez nasz organizm w niewielkim stopniu. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zupa pomidorowa bez przypraw nie byłaby taka sama - dzięki nim pomidory nabierają bardzo bogatego smaku. Poza pieprzem i solą, bardzo ważne są bazylia, oregano oraz kolendra. Warto wykorzystać również świeże wersje tych ziół. Zupa pomidorowa najczęściej podawana jest do stołu na początku tygodnia. Ugotowany w niedzielę rosół stanowi bowiem doskonałą bazę do pomidorówki. Trzeba jednak pamiętać, że zupa z pomidorów swój smak osiąga nie tylko z połączenia mięsnego bulionu oraz świeżych pomidorów - równie ważne są przyprawy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Znudziły Ci się klasyczne obiady i chcesz spróbować nowych smaków? Kurczak z mango, ananasem i arbuzem to propozycja idealna dla Ciebie. Mięso w słodkim sosie na bazie soku z ananasa w towarzystwie słodkich owoców, ostrego chili i ryżu to sposób na szybki, orientalny obiad. Sprawdź, jak inaczej przyrządzić pierś z kurczaka.Kurczak jest mięsem bardzo uniwersalnym, które świetnie komponuje się właśnie z mango, ananasem i arbuzem. Owoce i słodki sos przełamane pikantnością chili sprawią, że wprost zakochasz się w tym połączeniu. Do kurczaka z mango, ananasem i arbuzem przygotuj ryż długoziarnisty, najlepiej basmati lub jaśminowy. Ryż po ugotowaniu jest sypki, delikatny i świetnie pasuje do tego typu dań.
W przepisach często spotykamy się ze stwierdzeniem, że danie należy doprawić solą, używając jej w ilości „do smaku". Nie zawsze jednak udaje się właściwie ocenić, ile faktycznie tej soli należy użyć. Podpowiadamy co zrobić, by zupa, którą przesoliliśmy, znów stała się smaczna.Dzięki prostym trikom wyrzucanie przesolonej zupy nie będzie koniecznie. Wbrew pozorom nie są one przesadnie skomplikowane. Wręcz przeciwnie — często oparte są o wykorzystanie składników, które każdy ma w kuchni. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Na rynku wciąż można kupić doskonałe w smaku śliwki węgierki. Są świetne na przekąskę, do mięs czy ciast. Możesz z nich również zrobić zimowe przetwory. Jak się okazuje, nie tylko słynne powidła, ale też oryginalną konfiturę śliwkową z imbirem. Węgierki to jedne ze smaczniejszych śliwek. Oprócz wyrazistego smaku i mięsistego miąższu mają też inne zalety. Bez problemu usuwa się z nich pestki i nadają się do dość długiego przechowywania. Z tego powodu są chętnie wykorzystywane w kuchni.Całkiem niedawno podawaliśmy przepis na knedle ze śliwkami. A jeśli lubisz wypieki z owocami, koniecznie skorzystaj z przepisu na ciasto jogurtowe ze śliwkami i kruszonką.Imbir jest przyprawą o palącym smaku i cytrynowo-korzennym zapachu. Ma pikantny smak i cytrynowo-korzenny zapach. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwbólowo i rozgrzewająco. Używa się go w kuchni orientalnej, ale też w naszej np. do doprawiania flaków. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Bigos kojarzy się z kapustą duszoną z mięsem. Jednak określenie bigos tyczy się nie tyle składników, ile ich mocnego rozdrobnienia. Jak się okazuje, potrawę można przygotować też z innych produktów. Polecamy wam jesienny bigos z dyni. Jesień obfituje w pełnowartościowe warzywa. Należy do nich między innymi dynia, która jest skarbnicą witamin i soli mineralnych. Jednak mimo wielu zalet wciąż pozostaje ona mało popularna w naszej kuchni. Czas to zmienić. Dlatego proponujemy wam przyrządzić z niej to, co tak bardzo lubicie — pożywny bigos.Na naszych stronach znajdziecie też więcej ciekawych przepisów na potrawy z dyni. Szczególnie polecamy leczo z dynią i soczewicą, a także dyniowe kopytka. