Mieszam z miodem i zalewam nim ogórki. Bliscy je jedzą aż im się uszy trzesą
Trudno powiedzieć, co jest najlepszą rzeczą w przetworach z ogórków. Ich jedyny w swoim rodzaju smak, czy może jednak mnogość sposobów, na jakie można przyrządzić ten konserwowy rarytas. Oto przepis na jeden z takich sposobów: ogórki w zalewie miodowej.
Ogórki konserwowe
Konserwowanie ogórków w occie jest w polskich domach praktyką spotykaną nieco rzadziej niż przygotowywanie ogórków kiszonych w solance. Jednak warto część słoików przeznaczyć właśnie na taką zalewę, bo w przepisach na ogórki z octem znaleźć można wiele perełek.
Jedną z nich jest ta mieszanka octu, miodu i musztardy. Ogórki takie pozostają chrupkie, a mieszanka słodyczy, ostrości musztardy i charakterystycznej gorczycowej goryczki to połączenie tyleż nietypowe co niesamowite. Dodajmy do tego jeszcze czosnek i mamy zalewę doskonałą.
Kładę cebulę na pokrywce od słoika i zaczynam kroić. Nikt mi nie wierzył, że to działaOgórki w miodzie i musztardzie
Tradycyjnie ogórki takie konserwuje się przekrojone wzdłuż na ćwiartki lub ósemki. Warto jednak pokusić się o jeden słoik ogórków w podłużnych plastrach. Dlaczego? Otóż są one dodatkiem absolutnie niezastąpionym w przepisach na kanapki z wołowiną na zimno, zwłaszcza z pastrami – a w plastrach łatwiej je w takich kanapkach podać.
Składniki
- 2 kg ogórków
- ½ szklanki octu
- ½ szklanki cukru
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki miodu
- 2 łyżki soli do przetworów
- 1 łyżka gorczycy
- 6 ząbków czosnku
- 1 papryczka chili
Miodowo-musztardowe ogórki
600 ml wody wlewamy do rondelka. Dodajemy cukier, sól, miód i ocet. Zagotowujemy.
Umyte ogórki przekrawamy wzdłuż na ćwiartki lub jeszcze drobniej. Delikatnie nożem usuwamy gniazda nasienne, dzięki czemu ogórki będą bardziej chrupkie. Warzywa można też pokroić w poprzeczne lub podłużne plastry.
Ogórki układamy w słoikach, dodając czosnek – obrany z łupin lub nie – oraz pokrojone w mniejsze kawałki chili. Do lekko przestudzonej zalewy dodajemy musztardę i gorczycę. Mieszamy i od razu wylewamy do słoików.
Pilnując, by całe ogórki były przykryte płynem, zakręcamy słoiki i pasteryzujemy. Do garnka wkładamy ściereczkę. Na niej ustawiamy słoiki, zalewamy wodą i doprowadzamy do wrzenia. Po 10 minutach gotowania słoiki wyjmujemy i odstawiamy do góry dnem do wystygnięcia.
Wypróbuj też przepisy na ogórki kiszone z gorczycą i pampuchy z owocami.