Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ważny komunikat Sanepidu. Masz taką mąkę w domu, natychmiast wyrzuć
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 06.11.2024 16:19

Ważny komunikat Sanepidu. Masz taką mąkę w domu, natychmiast wyrzuć

mąka
fot. Canva

Z tej mąki nie będzie chleba. Będzie zwrot pieniędzy, wycofanie partii i utylizacja. Wszystko przez Państwową Inspekcję Sanitarną, która dopatrzyła się uchybień w składzie.

Mąka razowa do wyrzucenia

Służby sanitarne regularnie monitorują jakość produktów, które trafiają przez spożywczaki do naszych kuchni. I dobrze, bo ilekroć zdarzy się przekroczenie jakiejś normy, przeważnie zostanie ono wyłapane. Tak było i tym razem.

Najnowsza interwencja Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczy mąki żytniej razowej typ 2000, a więc takiej, której używamy zazwyczaj jako dodatku do chleba. 900-gramowe opakowanie oznaczone numerem partii 11.12.2024 wyprodukowane zostało przez firmę Radix-Bis. Defekt w nim polega na przekroczeniu normy substancji zwanej ochratoksyną.

wycofana mąka żytnia
fot. Główny Inspektorat Sanitarny / gov.pl
W zeszycie babci znalazłam trik na kopytka. 1 łyżka tego składnika działa cuda

Ochratoksyna w mące żytniej

Ochratoksyna A to toksyna wytwarzana przez grzyby dwóch rodzajów – Aspergillus i Penicillium, tłumaczą eksperci. Jest ona szkodliwa dla człowieka, choć jest jedną z najczęściej występujących toksyn grzybicznych w naszym jedzeniu. Prócz mąki może znaleźć się w soi, fasoli, ciecierzycy, surowej kawie, kakao, winie czy piwie.

Substancja taka jest neurotoksyczna (może np. przyspieszyć rozwój chorób Alzheimera czy Parkinsona). U szczurów i myszy zaobserwowano, że ma działanie rakotwórcze. Zakłóca też funkcjonowanie układu odpornościowego.

Wycofana mąka żytnia

Producent mąki współpracuje z organami inspekcji sanitarnej. Pod ich nadzorem zobowiązał się do wycofania towaru z rynku. Ma też dołożyć starań, by poinformować klientów o felernej partii towaru.

Nie mamy informacji, do których sklepów mogły trafić opakowania zakażonej mąki. Jeśli były wśród nich te duże, z pewnością zwyczajowo przyjmą one zwrot bez paragonu i wypłacą zmarnowane przez nas pieniądze. Zważywszy wartość towaru, zapewne dla większości z nas nieopłacalne będzie dochodzenie zwrotów u producenta. Na pewno jednak należy powstrzymać się od pieczenia chleba na zakażonej mące.

Wypróbuj też przepisy na kopytka z ważnym składnikiem i krupnik Ewy Wachowicz.

mąka żytnia razowa