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Gulasz jest jedną z bardziej lubianych potraw jednogarnkowych. Zwykle zawiera mięso i warzywa. Oczywiście nie może zabraknąć przypraw. Właśnie one decydują o smaku dania i aromacie. A wiesz jakie przyprawy dodawać do gulaszu? Oto lista tych najlepszych.Doskonały gulasz powinien zawierać miękkie kawałki mięsa zanurzone w esencjonalnym sosie. Rodzaj mięsa przeznaczonego na gulasz wpływa na jego smak. Jednak decydującą rolę odgrywają przyprawy. To one mogą sprawić, że będzie mniej lub bardziej pikantny, ziołowy czy też korzenny. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Tradycyjne węgierskie leczo ma w naszym kraju sporą rzeszę wielbicieli. Proste w przygotowaniu, jednogarnkowe danie jest smaczne i rozgrzewające. Wszystko za sprawą przypraw, którym zawdzięcza swój wyjątkowy charakter. Podpowiadamy, które z nich są najlepszym dodatkiem. Leczo często gości na naszych stołach, gdy robi się chłodniej. Zupełnie niesłusznie bowiem, jako danie bogate w warzywa, posiada szereg wartości odżywczych. Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydujemy się przygotować je w wersji wegetariańskiej lub wegańskiej. Polecamy sięgnąć do naszego prostego przepisu i spróbować wersji z cukinią. Zanim przystąpicie do gotowania, zerknijcie też koniecznie na kilka wskazówek od Roberta Makłowicza, zawartych w artykule dotyczącym tego dania.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma nic przyjemniejszego niż pyszny, kakaowy napój sączony w rozgrzanym domu, podczas gdy za oknem pada deszcz. Pyszny kubek zrelaksuje nas, przywodząc na myśl czasy dzieciństwa, a jednocześnie zapewni szereg korzyści zdrowotnych. Wypróbujcie go koniecznie z dodatkiem odrobiny cynamonu.Proponowany przez nas napój doskonale rozgrzewa. Sprawdzi się więc jako towarzysz na chłodne, jesienne popołudnia. Spożyty przed snem zapewni nam spokojny wypoczynek, dostarczając organizmowi składników ułatwiających zasypianie. Jego smak możemy jeszcze podkręcić, dodając odrobinę kardamonu albo wykorzystując do jego przyrządzenia smakowy napój roślinny. Kakao i cynamon idealnie pasują jako dodatek do napoju czekoladowego czy waniliowego. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Doskonale smakuje, i to w każdej sytuacji, i ma liczne walory zdrowotne. Zwykle dosmacza się ją cukrem, sokiem z cytryny, miodem czy imbirem. A wiecie, dlaczego warto dodać do herbaty pieprz? Zaraz to wyjaśnimy.Pieprz to z kolei jedna z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych przypraw. Doprawia się nim przeróżne potrawy, po to by nabrały wyrazu. Charakterystycznej ostrości nadaje mu substancja piperyna. Ma ona działanie przeciwzapalne, pobudza też metabolizm i trawienie, dlatego pieprz może wspomóc odchudzanie. Poza tym piperyna ułatwia wchłanianie niektórych składników. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jeśli lubicie kiszonki, koniecznie musicie spróbować kiszonych pomidorów. Ten wschodni specjał jest smaczny i zdrowy i doskonale nadaje się na zakąskę. Dowiedzcie się jak zrobić kiszone pomidory.Kiszonki to jedne z najzdrowszych przetworów. Są w pełni naturalne i nie tylko nie tracą w wyniku kiszenia witamin, ale też zyskują bakterie probiotyczne. Kiszenie następuje w wyniku fermentacji mlekowej, za którą odpowiadają bakterie kwasu mlekowego. Ich obecność w żywności jest dla nas bardzo zdrowa i pożądana. Korzystnie wpływa bowiem na przewód pokarmowy i odporność organizmu. Choć najczęściej kisimy ogórki i kapustę, do kiszenia świetnie nadają się też inne warzywa. Warto kisić np. buraki, kalafior, paprykę czy marchew. My dziś ukisimy zaś pomidory. Najlepsze do tego celu są pomidorki koktajlowe lub inne, nieco większe. Ważne by były twarde. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Za oknem nieprzyjemny chłód. Pora więc na sycące i proste do zrobienia danie. Przedstawiamy wam nietypowy przepis na fasolkę po bretońsku. Będzie pożywnie, pikantnie i rozgrzewająco. I co ważne, ta potrawa lubi odgrzewanie.Fasolka po bretońsku to pożywne danie z białej fasoli. Zwykle ma dodatek kiełbasy lub wędzonki oraz przecieru pomidorowego. Nie brakuje w niej też przypraw, które nadają potrawie niepowtarzalnego charakteru. Nasza fasolka po bretońsku będzie nieco inna, bo dorzucimy do niej mięso i trochę ostrego chilli.