Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wigilijne gołąbki zrobisz bez grama mięsa. Smakują lepiej od tradycyjnych dzięki prostej sztuczce

Wigilijne gołąbki zrobisz bez grama mięsa. Smakują lepiej od tradycyjnych dzięki prostej sztuczce

Wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami
canva/fotokris

Wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami są pełne smaku. Prosty patent polegający na podlaniu potrawy wodą z moczenia grzybów sprawia, że wychodzą niezwykle aromatyczne. Musicie spróbować — mało kto im się oprze.

Jeśli zastanawiacie się, co podać zamiast bigosu, wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami będą w sam raz. Woda, która pozostanie po moczeniu skarbów lasu świetnie podkręci smak farszu. Zapach roznoszący się po domu sprawi, że niejednemu smakoszowi z ust pocieknie ślinka.

Przepis na znakomite wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami

Składniki:

  • 1 główka kapusty włoskiej

  • 30 g podgrzybków lub borowików suszonych

  • 2 × 375 ml zimnej wody — do ryżu i do grzybów

  • 2 średnie cebule

  • 200 g suchego ryżu

  • bulion warzywny do podlewania

  • ulubione zioła suszone np. tymianek czy oregano

  • sól i pieprz w ilości do smaku

  • olej rzepakowy do smażenia

Jak zrobić wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami? Przepis jest bardzo prosty

Grzyby suszone moczymy w wodzie przez noc. Gotujemy je do miękkości, czyli około 30 minut. Odcedzamy, zachowując wodę z garnka. Ryż płuczemy na sicie. Przenosimy go do czystego naczynia i zalewamy wodą. Lekko solimy i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez kwadrans.

Po tym czasie zdejmujemy z ognia i czekamy kolejne 15 minut, nim odkryjemy garnek. Cebule obieramy i siekamy. Szklimy je na dobrze rozgrzanym oleju, a gdy zmiękną, dodajemy pokrojone po ugotowaniu grzyby.

Doprawiamy wedle uznania, można wsypać trochę ziół. Zawartość patelni dodajemy do sypkiego ryżu. Przygotowanym farszem wypełniamy sparzone i zdjęte z główki liście kapusty włoskiej. Uformowane wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami przenosimy do dużego garnka wyłożonego mniejszymi lub podartymi listkami kapusty.

Dusimy je do miękkości z dodatkiem wody z moczenia grzybów, w razie potrzeby uzupełniając płyn w garnku warzywnym bulionem. Podajemy na ciepło z pieczywem. Smacznego.

Na naszej stronie znajdziecie sprawdzone przepisy na pyszne świąteczne przysmaki. Szczególnie polecamy smakowite pierogi z soczewicą. Być może skusi was też prosty patent na barszcz czerwony bez zakwasu.

Wigilijne gołąbki z ryżem i grzybami są znakomite
canva/librakv

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy: