Ten przepis na ziemniaki po cabańsku sięga XIII wieku. W życiu nie jadłam lepszej zapiekanki
Ziemniaki po cabańsku są tanim i pysznym daniem, które zachwyci smakoszy swoją prostotą i smakiem. Przygotowywali ją czabanowie, czyli pasterze, którzy żyli w okolicach Chrzanowa w XIII wieku. Jedli oni ziemniaki pieczone, które współcześnie też mogą zachwycić. Polecamy przepis na ziemniaki po cabańsku.
Ziemniaki po cabańsku, czyli jakie?
Ziemniaki po cabańsku to tradycyjna chrzanowska potrawa jednogarnkowa. W innych regionach Polski znana jako duszonki, pieczonki, czy prażone. To sycące danie preferowali czabanowie, którzy do Polski przybyli w XIII wieku, podczas najazdów tatarskich. Pilnowali oni trzody, która była potrzebna do wyżywienia tatarów.
Tradycyjne ziemniaki po cabańsku przygotowuje się oczywiście z ziemniaków oraz z marchwi, pietruszki, cebuli, kapusty, buraków, boczku, kiełbasy. Do przyrządzenia ziemniaków po cabańsku konieczne jest posiadanie żeliwnego kociołka, do którego trafią produkty. Kociołek jest ustawiany na ognisku, a warzywa i wędliny duszą się i zyskują wyjątkowy smak i aromat.
Moja smażona ryba jest lepsza niż nad morzem. Najważniejszą poradę dostałam od kochanej babciJak przygotować ziemniaki po cabańsku?
Składniki:
- kilogram ziemniaków
- 300 g cebuli
- 300 g marchewki
- 300 g kapusty
- 4 duże liście kapusty
- pęczek natki pietruszki
- 400 g boczku
- 200 g kiełbasy
- sól
- pieprz
Ziemniaki myjemy, obieramy i kroimy na średnią kostkę. Kroimy cebulę i marchewkę w talarki. Kiełbasę kroimy w plasterki, na grubsze plastry kroimy kapustę. Siekamy pietruszkę. Naczynie żaroodporne wykładamy plastrami boczku, układamy na nich ziemniaki pokrojone, marchewkę, solimy i przyprawiamy pieprzem.
Układamy kiełbasę, cebulę, kapustę. Posypujemy natką pietruszki i na wierzch przykrywamy liśćmi kapustę. Przykrywamy pokrywką i wstawiamy do piekarnika na 180 stopni na około 60 minut.
Ziemniaki po cabańsku, czyli smak z XIII wieku
Warzywa uduszą się w naczyniu żaroodpornym i puszczą sok. Będą bardzo miękkie i smaczne. Idealnie byłoby przygotowywać to jednogarnkowe danie tak jak w XIII wieku. Do tego byśmy potrzebowali kociołek żeliwny i ognisko.
Tak przyrządzone ziemniaki po cabańsku zyskały, by jeszcze lepszy smak i aromat dzięki duszeniu na ognisku. Do tej pory niektórzy mieszkańcy Chrzanowa i okolic właśnie w taki sposób przygotowują ziemniaki po cabańsku. Są one sycące, zdrowe i bardzo pożywne. Pisaliśmy o prostym daniu jednogarnkowym. Podawaliśmy też przepis na takie danie ze schabu.
Źródło: YouTube/@obzarciuch, wikipedia.org