Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Żadna cebula. Wielkanocne pisanki farbuję za pomocą tej przyprawy
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 23.03.2024 10:48

Żadna cebula. Wielkanocne pisanki farbuję za pomocą tej przyprawy

kraszanki
fot. Canva

Minął już okres fascynacji żywymi kolorami sztucznych barwników. Coraz częściej wracamy do tych pochodzących z natury. Jakie składniki dodawać do wody, by zapewnić paletę barw wielkanocnym kraszankom?

Farbowanie jajek

W polskich święconkach spotykamy dwa rodzaje jajek, nazywane pisankami i kraszankami. Technicznie rzecz biorąc, farbując jajka robimy te drugie. Krasimy, je, czyli nadajemy im kolory.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w pofarbowanej skorupce jajka wydrapać wzór lub go narysować. Możemy więc przygotować pisanki na bazie naszych kraszanek. By jajka były kolorowe, możemy – wzorem naszych babć – sięgnąć po naturalne barwniki.

barwione jajka
fot. Canva
Wlewam jajka do chleba i dodaję resztę składników. Ten przepis to hit Pestycydy w jabłkach z Lidla i Biedronki. Te mają najwięcej „chemii”

Jajka farbowane w kurkumie

By uzyskać jajka w ciekawym, dość jasnożółtym kolorze, używamy kurkumy. Ten żółty proszek znamy zazwyczaj jako przyprawę jadalną. Gorzka w smaku, jest częstym gościem w potrawach o indyjskim pochodzeniu.

Mieszkańcy Indii wiedzą również jednak doskonale, że kurkuma jest świetnym barwnikiem. Ciepłe żółte tony częste choćby w ubraniach w tamtym regionie świata są skutkiem stosowania właśnie kurkumy jako barwnika.

Naturalne barwniki jaj

Przed barwieniem jajka warto dla lepszego efektu umyć w sodzie oczyszczonej. W tym celu namaczamy je przez 20-30 minut w roztworze z jednej łyżki sody na litr wody. Po upływie tego czasu myjemy je jeszcze raz, a następnie płuczemy w zimnej wodzie.

Jajka barwimy na żółto kurkumą podobnie jak cebulą czy czerwoną kapustą na inne kolory: gotując je w wodzie doprawionej tą przyprawą i octem. Dwie łyżki kurkumy rozrabiamy w połowie szklanki wody z łyżką octu, dodajemy do garnka z wodą, umieszczamy w niej jajka i gotujemy przez 10 minut. Aby kolory były żywsze – obojętnie, jakiego barwnika użyjemy – jajka można natłuścić po zafarbowaniu.

Dowiedz się też, jakie składniki muszą się znaleźć w święconce i przeczytaj o pierwszej restauracji w kosmosie.

jajka w kurkumie
fot. Canva