Z liści ugotuj obiad, nasiona zaparz w herbacie. Przyspieszysz metabolizm, poczujesz ulgę
Koper włoski, zwany też fenkułem, to niezwykłe warzywo. Świetnie sprawdza się w rozmaitych potrawach, ale ma też zbawienne działanie dla naszego organizmu. Warto sięgać po niego, kiedy tylko dostępny jest w stoiskach warzywnych naszych sklepów.
Fenkuł – co to takiego
Fenkuł to roślina blisko spokrewniona z naszym ogrodowym koprem – tym, który znamy najlepiej. Trudno je jednak pomylić. Sam produkt wygląda inaczej, jest bulwiasty, z narastającymi warstwami liści przypominającymi w przekroju rdzeń liści kapusty pekińskiej. Bardzo łatwy do odróżnienia jest też smak. W warzywie tym czai się wyraźny aromat anyżkowy. A to za sprawą olejków eterycznych, które dzieli z tą rośliną.
W naturze fenkuł spotkać można w basenie Morza Śródziemnego i w Azji Środkowej. Jednak możemy niedrogo kupić go w Polsce między innymi dzięki temu, że z łatwością rosną tu jego uprawy. Co więcej, można też natknąć się na niego na rabatkach, wśród odmian są bowiem takie o niezwykle atrakcyjnych liściach.
Wrzuciłem do kotletów mielonych zamiast bułki. Najgorszy dodatek, rodzina nie zjadła nawet kęsaZdrowy koper włoski
Jednak tak naprawdę koper cenimy głównie ze względu na jego zdrowotne właściwości. Kojarzymy go z herbatkami dla dzieci. Podaje się go jako remedium na kolkę niemowlęcą. Tymczasem okazuje się, że maluchom herbatka taka nie jest zalecana. Nie wiadomo, czy są szkodliwe – nie ma jednak badań, które mówiłyby, że są bezpieczne. Ufamy więc, ale tylko tradycji. Podobnie naparów z kopru włoskiego nie powinny pić kobiety w ciąży i w okresie karmienia ze względu na jego wpływ na hormony.
Zgadza się jednak, że najważniejszą funkcją zdrowotną fenkułu jest przeciwdziałanie wzdęciom i bólom brzucha, które wynikają z przejedzenia. Dodatkowo jednak działa przeciwzapalnie i jest bogaty w witaminy i mikroelementy. W celach leczniczych najłatwiej pić go w postaci herbaty, którą parzymy na suszonych nasionach fenkułu.
Fenkuł w potrawach
Koper włoski jest jednak także niezwykle smaczny. Jego słodkawy i anyżowy posmak jest ciekawym dodatkiem do zup i dań głównych. Można poddusić go i podać np. z risotto, a także w sosie do makaronu. Znajduje jednak zastosowanie także w chutneyach i im podobnych sosach owocowych.
Pokrojony w drobne paski fenkuł świetnie sprawdza się też upieczony w brytfannie razem z rybą. Lubi go kuchnia indyjska, gdzie dodawany bywa do potraw typu curry. Warto wypróbować go zwłaszcza w zestawieniach z cięższymi daniami, których skutki jego działanie pomaga rozładować.
Wypróbuj też przepisy na kotlety z kurczaka z marchewką i naleśniki bez mleka.