Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Uwielbiasz młodą kapustę? Ten 1 dodatek jeszcze bardziej ulepszy jej smak
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 07.06.2024 18:31

Uwielbiasz młodą kapustę? Ten 1 dodatek jeszcze bardziej ulepszy jej smak

młoda kapusta
fot. youtube.com/wnaszejoazie

Doskonały przepis na młodą kapustę zawiera jeden nieoczekiwany dodatek. Dodanie go pod koniec gotowania zmienia charakter tej cudownej, wiosennej potrawy. Staje się dzięki niemu pełniejsza w smaku.

Sezon na młodą kapustę

Wielu wyczekuje sezonu na młodą kapustę, a kiedy już nadchodzi, zajada ją po kilka razy w tygodniu. Trudno się dziwić – miłośnicy warzyw cenią sobie ich młode wydania za delikatniejszy, a przy tym bardziej charakterystyczny smak.

Młoda kapusta do także doskonały produkt na niezwykle szybkie danie. Jest już na starcie bardziej miękka, a to skraca czas potrzebny na jej przygotowanie. Doskonale komponuje się z prostymi dodatkami, jak koperek, i jest doskonała zarówno w roli głównej, jak i jako dodatek do bardziej rozbudowanych dań obiadowych.

duszenie cebuli
fot. youtube.com/wnaszejoazie

Duszona młoda kapusta

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału W naszej oazie. Ten i podobne przepisy wyróżniają się ciekawym dodatkiem: śmietanką, która na końcu zabiela naszą potrawę. To dzięki niej kapusta robi się aksamitna i pełna w smaku.

Składniki

  • 700 g młodej kapusty
  • 2 pęczki koperku
  • 2 duże cebule
  • 1-2 ząbki czosnku
  • 300 ml śmietanki 30%
  • Liście laurowe i ziele angielskie
  • 2 łyżki octu
  • 1 łyżka masła
  • Sól, pieprz, cukier

Zabielana potrawka kapuściana

Cebulę kroimy w drobną kostkę, a czosnek przeciskamy przez praskę lub siekamy. Oba składniki dusimy na maśle w dużym rondlu lub garnku, aż zacznie się robić szklista. W międzyczasie szatkujemy młodą kapustę.

Kapustę wrzucamy do podduszonej cebuli, przyprawiamy solą i pieprzem, dodajemy dwa liście laurowe i 2-3 ziarna ziela angielskiego. Kiedy kapusta zacznie redukować swoją objętość, dodajemy śmietanę i dokładnie mieszamy.

Zmniejszamy moc palnika, przykrywamy i dusimy do miękkości, sprawdzając i mieszając od czasu do czasu. Jeśli śmietana nadmiernie się zredukuje, można podlać kapustę w trakcie gotowania odrobiną wody.

Próbujemy danie na smak i ewentualnie doprawiamy solą lub cukrem. Z powrotem przykrywamy rondel i dusimy, aż kapusta będzie miękka. Całość powinna zająć ok. 20-25 minut. Po wyłączeniu palnika dodajemy do kapusty ocet i posiekany koperek. Ewentualnie przyprawiamy do smaku i podajemy. Część można zapakować w słoiki na następne dni.

Wypróbuj też przepis na fasolkę szparagową i poznaj polską tradycyjną specjalność: ślimaki.

duszenie kapusty
fot. youtube.com/wnaszejoazie