Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Wrzuciłem do kotletów mielonych zamiast bułki. Najgorszy dodatek, rodzina nie zjadła nawet kęsa
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 09.08.2024 15:33

Wrzuciłem do kotletów mielonych zamiast bułki. Najgorszy dodatek, rodzina nie zjadła nawet kęsa

wyrabianie mięsa
fot. Canva

Mięso mielone wiele zniesie. Jednak nie każdy dodatek nadaje się do kotletów mielonych. Warto zwrócić uwagę na składniki, które tradycyjnie wchodzą w skład tego przysmaku.

Sposób na tradycyjne kotlety mielone

Kotlety mielone to jedna z naszych ulubionych potraw. Trudno się dziwić. To świetny sposób na podanie taniej przecież wieprzowiny. Są też doskonale soczyste i pod tym względem biją na głowę amerykańskie hamburgery.

Dzieje się tak, bo te ostatnie przygotowywane są przeważnie z czystego mięsa. Tymczasem żeby przygotować poprawne kotlety mielone, musimy pamiętać o całej gamie dodatków. Wpływają one nie tylko na smak, lecz także na strukturę mięsa.

mięso z maszynki

Nie robię już naleśników na mleku. Z tym składnikiem są zdrowsze i bardziej puszyste

Czego nie dodawać do mielonych

W ostatnich latach coraz więcej przepisów popularyzuje niestandardowe kotlety mielone. Polegają one w dużej części na podmianie składników, które odpowiadają za strukturę i soczystość mięsa. Zamiast bułki mamy tu więc całą paletę możliwości.

Często proponowany jest ryż. Rzeczywiście, poprawnie przyrządzone w ten sposób kotlety mogą zachować właściwą fakturę i nie rozpadać się. Czasem trudno jednak uchwycić proporcje, a zresztą – ryż z mięsem mielonym to farsz do gołąbków, a nie kotlet mielony. Trudno też wyczuć właściwy punkt, kiedy ryż jest odpowiednio ugotowany.

Inne niestandardowe dodatki do mięsa mielonego

Wśród polecanych – ale niepotrzebnych – dodatków do prawdziwych kotletów mielonych znajdują się rozmaite kasze. Znów – kasza taka musi ugotować się w mięsie, żeby nabrać właściwej struktury. Jeśli dodamy już ugotowaną, z łatwością się rozgotuje. Jeśli zaś dodamy surowej, nie jesteśmy w stanie skutecznie skontrolować, czy nie okaże się za twarda.

Wydaje się więc, że jeśli chodzi o kotlety mielone, zastosowanie ma stare powiedzenie inżynierów: nie naprawia się czegoś, co nie jest zepsute. Do mięsa mielonego dodajemy dobrze odciśniętą z mleka, mokrą czerstwą bułkę, trochę tartej i surowe jajko. Po wyrobieniu na pewno otrzymamy kotlety, które spełnią oczekiwania domowników.

Wypróbuj też przepisy na naleśniki bez mleka i doskonałe kruche ciasto.

kotlety mielone