W jakiej formie najlepiej piec sernik i szarlotkę? Nie zawiedziesz się na ich smaku
Domowe ciasta, takie jak szarlotka czy sernik, mogą uświetnić niejedną rodzinną uroczystość. Gwarancją ich doskonałego smaku są nie tylko użyte produkty, ale także odpowiedni wybór naczynia do pieczenia. W jakiej formie piec szarlotkę, sernik i inne wilgotne ciasta? Postaw na szkło lub ceramikę, unikaj natomiast tradycyjnych blach.
W obecnej chwili na rynku dostać możemy formy we wszystkich kształtach i kolorach. Niezwykle różnorodne są także materiały, z których się je wykonuje. Przy takim wyborze łatwo o zawrót głowy. Z chęcią podpowiemy w jakiej formie najlepiej piec szarlotkę czy sernik.
Dlaczego podczas pieczenia sernika i szarlotki lepiej unikać blaszanej formy?
Blaszana forma jest najpopularniejszym rodzajem naczynia do wypieków. Przemawia za nią niska waga, duża wytrzymałość, a przede wszystkim niska cena. Niestety ten rodzaj formy nie do końca nadaje się do pieczenia szarlotki i sernika. Czym jest to spowodowane?
Zarówno szarlotka jaki i sernik należą do ciast wilgotnych. Z tego powodu istnieje duże ryzyko, że przy dłuższym kontakcie z blachą wypieki nabiorą metalicznego posmaku. Co więcej, na blaszanych formach dość szybko pojawiają się ślady rdzy, co jeszcze bardziej psuje smak ciasta.
Wady blaszanej formy możemy częściowo zniwelować przez wyłożenie jej papierem do pieczenia. Poza izolacją od ciasta, zapobiegamy też jego przywieraniu oraz niszczeniu blachy.
Jakie formy dostępne są na rynku i w jakiej formie piec szarlotkę czy sernik?
Poza blaszanym formami mamy do dyspozycji także inne, które bez obaw możemy wstawiać do nagrzanego piekarnika. Należą do nich np. te wykonane z żaroodpornego szkła. Takie naczynia dobrze przepuszczają ciepło, są łatwe do mycia i idealnie nadają się do wilgotnych ciast, takich jak szarlotka i sernik. Nie wymagają także wykładania papierem, a jedynie wysmarowania odrobiną tłuszczu.
Porównywalną popularnością mogą pochwalić się ceramiczne formy. Zazwyczaj są dość niskie, przez co służą głownie do wypieku tart oraz ciast, które nie wyrastają wysoko. Ceramika może cieszyć oko wyjątkowo estetycznym wyglądem. Ze względu na ograniczone przepuszczanie ciepła pieczenie w niej może wymagać kilku dodatkowych minut.
W ostatnich latach prawdziwą furorę zrobiły silikonowe formy do pieczenia. Występują w rozmaitych kształtach i kolorach, a także są lekkie i łatwe do przechowywania. Nie wymagają smarowania tłuszczem, są odporne na drastyczne zmiany temperatur i wyjątkowo szybko stygną. W dodatku silikon wykorzystywany do produkcji form jest bezzapachowy i nie wchodzi w żadne reakcje z pieczoną weń szarlotką lub sernikiem.
Czy wiesz, że smakowitą szarlotkę możesz równie dobrze przyrządzić na patelni? Dobrze dobrana forma przyda się do upieczenia rewelacyjnego sernika baskijskiego.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kultowe rurki z bitą śmietaną zrobisz w parę chwil. Wielki przysmak za grosze
Kiedy należy solić rosół? Odpowiedni moment ma ogromne znaczenie
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama