Wlej odrobinę do gotujących się jajek. Unikniesz pękających skorupek
W kuchni spotyka nas wiele małych, ale irytujących potknięć. Jednym z nich jest pękanie skorupek jaj podczas ich gotowania. Na szczęście można temu zapobiec za pomocą niewielkiej ilości octu czy soku z cytryny. Ten trik jest niezastąpiony zwłaszcza w obliczu nadchodzących świąt wielkanocnych.
Pękające jajka to prawdziwa kuchenna zmora
Pęknięte w trakcie gotowania jajka to nic przyjemnego. Ich zawartość wypływa wtedy na zewnątrz, a część, która została wewnątrz skorupki traci elegancki kształt. Nic nie szkodzi, jeśli przygotowujemy jednoosobowe śniadanie, jednak w czasie Wielkanocy zależy nam nie tylko na smaku, ale też estetyce dań. Jajka, jako jeden z głównych produktów na stole muszą prezentować się pięknie.
Jak działa wolnowar? Jego zalety są nie do przecenieniaDlaczego jajka podczas gotowania pękają?
Są różne przyczyny pękających w gotowaniu jajek. Możemy oczywiście starać się je wyeliminować. Nigdy jednak nie mamy 100 procent pewności, że nasze próby zakończą się sukcesem. Aby uniknąć wtopy, najlepiej jest dolać do garnka z wodą niewielką ilość octu.
Jajka w gotowaniu mogą pękać pod wpływem wysokiej temperatury. Czasem któreś z nich zwyczajnie obije się, naruszając delikatną skorupkę. Ocet zapobiegnie nie tyle samemu pękaniu, co wypłynięciu zawartości jajka przez powstały ubytek. Dzieje się tak, ponieważ momentalnie ścina on białko, które tym samym nie wydostaje się na zewnątrz.
Ocet nie jest jedynym składnikiem, który trzyma jajko w ryzach. Jeśli akurat zabrakło go w Twojej kuchni sprawdź, czy masz cytrynę. Sok wyciśnięty z owocu zadziała podobnie jak ocet, znacznie przyspieszając proces ścinania się białka.
Jakie są jeszcze sposoby na udane gotowanie jajek?
Znamy też inne skuteczne sposoby gotowania jajek. Każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. Jeśli nie masz ani octu, ani cytryny, nie musisz biec do sklepu. Zapoznaj się z poniższymi radami.
Jajka, jak wspomnieliśmy, pękają na skutek wysokiej temperatury. Aby temu zapobiec, wyjmij je z odpowiednim wyprzedzeniem z lodówki. Dzięki mniejszej różnicy temperatur między jajkami, a wodą ryzyko pęknięcia znacznie się zmniejsza.
Sprawdzonym i stosowanym przez wiele osób patentem jest gotowanie jajek w osolonej wodzie. Przyprawa zwiększa gęstość wody. Dzięki temu skorupki są mniej podatne na pękanie. Nawet jeśli tak się zdarzy, słona woda powstrzyma wypłynięcie zawartości jajka na zewnątrz.
Szefowie kuchni mają jeszcze inną metodę. Za pomocą szpilki lub specjalnego urządzenia nakłuwają skorupkę z bardziej zaokrąglonego końca. Zmniejszają tym samym ciśnienie panujące wewnątrz jajka. Dziurka jest równocześnie zbyt mała, aby zawartość produktu miała szansę się przez nią przedostać.
Gdy w kuchni nie ma miejsca na ryzyko ugotuj jajka na zapas. Przez to zwiększasz szansę na uzyskanie niezbędnej ilości do swojego przepisu. Te nieudane, pęknięte jajka możesz wykorzystać w inny sposób, na przykład przygotowując smakowitą pastę na kanapki. Tym sposobem nic się nie zmarnuje, a Tobie odejdzie zmartwienie o pękające jajka.
Jeśli macie problemy z obieraniem jajek sięgnijcie po sposób Tomasza Strzelczyka. Sprawdzony przepis na pastę znajdziecie pod tym linkiem.