Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Zupa

Zupa

Jaka jest najgorsza zupa na świecie? Polski przysmak zajął pierwsze miejsce, ogromne zaskoczenie
06.02.2023 08:58 Ogłosili najgorszą zupę na świecie. Polski przysmak zajął pierwsze miejsce

Polska czernina została okrzyknięta najgorszą zupą świata według portalu TasteAtlas. W rankingu zestawiono 10 dań z całego świata. Polskie zupy pojawiły się tam aż kilka razy. Zestawienie powstało na podstawie ocen internautów.TasteAtlas to portal kulinarny, który od wielu lat przygotowuje rankingi najsmaczniejszych i najgorszych dań z całego świata. Niedawno opublikował zestawienie dziesięciu najgorszych zup świata. W rankingu znalazło się kilka polskich dań. Jedno z nich bezkompromisowo zwyciężyło.Niechlubny ranking zup został przygotowany w oparciu o opinie internautów. Znalazły się w nim również dania z całego świata, między innymi z Kolumbii, Rosji, Czech i Polski. Tradycyjna zupa na bazie rosołu i krwi zajęła pierwsze miejsce. Materiał wykorzystany w artykule pochodzi z oficjalnej strony TasteAtlas, tasteatlas.com.Czernina, inaczej czarna polewka, jest tradycyjną zupą, której początki sięgają XVII wieku. Zupa gotowana na rosole z dodatkiem krwi podawana jest najczęściej z kluskami lub makaronem i gotowanymi warzywami rosołowymi.

szpitalne jedzenie
05.02.2023 17:57 YouTuber ocenił jedzenie ze szpitalnej restauracji. Wnioski nie zostawiają złudzeń

YouTuber z kanału Sprawdzam Jak odwiedził szpitalną restaurację w jednym z wrocławskich szpitali. Swoimi spostrzeżeniami nie omieszkał oczywiście podzielić się w internecie. Jego ocenie podlegał zarówno smak i jak i koszt poszczególnych pozycji widniejących w menu tego przybytku. Okazało się, że na szpitalne jedzenie nie ma co narzekać.Dymitr ze Sprawdzam Jak wypróbował rozmaite serwowane w obiekcie dania. Dzięki temu mógł się wypowiedzieć na temat, zupy, dania drugiego, deseru a nawet lunchu dnia. Szpitalna restauracja jest lokalem gastronomicznym dostępnym zarówno dla pacjentów jak i osób odwiedzających. Dowiedzmy się, co sądzi YouTuber o szpitalnym jedzeniu.

Rosół z pomidorem
02.02.2023 14:57 Dlaczego do rosołu warto dodać pomidora? Od razu zauważysz różnicę

Swój sprawdzony przepis na rosół ma niejedna gospodyni domowa. Najczęściej jest to receptura doskonalona na przestrzeni lat, metodą prób i błędów. Dziś zachęcamy do jeszcze jednej trafionej modyfikacji, a mianowicie dodaniu pomidora do rosołu. Dzięki temu warzywu zupa uzyska piękny wygląd i intrygującą nutę smakową. Rosół króluje w polskiej kuchni na co dzień i od święta. Smak wywaru na mięsie i warzywach znamy od najmłodszych lat. Założymy się jednak, że znamy sposób jak pozytywnie zaskoczyć Was tą zupą. Przekonaj się, co daje dodany pomidor do rosołu.

Zjedli w całodobowej restauracji syna Gessler. Czy dania były warte swojej ceny?
01.02.2023 22:57 Zjedli w całodobowej restauracji Mateusza Gesslera. Czy dania były warte swojej ceny?

Youtuber Książulo wraz ze znajomym odwiedzili całodobową restaurację Ćma by Mateusz Gessler. Zamówili kilka dań, w tym barszcz czerwony z kulebiakiem i kaczkę podaną z kaszą i czerwoną kapustą. Panowie ocenili, czy dania w restauracji Gesslera warte są swojej ceny.Książulo, popularny youtuber, który na swoim kanale ma ponad 300 tysięcy subskrybentów, odwiedza lokale gastronomiczne, żeby ocenić jakość serwowanego jedzenia. Niedawno na swoim kanale udostępnił film, na którym recenzuje dania z bardzo znanej restauracji w Warszawie.Restauracja Mateusza Gesslera mieści się przy ulicy Koszykowej. To, co ją z pewnością wyróżnia, to całodobowa możliwość złożenia zamówienia. Restauracja czynna jest przez 24 godziny. Po północy doliczany jest serwis w wysokości 12,5% rachunku.Znany youtuber złożył zamówienie chwilę po północy, więc musiał zapłacić dodatkowo za obsługę. W restauracji, mimo później pory było dużo ludzi, jednak panowie nie czekali zbyt długo na realizację swojego zamówienia.

Używasz warzyw i owoców z puszki? Pamiętaj o 1 nadzwyczaj ważnym szczególe
01.02.2023 21:08 Używasz warzyw i owoców z puszki? Pamiętaj o 1 nadzwyczaj ważnym szczególe

Wstawiasz otwartą puszkę z warzywami lub owocami do lodówki? Popełniasz poważny błąd. Warzywa i owoce z puszki, jeśli nie zostaną od razu zużyte, należy przełożyć do słoika lub pojemnika na żywność. A to dlatego, że metal znajdujący się od środka puszki zaczyna się utleniać w kontakcie z powietrzem i wytwarzać toksyczne substancje. Warzywa i owoce z puszki możemy wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Brzoskwinie wykorzystamy do przyrządzenia deserów, ciast i drożdżówek. Ananasy natomiast będą pysznym dodatkiem do sałatek i dań głównych, np. curry.Pomidory, kukurydzę, groszek, fasolę i inne warzywa wykorzystamy do ugotowania zupy i dań głównych. Z fasoli możemy przyrządzić również wyśmienite ciasto bez grama mąki. Warzywa i owoce z puszki może nie są tak zdrowe, jak świeże, ale poza sezonem z pewnością warto je włączyć do diety.Bardzo ważne jest jednak odpowiednie przechowywanie puszek z warzywami i owocami po otwarciu. Jest to szczególnie istotne w przypadku puszek, które nie są od środka powleczone specjalnym lakierem. Pozostawienie jedzenia w takiej puszce naraża je na zmianę smaku, a także na przedostanie się do żywności szkodliwych substancji powstających w czasie utleniania się metalu.

Żadna szczawiowa czy żurek. Jest 100 razy lepsza zupa z jajkiem, mamy najlepszy przepis
01.02.2023 17:47 Żadna szczawiowa czy żurek. Jest 100 razy lepsza zupa z jajkiem, mamy najlepszy przepis

Zapomnij o szczawiowej i żurku. Pyszną, kremową i gęstą zupę przyrządzisz z tartego chrzanu. Zupa chrzanowa doprawiona suszonym majerankiem wychodzi za każdym razem. Zupę podaj z ugotowanym na twardo jajkiem i podsmażonym boczkiem.Zupa chrzanowa jest pomysłem na pyszny obiad dla całej rodziny. Jest aksamitna i pełna aromatu. Zupa posmakuje każdemu, jest prosta w przygotowaniu i tania. Przygotujesz ją z produktów, które z pewnością masz w domu.Do przygotowania zupy chrzanowej niezbędny będzie bulion warzywny. Możesz wykorzystać również rosół z obiadu z poprzedniego dnia, dzięki czemu nic w kuchni się nie zmarnuje. Do zupy dodaj również ziemniaki, cebulę i świeży czosnek. Zupę chrzanową koniecznie podaj z jajkami ugotowanymi na twardo, przesmażonym boczkiem oraz posiekanym koperkiem. Tak przygotowana zupa zniknie z talerzy błyskawicznie i każdy będzie prosił o dokładkę.

