W jaki sposób możemy zmierzyć temperaturę oleju bez termometru?
Nim zaczniesz smażyć frytki czy kotlety, musisz rozgrzać olej do temperatury ok. 180 st. C. Dzięki temu produkty usmażą się na chrupko, nie chłonąc zbyt dużo tłuszczu. W jaki sposób można jednak zmierzyć temperaturę oleju bez termometru? Jak się okazuje nietrudno ją sprawdzić.
Najlepszym sprzętem do mierzenia temperatury jest oczywiście termometr. W domu mamy zwykle termometr lekarski i pokojowy, na kupno specjalnego do zastosowania w kuchni mało kto się decyduje. Na szczęście często da się bez niego obyć. Temperaturę oleju można bowiem sprawdzić na kilka innych sposobów.
W jaki sposób możemy zmierzyć temperaturę oleju bez termometru?
Produkty przeznaczone do smażenia powinniśmy kłaść na dość dobrze rozgrzany olej. Dzięki temu nie będą chłonąć zbyt dużo tłuszczu, ale też nie będą się przypalać. Jak sprawdzić, czy temperatura jest już odpowiednia?
Na rozgrzany olej możecie wrzucić kawałek surowego ziemniaka. Jeśli wokół niego od razu pojawią się bąbelki tłuszczu, oznacza to, że możecie już zaczynać smażenie.
Temperaturę tłuszczu możecie też sprawdzić, wkładając do niego końcówkę drewianej łyżki. Reakcja tłuszczu powinna być taka sama, jak w przypadku ziemniaka — wokół trzonka powinny pojawić się bąbelki.
Innym dobrym testerem temperatury oleju jest chleb. Wrzućcie kawałek kromki na rozgrzany tłuszcz. Jeśli po odliczeniu do 16 chleb usmaży się na rumiano, temperatura jest już właściwa. Jeśli po tym czasie pieczywo będzie przypalone, oznacza to, że temperatura jest za wysoka. Jeśli pozostanie blade, z rozpoczęciem smażenia trzeba jeszcze chwilę zaczekać.
Ważne wskazówki
Pamiętajcie, że nie wszystkie oleje tak samo dobrze nadają się do smażenia. Najlepsze do tego celu są oleje rafinowane, np. rzepakowy, ryżowy, arachidowy. Mają one dość wysoką temperaturę dymienia, tzn. nie przypalą się zbyt szybko.
W żadnym razie do smażenia nie używajcie olejów tłoczonych na zimno, surowych. Te są bardzo zdrowe, ale pod warunkiem, że nie są podgrzewane. Pod wpływem wysokiej temperatury tworzą się bowiem w nich szkodliwe substancje.
W naszym serwisie znajdziecie więcej kuchennych porad. Sprawdźcie, jak uratować zwarzoną bitą śmietanę, a także czego nie robić podczas smażenia jajecznicy.
Źródło zdjęcia: canva/funebre
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Źródło: porady.interia, beszamel.se, kuchnialidla