Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przenigdy nie dodawaj tego do kopytek. Będą nadawać się tylko do wyrzucenia
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 12.02.2024 09:40

Przenigdy nie dodawaj tego do kopytek. Będą nadawać się tylko do wyrzucenia

kopytka oprószone mąką
Canva

Lekkie i kleiste czy twarde i gumowate? Z kilku przepisów na kluski każdy ma swój ulubiony i dopracowany do perfekcji. Ale jeden składnik może zrujnować efekt.

Kluski jajeczne

O różnego rodzaju kluskach, jak śląskie czy kopytka, mówimy że to dania mączne. To bardzo trafne określenie – wszystkie powstają na bazie tego składnika. Tym, co je różni, jest czynnik, który je skleja. Czasem jest to jajko, czasem skrobia.

Okazuje się, że nie wszystkie kluski są sobie równe. Choć dla wielu tradycyjne kopytka to kluski jajeczne, nie wszystkie gospodynie zgadzają się, że tak jest najlepiej. Niektórzy już dawno zaobserwowali, że najlepszą substancją sklejającą kopytka jest skrobia ziemniaczana.

kopytka w misce
fot. Canva
Rozbijam cienko schab i smaruję go serkiem topionym. 100 razy bardziej wolę to danie od klasycznych kotletów

Mąka ziemniaczana w kopytkach

Dodanie samej skrobi ziemniaczanej, bez jajek, da lekkie kluski. Zazwyczaj, jeśli ciasto jest zbyt twarde, winy szukamy w zbyt dużej ilości mąki. Ale jeśli jesteśmy przekonani, że proporcje uchwyciliśmy dobrze, przyczyna może leżeć właśnie w jajku. Spróbujmy więc kopytek bez tego elementu.

Składniki

  • 1 kg ziemniaków na kluski (tzw. typ kulinarny C)
  • 200 g mąki pszennej
  • 1 łyżka skrobi ziemniaczanej
  • 1 łyżeczka soli

Przygotowujemy kopytka bez jajek

Ugotowane ziemniaki przeciskamy przez praskę lub ugniatamy na purée. Dodajemy mąkę i skrobię, solimy i wyrabiamy na gładkie i zwarte ciasto. Masę dzielimy na cztery części.

Z każdej części rolujemy wałek o średnicy 2 cm i kroimy po skosie na kopytka. Wrzucamy je partiami do garnka z osolonym wrzątkiem i wyjmujemy po minucie od momentu, w którym wypłyną. Jeśli chcemy przechowywać kopytka chwilę dłużej przed ugotowaniem, przykrywamy je wilgotną ściereczką.

Wypróbuj też przepis na „coleslaw po polsku” i dowiedz się, po co sypać sól do herbaty.

kopytka
fot. Canva