Jak ugotować delikatny krupnik? Bez 2 popularnych dodatków też będzie pyszny
27.01.2023 17:06 Jak ugotować delikatny krupnik? Pomiń 2 klasyczne dodatki, a znajdzie więcej amatorów

Nie przepadasz za zbyt wyrazistym smakiem liści laurowych i ziela angielskiego w krupniku? Pomiń te przyprawy lub zastąp je suszonym majerankiem. Smak potrawy możesz też urozmaicić świeżym koperkiem lub natką pietruszki. Tak przygotowany krupnik wciąż będzie pożywny, jednak łagodniejszy w smaku. Krupnik jest pożywną, tanią i bardzo aromatyczną zupą. Najczęściej gotujemy go z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Przyprawy te nadają specyficznego smaku, który dla niektórych jest jednak zbyt wyraźny. Krupnik na szczęście możemy doprawić nieco inaczej. Będzie delikatniejszy i przepyszny.Krupnik doprawiamy standardowo solą i pieprzem pod sam koniec, kiedy wywar się ugotuje. Doskonałą przyprawą jest suszony majeranek. Rozetrzyj go najpierw w dłoniach i wsyp do garnka. To prosty sposób na uwolnienie całego aromatu. W krupniku nie może zabraknąć również świeżego koperku lub natki pietruszki.Krupnik gotujemy na żeberku, udku z kurczaka lub skrzydle z indyka. Bardzo ważne są również warzywa rosołowe, z których ugotujemy wywar. Do krupniku dodajemy również ziemniaki, kaszę jęczmienną i startą na tarce marchew. Zupa posmakuje całej rodzinie.

Bluszczyk kurdybanek wzbogaci rosół
25.01.2023 21:44 Polacy traktują go jak chwast, a jest niesamowicie cenny. Dodany do rosołu działa cuda z jego smakiem

Bluszczyk kurdybanek często traktowany jest jak chwast, choć jego walory są nieocenione. Roślina nie tylko nie kosztuje wiele, ale też świetnie podkreśla smak rosołu. Korzystali z niej nawet nasi przodkowie. Musicie choć raz spróbować.Mimo iż bluszczyk kurdybanek cieszy się mniejszą popularnością niż lubczyk czy natka pietruszki, warto go poszukać, bo doprawiony nim rosół z kury smakuje obłędnie. Zioło o pięknych szafirowych kwiatach wiosną często spotkać można na skrajach lasu i w zaroślach. Zimą bez trudu nabędziemy go w sklepach zielarskich.

Orlen i propozycje obiadowe
21.01.2023 21:57 Poszedł na obiad do Orlenu. Cena schabowego i żurku zwala z nóg

Cena żurku na stacji Orlen potrafi zaskoczyć. Jeden z YouTuberów postanowił sprawdzić, jak smakuje dość tanie danie z oferty prowadzonej tam restauracji. Zamówił również kotleta schabowego. Czy był zadowolony z wyboru? W podróży często decydujemy się na zjedzenie obiadu w restauracji typu fast food. Twórca kanału YouTube Sprawdzam Jak postanowił przełamać „tradycję” i na obiad wybrał się do prowadzonej przez Orlen restauracji. Zamówił dobrze znane dania kuchni polskiej. Ceny były niższe, niż można by się spodziewać.

Dodawanie jabłka do rosołu
21.01.2023 20:46 Dlaczego do rosołu warto dodać jabłko? Różnicę poczujesz od razu

Rosół jest lubianą zupą, którą każdy przyrządza nieco inaczej. Sekretem jej smaku jest odpowiednia kompozycja składników. Dodając do zupy jedno całe jabłko, przyjemnie wzbogacimy ulubiony wywar z makaronem. Wyjaśniamy, dlaczego warto spróbować.Dobrze przyprawiony i wyrazisty rosół jest marzeniem niejednego smakosza. W uzyskaniu satysfakcjonującego smaku zupy pomóc nam mogą liczne, często nietuzinkowe, dodatki. Jednym z nich jest popularny polski owoc, czyli jabłko. Produkt nada przyjemnej słodyczy.

krupnik
21.01.2023 13:54 Na jakim mięsie ugotować krupnik, aby miał najlepszą konsystencję? Oto wybór kucharek