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Pieczony schab to idealny dodatek do kanapek - świetnie współgra ze świeżym chlebem, z którym smakuje najlepiej. Jego przygotowanie jest banalnie proste i nie wymaga żadnych umiejętności. Jeśli chcesz, aby schab był aromatyczny, użyj dużej ilości przypraw i marynuj go przez dłuższy czas. Pieczony schab wręcz idealnie pasuje na kanapkach. Jest tak smaczny, soczysty i delikatny, że nie potrzebuje żadnych dodatkowych sosów czy składników. Ewentualnie można doprawić go odrobiną soli, aby smak był wyrazistszy. Pamiętaj, aby zacząć robić schab dzień wcześniej. Po obtoczeniu mięsa warto włożyć je do lodówki przynajmniej na całą noc - przyprawy będą miały możliwość lepszego spenetrowania mięsa. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kawa to napój dobry szczególnie na ponure, jesienno-zimowe dni. Potrafi pobudzić, dodać energii i poprawić nastrój. To jej niezwykłe działanie można wspomóc przyprawami. Czy wiecie, dlaczego warto dodać do kawy kardamon? Filiżanka kawy potrafi zdziałać cuda. Obudzi, gdy jesteśmy zaspani, zmniejszy uczucie zmęczenia, zwiększy naszą koncentrację, kiedy będziemy tego potrzebować. Gdy zaś dodamy do niej przypraw, które jak wiadomo, też posiadają swoje magiczne działanie, korzystny wpływ na nasz organizm będzie jeszcze większy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Flaczki skutecznie wywołują bardzo silne emocje - niektórzy kochają tę zupę, a inni na samą myśl natychmiast się krzywią. Jeśli chcesz, aby flaki przygotowane przez ciebie dobrze smakowały, musisz pamiętać o dodaniu do nich majeranku oraz papryki w proszku. To te przyprawy gwarantują, że danie będzie pyszne i aromatyczne.Flaczki nie wymagają prezentacji - zupa ta znana jest każdemu, choć nie wszyscy kochają ją w równym stopniu. Niektórych odrzuca już samo wspomnienie o flakach, ponieważ nie są w stanie zaakceptować flaczków jako smaczne jedzenie. Wiele osób byłoby w stanie oddać jedna bardzo wiele, aby móc zjeść tę zupę w jej najlepszym wydaniu. Jeśli należysz do tego grona i masz ochotę na prawdziwą ucztę, sprawdź jak doprawić ją w odpowiedni sposób. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Zaprosiliście gości na niedzielny rosołek? Jeśli tak, to nie możecie ich zawieść. Wywar musi być esencjonalny, pyszny i apetyczny. A wiecie jak ugotować złocisty rosół? Zdradzimy wam tajemnicę wielu kucharzy.Rosół to klasyka polskiej kuchni. I, mimo że jemy go dość często, to nadal nam smakuje. Oczywiście pod warunkiem, że jest nagotowany, aromatyczny i apetyczny. Jeśli chodzi o wygląd rosołu, to oczekujemy, że będzie złocisty. Jak to osiągnąć? Bardzo prosto — wystarczy dodać szczyptę kurkumy. Kurkuma to przyprawa o charakterystycznym, żółtym kolorze. Wchodzi w skład mieszanki curry. Do potrawy wystarczy dodać szczyptę zmielonej kurkumy, aby nabrała apetycznego, złocistego koloru. Przyprawa ta ma lekko gorzkawy i pikantny smak, jeśli jednak dodasz jej odrobinę, nie wpłynie na smak rosołu.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smażone grzyby są bardzo aromatyczne. Jednak by wydobyć z nich jak najwięcej smaku, warto je odpowiednio przyprawić. Zwykle sięgamy po sól i pieprz, ale można też pokusić się o inne przyprawy, które dodadzą grzybom ciekawej nuty. Zobacz jak doprawić leśne, smażone grzyby. Sól i pieprz to przyprawy uniwersalne, doskonałe do wszystkich potraw. Ich wyjątkowość polega na tym, że dodają daniom smaku, nie tłumiąc charakteru ich składników. Dlatego, jeśli nie wiesz co czym przyprawić, najbezpieczniej jest używać soli i pieprzu. Jednak grzyby zasługują na więcej. Ich niezwykły aromat i smak