Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na tę zupę przywiozłam z Podkarpacia. Smakuje mi bardziej niż pomidorowa i ogórkowa

Przepis na tę zupę przywiozłam z Podkarpacia. Smakuje mi bardziej niż pomidorowa i ogórkowa

Zupa z Podkarpacia
canva/dongyun an

Zupa jest idealną potrawą na listopadowe dni. Rozgrzewająca i pełna smaku propozycja wprost z Podkarpacia zachwyciła mnie od pierwszego spróbowania. Na szczęście przepis okazał się bardzo prosty. Polecam przygotować — nawet wybredni się skuszą.
 

Smaczna podkarpacka zupa

W swoich licznych podróżach za smakiem dotarłam na Podkarpacie, skąd pochodzi mój mąż. Choć takiej zupy, jak podano mi w Wojaszówce, u niego w domu się nie jadało, gdy zrobiłam, wszyscy domownicy jej spróbowali. Składniki okazały się tanie jak barszcz.

Co mnie ogromnie ucieszyło, to również fakt, że można od razu przygotować cały gar tej pyszności. Świetnie bowiem przechowuje się ją w postaci weków. Jeśli jesteście ciekawi, z czego jest zrobiona podkarpacka zupa, czytajcie dalej.

Zupa krem z dyni (2).jpg
canva/pixelshot
Ta prosta surówka z marchewki nie ma sobie równych. Charakteru dodaje jej uwielbiany składnik

Przepis na podkarpacką zupę dyniową

Bania, bo tak nazywana jest w regionie dynia, jest teraz niedroga, a przede wszystkim bardzo łatwo się z nią pracuję. Zbierzcie kilka prostych dodatków i koniecznie zróbcie tę zupę — będzie zachwyceni jej smakiem.

Składniki:

  • 3 litry bulionu warzywnego
  • 1 kg dyni, ważonej po obraniu
  • 1 duża cebula
  • 1-2 łyżeczki majeranku
  • sól i pieprz w ilości do smaku
  • 50-60 ml oleju rzepakowego

Jak już wspomniałam — duży garnek będzie nieodzowny. Oprócz niego jednak wiele więcej już wam do zrobienia ogromnej porcji pysznej zupy potrzeba nie będzie. Instrukcję znajdziecie w dalszej części artykułu.

Jak zrobić zupę dyniową? Prosty przepis z Podkarpacia

Zaczynam od starcia odważonej dyni na tarce o większych oczkach. Cebulę pozbawiam łupiny i siekam starannie. Olej rozgrzewam na patelni i szklę na nim warzywo. Solę delikatnie, a gdy już zmięknie, wrzucam wiórki dyniowe.

Podsmażam warzywa razem przez kilka minut, W tym czasie dynia też stanie się mniej chrupka. Wtedy miksuję zawartość patelni z odrobiną ciepłego bulionu. Gładki krem wlewam do garnka z resztą porcji aromatycznego płynu. Zupę doprawiam majerankiem, pieprzem i niewielką ilością soli.

Jak podać zupę dyniową?

Na Podkarpaciu w zupie obowiązkowym elementem są grzanki i ugotowane osobno ziemniaki. Dobrze sprawdzi się też makaron. Pysznym i sycącym dodatkiem będą też podsmażone tofu wędzone lub ugotowana ciecierzyca. To jednak już mniej tradycyjna zupa.

Inne przepisy na smaczne zupy znajdziecie na naszej stronie. Sprawdźcie jak zrobić znakomity krem z pora. Być może skusi was też nietuzinkowe danie z czerwonej kapusty i jabłka.

Podkarpacki krem z dyni.jpg
canva/irynamelnykphotos