Krupnik jest niezwykle sycącą zupę, którą najczęściej przygotowujemy w jesienne i zimowe miesiąca. Poza zaspokajaniem głodu cudownie rozgrzewa, a dzięki bogactwu warzyw dostarcza wielu korzystnych dla zdrowia składników. Sercem porządnego klasycznego krupniku jest jednak mięso. Najbardziej doświadczone kucharki w kwestii gotowania krupniku jednoznacznie wskazują na wędzone żeberka.Choć krupnik z powodzeniem można uwarzyć na żeberkach surowych, to właśnie te wędzone nadają mu wyjątkowo intensywnego smaku. Tak przygotowywana zupa roztacza w całym domu cudowny aromat. Apetyczna wędzonka idealnie współgra z pozostałymi składnikami potrawyKrupnik na żeberkach można bez przeszkód wzbogacić także o inne składniki. Popularne są elementy drobiu, jak kurze skrzydełka lub kacze podroby. Dzięki nim zupa staje się tłusta, czyli dokładnie taka, jak ma być.Aby krupnik zrobił się kleisty warto pomyśleć o mięsach z chrząstką. Golonki czy nawet śmiesznie tanie kurze łapki nadadzą się do tego wyśmienicie. Krupnik ugotowany "na bogato" zaspokoi największy głód, a przy okazji nie zrujnuje portfela.

Kiedy należy solić rosół?
19.01.2023 20:08 Kiedy należy solić rosół? Odpowiedni moment ma ogromne znaczenie

Czy wiecie, kiedy należy solić rosół? Doświadczone kucharki podpowiadają, że dodatek podstawowej przyprawy nie może nastąpić zbyt szybko. Inaczej wywar nie będzie miał pełnego smaku i aromatu. W przypadku tradycyjnej zupy sprawdzi się więc podejście polegające na doprawianiu dania pod koniec jego gotowania. Przyrządzanie rosołu wydaje się proste, ale jeden błąd może zaważyć na smaku zupy. Zbyt wczesne dodanie soli spowoduje, że uzyskamy nijaką i mdłą potrawę, która nikomu nie będzie smakowała. Dowiedzcie się, jak tego uniknąć.

Zupa Tomasza Strzelczyka
19.01.2023 13:48 Strzelczyk sięgnął po starą książkę i znalazł przepis na dawną zupę. Zrobisz ją za grosze

Zupa jest świetnym wyborem na chłodne dni. Tomasz Strzelczyk pokazał proste w przygotowaniu, tanie i niesamowicie sycące danie, które z pewnością przypadnie do gustu waszej rodzinie. Przepis znalazł w starej książce kucharskiej.Dobra zupa nie musi być skomplikowana. Dawniej proste składniki, takie jak warzywny bulion, mięso mielone czy kilka łatwo dostępnych warzyw wystarczały, by wyczarować znakomitą potrawę, która nasyci nas na długo.Takie właśnie danie zaproponował Tomasz Strzelczyk. Kucharz sprytnie połączył jarzyny, paprykę, i mieloną wieprzowinę, a kompozycję uzupełnił sycącym i zdrowym pęczakiem. Nawet jeśli nie jadacie mięsa, warto ją zrobić, bo z tofu czy granulatem sojowym też będzie pyszna. Wystarczy, że nie zapomnicie o dodatkach do bulionu takich jak sos sojowy czy wędzona papryka.

Babcia Jasia gotuje fantastyczną zupę ogórkową. Zagęszcza ją czymś o wiele zdrowszym niż mąka
18.01.2023 16:00 Babcia Jasia gotuje fantastyczną zupę ogórkową. Zagęszcza ją czymś o wiele zdrowszym niż mąka

Babcia Jasia do zupy ogórkowej nie dodaje grama mąki. Kultowe danie zagęszcza bowiem kaszą jaglaną. Zupa gotowana na mięsie, warzywach rosołowych i domowych ogórkach przesmażonych na maśle smakuje wprost wyśmienicie.Niektórzy gotują zupę ogórkową na żeberkach wieprzowych, inni nie dodają do niej ani grama mięsa. Babcia Jasia zupę gotuje według tradycyjnej receptury. W ogórkowej jest dużo warzyw, udko z kurczaka i aromatyczne przyprawy. Takiej zupy jeszcze nie jadłeś.Najpierw ugotuj wywar, następnie wsyp pokrojone ziemniaki i kaszę. Gdy dopiero wtedy dodaj ogórki. Jeśli zmienisz kolejność i ziemniaki wsypiesz na końcu, nie ugotują się w kwaśnej wodzie. Kasza również będzie gotować się znacznie dłużej. Zupa ogórkowa będzie o wiele smaczniejsza, kiedy ugotujesz ją na mięsie, a pod koniec gotowania dodasz ogórki kiszone domowej roboty oraz zalewę spod ogórków. Babcia Jasia zupę zabiela 18% i doprawia świeżym koperkiem oraz suszonym majerankiem.

krupnik
17.01.2023 18:35 Mistrzowski krupnik od Anny Lewandowskiej wygrywa z każdą inną zupą. Wszystko przez dodatek 1 warzywa

Prawdopodobnie każdy z nas przynajmniej raz w życiu jadł krupnik. Anna Lewandowska postanowiła podrasować tę tradycyjną polską zupę. W tym celu użyła chrupiącej kalarepy i charakterystycznym, delikatnie słodkim posmaku. Taka wersja klasyka skusi absolutnie każdego.Kalarepa jest bardzo zdrowa, zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej. W przepisie znanej sportsmenki warzywo jest gotowane przez kilkanaście minut. Dzięki temu zachowuje idealny balans pomiędzy miękkością a apetyczną chrupkością. Tę genialną zupę przygotujesz w mniej niż pół godziny.Kalarepa to bogate źródło witaminy C. Znajdziemy w niej również cenne witaminy z grupy B, a także witaminę E i K. W jej wnętrzu kryje się też także kwas foliowy, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód i cynk. Teraz te cenne składniki możesz w postaci kalarepy dodać do pożywnego krupniku.

rosół
13.01.2023 16:54 Co to jest rosół kolagenowy? Jak go przygotować?

Rosół kolagenowy znany jest od wielu pokoleń. W jego gotowaniu przodowały przede wszystkim nasze babcie. To nic innego, jak esencjonalny rosół przygotowany na bazie wywaru z kości. Warto sięgać po niego nie tylko podczas walki z grypą i przeziębieniem. Rosół kolagenowy to skuteczny środek na rozmaite dolegliwości. Pomaga przy problemach żołądkowych, a ze względu na wysoką zawartość kolagenu, również przy bólach stawów. Na jego bazie można przygotować sos do pizzy, dressing czy pożywny koktajl. Jego przyrządzenie jest proste i wymaga użycia zaledwie kilku niedrogich składników.Rosół kolagenowy wymaga długiego gotowania na małym ogniu. Na jego przyrządzenie zaplanuj minimum 4 godziny. W tym czasie wszystkie ścięgna i chrząstki zawarte w kościach mają możliwość się rozpuścić, dzięki czemu ich wartościowe składniki trafią do wywaru.

rosół
12.01.2023 21:46 Dodaj do rosołu popularny owoc. Nic tak nie podkreśli głębi jego smaku

Rosół drobiowy cieszy się popularnością nie tylko u nas. Zupę tę można spotkać również w odległych krajach, choć oczywiście w nieco innej postaci. Grecy ukochali sobie rosół z dodatkiem cytryny. Orzeźwiająca wersja zupy zapewne znajdzie wielu zwolenników także w Polsce.Grecki rosół z cytryną nosi nazwę "avgolemono". Z języka greckiego znaczy to dosłownie "jajko-cytryna", gdyż również jajka dodaje się tam do wywaru. Tradycyjny grecki rosół podaje się z makaronem orzo, czyli takim w kształcie ziarenek ryżu. Czy dasz się skusić jego smakowi?

Zupa kartoflanka Karola Okrasy
12.01.2023 14:28 Okrasa przypomniał wszystkim kultowy przysmak. Nie do wiary w czym gotuje ziemniaki

Zupa kartoflanka będzie idealna jako obiad dla całej rodziny. Prostą i sycącą propozycja Karola Okrasy wzbogacona jest o sok z kiszonej kapusty, który nadaje ziemniakom całkiem przyjemnej i nietypowej tekstury. Danie zaskakuje też przyjemnym smakiem. Karol Okrasa w swoim przepisie nawiązuje do dawniej występującej w kuchni polskiej zupy z ziemniaków kiszonych, czyli prażuchy. Używa co prawda ziemniaków surowych, lecz gotuje je w soku z kiszonej kapusty, co sprawia, że stają się lekko chrupiące.

Czy trzeba obierać pieczarki? Rozwiewamy Wasze wątpliwości
12.01.2023 08:03 Czy trzeba obierać pieczarki? Rozwiewamy Wasze wątpliwości

Pieczarki są najpopularniejszymi grzybami, dostępnymi przez cały rok. Chętnie po nie sięgamy i jak się okazuje mają wielką zaletę, bo nie musimy ich obierać. Oczywiście niektórzy skrupulatnie ściągają z nich skórkę, tracąc swój cenny czas. Jednak tak naprawdę wystarczy je umyć pod bieżącą wodą. Wyjątkiem jest jedzenie pieczarek na surowo - wtedy faktycznie lepiej je obrać. Grzyby leśne musimy bardzo dokładnie oczyścić i pokroić, żeby sprawdzić, czy nie mają robaków. Niektórzy w podobny sposób chcą też traktować pieczarki. Jednak w przypadku tych grzybów, sytuacja wygląda nieco inaczej. Trzeba przyznać, że są szybsze i wygodniejsze w przyrządzaniu. Pieczarki, w przeciwieństwie do leśnych przysmaków, są grzybami hodowlanymi. Oznacza to, że rosną w szklarniach i halach produkcyjnych, w których musi być zachowana odpowiednia higiena i zasady bezpieczeństwa. Pieczarki nie mają robaków i nie musimy ich obierać, jeśli chcemy je poddać obróbce cieplnej.Pieczarki warto jednak obrać, kiedy chcemy zjeść je na surowo, np. w sałatce. Obierki z grzybów hodowlanych, warzyw i owoców zwykle trafiają do kosza. Wykorzystajmy je w naszej kuchni do przyrządzenia chipsów, aromatycznego bulionu i domowych kostek rosołowych.

rosół z goździkami
11.01.2023 20:57 Gessler dodaje do rosołu składnik znany z zimowych herbat. Korzyści nie da się opisać

Domowy rosół jest idealnym sposobem na jesienno-zimowe infekcje. Skutecznie rozgrzewa, stawia na nogi i wykazuje lecznicze działanie. Idąc za radą Magdy Gessler warto do garnka z zupą dorzucić kilka goździków. Dzięki zawartemu w nich eugenolowi gotowy wywar staje się prawdziwym remedium na rozmaite dolegliwości.Goździki kojarzymy głównie z piernikiem czy zimową herbatą. Dodawanie tej przyprawy do rosołu zdaje się być pomysłem iście szalonym. Gwarantujemy jednak, że goździki nie tylko zaskakująco podbijają smak bulionu, ale także oddają mu swoje cenne składniki. Magda Gessler już to wie, a Wy?

Dodajesz majeranek do zupy czy mięsa? 1 czynność będzie zbawienna dla smaku
08.01.2023 19:31 Dodajesz majeranek do zupy czy mięsa? 1 czynność jest zbawienna dla smaku

Suszony majeranek jest nieodzownym dodatkiem do wielu zup i pieczonych mięs. Nim jednak dodasz go do potrawy, najpierw rozetrzyj go w palcach. Dzięki temu popularne zioło uwolni jeszcze więcej aromatu i potrawa zyska na smaku. Suszony majeranek jest wyśmienitą przyprawą do zup, mięs i sosów. Dodaję go do żurku, zalewajki, zupy grochowej, ogórkowej, kapuśniaku. Majeranek wzbogaca również smak wieprzowiny i drobiu. Dodaję do do wielu marynat, duszonych mięs i sosów. Przed dodaniem majeranku do przyrządzanego dania, zawsze rozcieram przyprawę w dłoniach. To najlepszy sposób na uwolnienie całego smaku i aromatu. Majeranek i inne zioła suszone przechowuję w szklanych słoikach, żeby nie wywietrzały. Mało kto wie, że majeranek to nie tylko wspaniały smak. Przyprawa reguluje procesy trawienne i ułatwia przyswajanie warzyw strączkowych. Wystarczy groch czy fasolę namoczyć na noc z dodatkiem łyżki suszonego majeranku i kminku, a stracą wzdymające właściwości. Suszony majeranek wzmocni również odporność i zmniejszy katar.