warto podbić innymi, ciekawymi nutami. Dzięki niektórym ziołom i przyprawom smażone grzyby zyskają niezwykły charakter i prawdziwą głębię smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Czy wiecie, co to są gęsie pipki? To nic innego jak nadziewane i pieczone gęsie szyje. Danie to pochodzi z kuchni żydowskiej i jest naprawdę pyszne. Zobacz jak zrobić kultowe, faszerowane szyjki gęsie. Faszerowane gęsie szyje to pomysł jak najlepiej wykorzystać skórę z długiej, gęsiej szyi. Kiedy więc kupicie takie szyjki z przeznaczeniem np. na zupę, najpierw delikatnie zdejmijcie z nich skórę. Wyczarujecie z niej doskonałe danie. Do nadziania gęsich skórek można przygotować różne farsze. Najpopularniejszy jest ten z tartych ziemniaków. Ale można też zrobić bardzo pożywny farsz mięsny z dodatkiem np. kaszy pęczak lub gryczanej.Upieczone gęsie szyjki można podawać na ciepło lub zimno. Kroi się je w grubsze plasterki i podaje np. z konfiturą z żurawin.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Od kotletów schabowych każdy oczekuje, że będą soczyste. Jak je więc przyrządzić, by zachwyciły jedzących? Pomysłów na to jest co najmniej kilka. My podajemy wam jeden z prostszych i niezawodnych — soczyste schabowe marynowane w maślance. Marynowanie mięsa to zabieg, który ma na celu poprawienia jego walorów. Dodaje mu smaku i aromatu, ale przede wszystkim ma za zadanie skruszyć mięso i sprawić by było soczyste po usmażeniu czy upieczeniu. Taki efekt pomagają osiągnąć m.in. składniki o kwaśnym smaku, np. wino, ocet jabłkowy, sok z cytryny. Jak działa taka marynata? Otóż kwasy powodują ścinanie białek mięsa, co z kolei zwiększa jego miękkość, kruchość i soczystość. Aby takie reakcje zaszły, potrzeba jest trochę czasu. Dlatego mięso należy umieścić w marynacie przynajmniej kilka godzin przed jego przyrządzaniem. Dokładnie takie samo działanie ma maślanka. Zawiera ona kwas mlekowy, który działa na mięso zmiękczająco. Zamarynowane w niej kotlety schabowe po usmażeniu są kruche i wyjątkowo soczyste. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Najprostszym sposobem na szybkie pobudzenie jest filiżanka kawy. Zwykle sięgamy po czarną lub z mlekiem, ale czasami mamy ochotę na coś wyjątkowego. Proponujemy wtedy spróbować dyniowego latte. Jest sycące, pyszne i aromatyczne. Zobacz jak zrobić domowe pumpkin spice latte. Połączenie kawy, mleka, przypraw i dyni brzmi z pewnością ciekawie. Jednak możemy was zapewnić, że jeszcze lepiej smakuje. Pumpkin spice latte jesienią i zimą możecie zamówić w wielu kawiarniach, ale bez problemu przygotujecie je też w domowym zaciszu. Zaskakującym składnikiem, który pojawia się w tej kawie jest dynia. Jej słodkawy smak dobrze wpisuje się w całą kompozycję, a dopełnieniem całości są aromatyczne, rozgrzewające przyprawy oraz aksamitne, spienione mleko. Dyniowe purée możesz kupić, lecz z łatwością przygotujesz je własnoręcznie. Wystarczy, że kawałek miąższu dyni pokroisz w kostkę, wrzucisz do rondelka, podlejesz odrobiną wody i rozgotujesz. Potem rozgnieciesz widelcem i gotowe.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Lubicie grochówkę? A zupę fasolową? Jeśli tak, to z pewnością przypadnie wam do gustu zupa z soczewicy. Nie wymaga długiego gotowania, jest bardzo smaczna i pożywna. Prezentujemy prosty przepis na zupę z soczewicy. Soczewica należy do roślin strączkowych podobnie jak fasola, groch czy ciecierzyca. Stanowi doskonałe źródło wartościowego białka. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych, różniących się sposobem przygotowania i smakiem. Brązowa wymaga namaczania i nawet godziny gotowania, jest doskonała na kotlety. Zielona soczewica gotuje się szybciej, jest dobra na farsze i do sałatek. Czerwona nie wymaga namaczania i bardzo szybko się rozgotowuje, świetna do zup i na pasty. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: