Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Wszyscy go pomijają, a ja dodaję do chałwy. Wychodzi krucha i delikatna
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 06.08.2024 07:00

Wszyscy go pomijają, a ja dodaję do chałwy. Wychodzi krucha i delikatna

chałwa
fot. Canva

Chałwa bez konserwantów i sztucznych dodatków? Tak, ale tylko domowa. Przepis na ten doskonały tradycyjny deser wydaje się prosty, ale wymaga istotnego dodatku.

Domowa chałwa

Można powiedzieć, że chałwa to tradycyjna postać masła orzechowego. Od setek lat deser ten powstaje właściwie w ten sam sposób: przez zmielenie rozmaitych oleistych ziaren z miodem lub karmelem. Z tego też powodu łatwo przygotować ją w domu.

Tłustą masę o niezwykłym smaku uzyskać można z wielu składników. Do częstych należą rozmaite orzechy. Mielimy więc pistacje, orzechy nerkowca, laskowe czy też włoskie. Do tego najlepiej dodać miodu albo naturalnego słodzika, np. daktylowego.

chałwa dwukolorowa
fot. Canva
Wymieszaj z jajkiem i zalej filet z kurczaka. Rodzina będzie prosić o ten obiad co drugi dzień

Chałwa z sezamu i innych

Orzechy nie są jednak jedynym wyborem. Najpopularniejsza na Bliskim Wschodzie chałwa to ta sezamowa. Z kolei w bliższych nam regionach, np. w Ukrainie, dużo chałwy powstaje ze slłnecznika, który jest narodowym kwiatem naszych wschodnich sąsiadów. Oleistość niezbędną do produkcji chałwy mają też mak czy siemię lniane.

Produkty te, zmiksowane na gładką masę, po posłodzeniu stają się już technicznie rzecz biorąc chałwą. Żeby jednak nabrała ona właściwej kleistości, potrzeba w przepisie dodać emulgatora. Choć brzmi to bardzo technicznie, emulgatory spotykamy w naturze i używamy ich często.

Emulgatory chałwy

Tradycyjnie w roli emulgatora chałwy używa się mydlnicy lekarskiej. Roślina z rodziny goździkowatych jest dość popularna na południu Europy i w zachodniej Azji, czyli tam, gdzie produkuje się dużo chałwy. Jednak można zastąpić ją innym popularnym emulgatorem – białkiem jaja.

Ziarna więc nieco prażymy na patelni, a gorące blendujemy. Dodajemy po łyżce oleju o neutralnym smaku, aż osiągniemy odpowiednią konsystencję. Zużywamy też białko 1 jajka na ½ kg orzechów czy nasion. Ubijamy je, dodając stopniowo miód lub syrop daktylowy. Kiedy składniki będą połączone, mieszamy je łopatką z pastą z ziaren. Tak przygotowaną chałwę odstawiamy na kilka godzin do lodówki w naczyniu wysmarowanym olejem. Kiedy stężeje, będzie gotowa do jedzenia.

Wypróbuj też przepisy na placki po litewsku i bezmięsne schabowe Strzelczyka.

chałwa na talerzu
fot. Canva