Anna Lewandowska do ogórkowej dodaje niezwykłe mięso. Mało kto by na to wpadł
06.01.2023 10:51 Anna Lewandowska do ogórkowej dodaje niezwykłe mięso. Mało kto by na to wpadł

Nie na udku z kurczaka, czy żeberkach. Anna Lewandowska gotuje kultową ogórkową na piersi z kurczaka. Wywar z dodatkiem warzyw rosołowych jest bardzo aromatyczny i stanowi świetną bazę do zupy. Lewandowska do ogórkowej dodaje również wodę z kiszonki dla wzmocnienia smaku. Poznaj przepis na lekką, lecz aromatyczną zupę ogórkową.Anna Lewandowska na swojej oficjalnej stronie hpba.pl podzieliła się przepisem na zupę ogórkową w nieco innej odsłonie. To właśnie z tej strony pochodzi przepis wykorzystany w artykule. Zupa ogórkowa Anny Lewandowskiej jest wyraźna w smaku, kwaśna i bardzo aromatyczna.Ogórkowa Anny Lewandowskiej jest wyśmienitym pomysłem na rodzinny obiad. Zupę na piersi z kurczaka ugotujesz o wiele szybciej niż na tradycyjnym wywarze, który musi gotować się przez ponad godzinę. Do zupy dodaj również wodę z ogórków kiszonych. Ten składnik wzmocni smak i doda potrawie charakteru.Lewandowska nie zabiela ogórkowej śmietaną. Wykorzystuję natomiast kremowy jogurt naturalny. Produkt miesza wcześniej z odrobiną ostudzonego wywaru i dodaje do zupy. To prosty trik, żeby produkty mleczne nie zwarzyły się w garnku i nie zepsuły całego dania.

jak przechowywać rosół
05.01.2023 21:27 Jak przechowywać rosół? Nie każdy wie, ile może stać w lodówce

Gotowanie rosołu jest niemal naszym sportem narodowym. Królową polskich zup przyrządzamy z najlepszych składników z należytą troską. Czy wiesz, jak przechowywać rosól, aby zachował swój smak i aromat? Przybliżymy tę kwestię, od lodówki zaczynając, a na zamrażaniu kończąc.Nawet najlepsza potrawa może się znudzić. Jedzenie rosołu przez wiele dni z przyjemności zamieni się w przymus. Jeśli macie nadmiar tej, możecie z łatwością zachować ją na później. Zachęcamy do zapoznania się ze skutecznymi metodami przechowywania rosołu.

kapuśniak
05.01.2023 09:24 Pożywny kapuśniak na żeberkach. Idealny obiad na chłodne dni

Kapuśniak na żeberkach jest chyba najbardziej klasyczną wersją tej lubianej zupy. Potrawa świetnie sprawdzi się jako obiad w chłodny dzień. Przygotowanie aromatycznej i pożywnej zupy na bazie żeberek nie jest trudne, a posiłek na długo nasyci. Musicie spróbować.Jeśli nie wiecie, co przygotować na pyszny, zimowy obiad, sycący kapuśniak na żeberkach będzie doskonałym wyborem. Dodamy do niego trochę wędzonego boczku i doprawimy majerankiem, co sprawi, że uzyskamy niesamowicie aromatyczny posiłek. Bliscy będą zachwyceni.

Zupa ogórkowa Magdy Gessler
04.01.2023 10:36 Gessler ma prosty patent na apetyczną zupę ogórkową. Nie używa tarki

Zupa ogórkowa jest jedną z częściej goszczących na naszych stołach. Magda Gessler przygotowuje ją, pomijając etap ścierania ogórków kiszonych. Zamiast żmudnej czynności wybiera pokrojenie warzywa w plasterki i uzyskuje tym samym o wiele bogatszą w smak potrawę. Zupa wygląda też bardzo apetycznie. Musicie jej spróbować.Smaczna zupa ogórkową ma wiele odsłon. Przyrządzone na bazie pokrojonych w plasterki kiszeniaków danie Magdy Gessler jest niezwykle smakowite. Aromatu dodaje mu świeży koperek. Nikt tej zupie się nie oprze.Przepis na znakomitą zupę ogórkową Magdy GesslerSkładniki:400 g wieprzowych żeberek5-6 ogórków kiszonych5 niezbyt dużych ziemniaków1 mały por2 średnie marchewki1 nieduża pietruszkakawałek średniego selera30 g śmietany 18%sól i pieprz w ilości do smakuposiekany świeży koperek do podania

rosół
03.01.2023 15:32 Gotujesz rosół? Sprawdź, na jakim mięsie najlepiej go przygotować

