Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wszyscy byliśmy w błędzie. Dietetyk obalił najpopularniejszy mit o kawie

Wszyscy byliśmy w błędzie. Dietetyk obalił najpopularniejszy mit o kawie

Kawa okiem dietetyka
canva/manop1984; Screen z filmu na kanale TikTok michal_wrzosek

Kawą o poranku raczy się wielu z nas. Część amatorów naparu rezygnuje jednak z jego spożywania ze względu na przekonanie, iż przyczyni się on do niedoborów magnezu. Dietetyk właśnie udowodnił, że jest ona nieuzasadniona.
 

Mity wokół picia kawy pod lupą dietetyka

Choć kawa ma wiele zalet, spora grupa osób przywiązuje wagę do powielanych w mediach, często błędnych informacji na temat jej spożycia i rezygnuje z sięgania po ulubiony napar.

Ostatnio właśnie ten temat podjął dietetyk Michał Wrzosek. Dietetyk opublikował krótkie wideo wymieniające popularne, ale nieprawdziwe, informacje o spożyciu kawy. Wśród nich nie zabrakło najczęściej przywoływanego skutku ubocznego — wypłukiwania magnezu.

Nie uwierzysz, co Strzelczyk ukrył pod ziemniakami. Ta zapiekanka to obiadowy hit

Kawa nie wypłukuje magnezu

Przyglądając się faktom związanym ze spożyciem kawy — a przede wszystkim zawartej w niej kofeiny — można wysnuć błędny wniosek, że jej picie prowadzi do utraty magnezu. Krótko po wypiciu porcji naparu dochodzi bowiem do zwiększonego wydalania magnezu wraz z moczem. Dlaczego jednak nie powinno to budzić obaw?

Rozmiar wspomnianej utraty jest niewielki i wystąpi tylko w przypadku spożycia znacznych ilości kawy. Jak podają badania, przekraczając dawkę 400 mg kofeiny, utracimy około 4 mg magnezu. By dostarczyć sobie taką ilość pobudzającej substancji trzeba wypić więcej niż 4 filiżanki małej czarnej. Większość z nas nawet nie zbliży się do takiej objętości.

Dietetyk przedstawia zalety kawy

Ekspert ds. żywienia wskazuje, że ograniczanie kawy nie tylko nie jest konieczne, ale też może nas pozbawić pozytywnego wpływu naparu na zdrowie. Istnieją bowiem badania, które dowodzą, że spożywanie 3-5 filiżanek kawy dziennie może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

Specjalista jednocześnie obala mit o odwodnieniu, do jakiego ma prowadzić picie kawy. Choć kofeina rzeczywiście wykazuje właściwości moczopędne, odpowiednio duże spożycie innych płynów w zupełności wystarczy, by zniwelować ten wpływ naparu. Warto po nią sięgnąć zwłaszcza przed treningiem, by zwiększyć spalanie tłuszczu.

Na naszej stronie znajdziecie więcej materiałów poświęconych kawie. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze momenty na sięgnięcie po ulubiony napar. Ten natomiast zdradza przepis na orzeźwiającą letnią odsłonę napoju z tonikiem.

Źródło: TikTok/michal_wrzosek