Smak domowego rosołu nie ma sobie równych. Nie bez powodu zupa ta od lat króluje na naszych stołach. Odpowiedni smak rosołu uzyskujemy poprzez staranne dobranie mięsa oraz innych składników. Im więcej gatunków mięsa użyjemy, tym smaczniejszy wyjdzie wywar. Rosół z powodzeniem można uwarzyć na jednym rodzaju mięsa. Wybór jest szeroki, od drobiu, aż po dziczyznę. Zdaniem wielu smakoszy znacznie lepiej jednak wymieszać różne gatunki. Najpopularniejsze połączenie mięsne to kurczak i wołowina.

Góralska kwaśnica według braci Golec
02.01.2023 20:28 Bracia Golec znają patent na najlepszą góralską kwaśnicę. Żadna zupa nie jest tak sycąca

Kwaśnica według receptury braci Golec jest zupą idealną na zimowe chłody. Mięsna zupa z kiszoną kapustą jest świetnym pomysłem na rodzinny obiad, jest pożywna i pełna smaku. Tradycyjna, góralska potrawa z dodatkiem aromatycznych przypraw błyskawicznie zniknie z talerzy.Bracia Golec w odcinku specjalnym na kanale Rączka Gotuje na YouTube, podzielili się przepisem na wyśmienitą, góralską kwaśnicę. Tradycyjna zupa gotowana na golonce i żeberkach wieprzowych jest bardzo aromatyczna, pożywna i doskonale rozgrzewa w mroźne, zimowe dni. To właśnie z tej strony pochodzi przepis wykorzystany w artykule.Do przygotowania kwaśnicy potrzebujesz również warzyw rosołowych, kiszonej kapusty, soku z kiszonki oraz aromatycznych przypraw, czyli liści laurowych, ziela angielskiego, kminku i majeranku. To te przyprawy doskonale wzmacniają smak mięsa, kapusty i innych składników.Kwaśnicę gotuj przez około 3 godziny na najmniejszym ogniu. Zupa musi się lekko pyrkać, podobnie jak tradycyjny rosół. Po tym czasie mięso i warzywa będą idealnie miękkie i oddadzą cały smak. Zupę dopraw solą i pieprzem dopiero po ugotowaniu.

Pożywny żurek zabielany. Babcia Stasia zawsze dorzuca do niego aromatyczny składnik
01.01.2023 20:57 Pożywny żurek zabielany. Babcia Stasia zawsze dorzuca do niego aromatyczny składnik

Żurek zabielany babci Stasi smakuje, jak z najlepszej restauracji. Sekretem są suszone grzyby. Babcia żur gotuje również na domowym zakwasie. Dodaje do niego włoszczyznę, białą kiełbasę i aromatyczne przyprawy.Babcia Stasia żurek gotuje na zakwasie domowej roboty. Zakwas przygotowuje wcześniej. Jeśli chcesz kupić gotowy produkt, zawsze zwracaj uwagę na datę ważności i jego skład. Im mniej środków konserwujących i wzmacniających smak, tym lepiej. Przepis na domowy zakwas znajdziesz poniżej.Do żurku babcia dodaje również kilka suszonych grzybów. To one sprawiają, że zupa jest niezwykle aromatyczna. W żurku nie może zabraknąć też białej kiełbasy i aromatycznych przypraw, w tym suszonego majeranku.Żurek ugotuj na wywarze warzywnym. Gdy warzywa będą miękkie, dodaj surową kiełbasę i resztę składników. Żurek zabiel słodką śmietaną 30% pod sam koniec gotowania, kiedy zupa będzie już doprawiona i gotowa do jedzenia. Danie podaj z jajkami na twardo i świeżym chlebem.